Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 16:00
Груевски: Жалам за незгодната ситуација со новинаритеПремиерот Никола Груевски изрази жалење за отстранувањето на новинарите од галеријата на Собранието на Република Македонија од каде ја следеа собраниската седница на која требаше да се дебатира за буџетот и истакна оти тоа не требало да се случи.

- Веројатно во целиот тој хаос се донела таква проценка која според мене не требало да се донесе. Меѓутоа се донела таква проценка и се случило тоа што се случило. Најдобро за тоа да се обратите во Парламентот. Се надевам дека на некој начин ќе се најде разбирање односно ќе има дијалог помеѓу луѓето во Парламентот и новинарите, посочи Груевски, одговарајќи на новинарско прашање.

Претседателот на Владата на Република Македонија денеска присуствуваше на промоција на 13 нови наслови од различни области, од проектот „Превод на 1000 стручни, научни книги и учебници од кои се учи на врвните, најдобрите и најреномираните универзитети во САД и Англија, а од областа на правото во Франција и Германија“.

Статијата е прочитана 1747 пати.


Испрати коментарНа Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опоз��цијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаMark, 25.12.2012 16:23:21
Ovoj site ne smeta za retardirani - ili obratno? *Se donesla procenka*? Ne be momce, nekoj ja donel, a najverojatno TI!! Specijalcite vo civil koi vlecea zeni po podot bea predvodeni licno od Jankulovska i Stavrevski - site go vidovme toa - ili ke ni kazes deka ne?! A KOJ im izdava naredbi na ovie likovi - Dedo Mraz?! E sega ke gi imas na vrat i onie koi dosega ti davaa carte blanche za se, bidi siguren - zasto i nivniot kredibilitet ke bide najseriozno doveden pod prasanje!!
Ајван Доктор®, 25.12.2012 16:48:17
Не се работи за „незгодна ситуација“со новинарите,туку за нивно протерување од Собранието на Република Македонија!Тоа е јасно воочливо од снимките на настанот!Само луѓе заслепени од омраза кон противникот и со илузија за сопствената големина не можат да ги согледаат реално случувањата!
marjan, 25.12.2012 16:50:48
Ti zali ama ti si gotov.
Makedonec vo EU, 25.12.2012 17:12:03
Na jug nisto novo... Murto i Kurto pak se karaat...
milos, 25.12.2012 17:45:25
ovoj misli deka sme siter glupi i so ispran mozok kako i tie negovi partiski vojnici ...sve vi bese ova dobro isplanirano prvo izbrkaj novinari pa posle nasila da iskrlat opozicija! samo zaboravija deka lugeto imaa telefoni so koj sto sve se snimi ! bitnaga ine znam sto da ocekuvam koga najdobri drugari mu se vratari i reketari !
citatel, 25.12.2012 17:49:21
liar , liar- mnogu dobar film
kanagjanka, 25.12.2012 17:51:24
Doprva kje zaliss premiere.
Marjanco/US br.152/12, 25.12.2012 19:25:34
PROTEST,Neposredno zavrsi protestot na zdruzjenata opozicija vo Kumanovo.Ima sto da slusne 20 godisen inspektor vo MVR i branitel od 2001 godina, a vcera vide i dosega pocuvstvuva.(citaj odluka na Ustaven Sud)Ignoranten odnos od prijateli so koi sum imal poznanstvo, sorabotka i sluzjbena i privatna, NE TEPAA BRAT vcera vo Skopje,EBR nemase milost.LICNO JAS od utre ZAPOCNUVAM SO PROTES,na rabota ne oddam vo uniforma ke oddam vo civil,kako revolt na site aktivnosti sto Jankuloska gi pravese nad vrabotenite vo MVR, so nezakoniti prerasporeduvanja,so presmetka protiv neistomislenicite,branitelite i dokazjani profesionalci a Vladata go podvoi narodot za da policijata bide stavena vo sendvic i a posle na tapet i najvinovna za se sto ke se slucuva.So oddenjeto na rabota vo civil, a ne vo uniforma, ne baram prerasporeduvanje kako sto slusam drugi kolegi i nevozam ,,Skoda Jeti, ostanuvam na ,, Krajsler Stratus,se do zaminuvanje na Jankuloska od funkcijata.PROTEST
aleksandarmkd, 25.12.2012 19:48:29
I sea sto cuekot ima doblest i ja prizna greskata i veli koga ja bi ja donel odlukata togash nemase da gi izbrkam od sednicata , ne e dadena naredbata od Gruevski dajte bidite realni be moze za sekoj ebivetar sto naprael greska da se trazi ostavka od Premierot. Toa se krseshe tamu ne se pari ni na Gruevski ni Na Crvenkoski tuku moj pari narodni pari pari od budzetot koj JAS GO POLNAM. I sega sto ne se slazel Branko za budzetot se zadolzuela Makedonija so tolku so ovolku a nedava nekoe obrazlozenie ZOSTO i sto se posledicite ako se zadolzi a ako mora da se zadolzi sto ce se sluci.Nego Brankovata ideja e da ne se izglasa budzetot pa posle da ne moze da se isplata platite , penziite , ddv za firmite i posle pak so Manipulacija deka ete nema pari nedoomacinsko rabotenje bla bla nesposobna vlast bla bla i pak AJDE NA DEMOSNTRACII. Gluposti bi go prasal Brankota kolku mu vredi VENTIJAGATA SO JA NOSESHE NA DEMONSTRACII i OD KJ MU SA PARETE ZA NEA. Tija so dojdoa od drugata be so jaknicinja
Трпе, 25.12.2012 21:21:36
Власта на РМ е во паника,затоа не знае што работи.Тие не наредиле насилство бидејки не се од овде.А и да се од овде вчера се вратија од циркуско Роуд Шоу затоа Пред некој да жали и да се извинува треба да внимава на неговите нецивилизациски мерки за 21 век. Незнат што им се случува во земјата.
bivshi struzanec, 25.12.2012 22:52:14
Zaboravi plemierot deka ne e Aleksandrovo vreme , nekoj trebit da go stipnit i razbudit deka vo denesno vreme na I-phones, I-pads mnogu komentari ne ni trebaat. Ni cori sme ni gluvi.
Itar Pejo, 26.12.2012 00:38:18
се донела таква проценка и се случило тоа што се случило !!! I nkomu nisto? се донела ? pa toa се донела ima ime i prezime i funkcija, vo prisustvo na minestarkata. Ne treba premierot da zali ako ne naredil toj, tuku treba da gi povika na odgovornost tie sto toa go storile.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |