Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
17.11.2012, 11:51
Пападакис: Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивностГрчкиот аналитичар и новинар вели дека Европската комисија сака да ги почне преговорите со Македонија за членство во Eвропската унија и тоа се обидува да го стори на разни начини

Европската комисија сака да ги почне преговорите со Македонија за членство во Eвропската унија и тоа се обидува да го стори на разни начини, вели Јоргос Пападакис, грчки аналитичар и новинар во интервју за еВести.

Тој вели дека поради лошата позиција во која се наоѓа, Грција сека да глуми конструктивна страна во спорот за името.

- Грција предложи и меморандум за разбирање, но станува збор за еден очаен обид на грчката страна да глуми конструктивност. Такви патетични методи не носат ништо повеќе освен иронична насмевка од страна на меѓународната заедница. Сите веќе разбираат кој сака, а кој не да го реши проблемот за името, сигурно е дека грчката страна тоа не го сака, вели Пападакис.

Според него во меморандумот има обврски само кон Македонија од која се бара да прифати име ерга-омнес, но не и за Грција и покрај пресудата на Меѓународниот суд на правдата во Хаг која е во корист на Македонија. Пападакис вели дека Макеоднија добро одговорила на „смешниот тест меморандум“ - со многу зборови за добра волја и со генерални принципи.

Сепак, Пападакис вели дека се може да се очекува во декември кога Македонија чека датум за преговори.

- Сигурно е дека Грција бара изговори за да може повторно да го блокира почетокот на преговорите. Меморандумот беше наменет на Грците да им се даде уште една можност и причина за да покажат дека прават нешто, дека Македонија е таа што одбива. Прашање е колку ќе им успее оваа тактика. Ќе видиме во декември, но веќе ви реков сите во Брисел разбираат многу кој тука глуми конструктивност. Јас сакам да верувам дека Македонија има шанси да добие согласност од сите 27 членки на ЕУ за почеток на преговорите, вели грчкиот аналтичар во интервјуто за еВести.Статијата е прочитана 1492 пати.

Испрати коментарСедум лица загинаа во сообраќајна несреќа во Германија
ЕУ забрани монета со крст
Ако си во неволја - врти 112
Георгиевски се заканува
Декемврискиот самит ја разбранува Атина
Груевски- Нова инвестиција со 500 вработувања
Нов спортски центар на местото на постојниот во Аеродром
СДСМ - Eдна милијарда евра треба да вратиме од 2015 до 2017
Нова инвестиција на „Пекабеско“
Автомобил излета, загина 21-годишен возач
Младо вино се пиеше во Кавадарци
Светски ден за сеќавање на жртвите од сообраќајни несреќи
Лагард - Договорот за грчкиот долг треба да биде реален
Обама пристигна во Бангкок
Продолжуваат израелскo-палестинските вооружени напади
Во Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и ус��уги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаpile, 17.11.2012 14:24:43
- Сигурно е дека Грција бара изговори за да може повторно да го блокира почетокот на преговорите.(J.P.)So memorandumot R.Grcija takticki i sinhronizirano so Ek rpestavuvana od G-din File ponudi predlog revizija na VS od 1995 godina.A takviot koordiniran atak so ponudeniot usloven pozitiven izvestaj na Ek za napredokot na R.Makedonija za resenie na sporot za imeto vo ,,rana faza,dokolku saka da dobie datum na samitot vo dekemvri, vrodi so alatka, predavnickiot odgovor od Vladata na Gruevski koja ima upotrebna vrednost za pravna blokada od strana na R.Grcija na patot na evrointegraciitn ea Drzjavata.Gruevski i timot okolu nego nesmeat nitu da gi spomnat t.n.crveni linii za ime so geogravska odrednica a ne pak da gi otfrlat provokaciite za resenie vo ,,rana faza sprotivni od odredbite vo VS od 1995 godina, a vo stav 7 od predavstvoto prekutno so nespomenuvanje a ne negiranje Vladata na R.M.se sodlasuva.Ili ima namera da ostavi nekoja druga Vlada da se soocuva so kreiraniot proble
пријател, 17.11.2012 20:56:53
Зошто Утрински весник не го објави текстот на пресудата од Хаг?Таа не и`наметнува никакви обврски на Грција,само константира дека е прекршен чл.11 од ВС (во кој се кажува дека Грција нема да ја попречува нашата земја да како ФИРОМ бара членство во организации каде Грција е членка) и дека се одбива нашето барање на Грција да и`се забрани во иднина да не`попречува- И НИШТО ПОВЕЌЕ!Со пресудата од Хаг ниту се сака,ниту се може да се избрише обврската за нас која призлегува од Рез.817,а тоа е преку преговори со Грција да го решиме спорот околу името.Истата таа обврска е наведена и во ВС.Од друга страна,и самите званичници на НАТО и ЕУ кажаа дека нема да не` примат ни како ФИРОМ,така да чл.11 од ВС,на кој се однесува пресудата,го изгуби своето значење.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 5°C

Магла

Понеделник
Облачно
Макс: 13°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |