Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
25.12.2012, 14:15

Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје

В петок премиера на радиодрамата „Мајче“.Главната улога и' е доверена на Јоана Поповска

На денот на Македонското радио - 28 Декември (петок), во редовниот драмски термин на националното радио, од 20 часот, ќе биде емитувана радиодрамата „Мајче“ од Иван Карадак, која победи на анонимниот конкурс за радиодрама што го распиша Македонската радиотелевизија во февруари годинава, а на кој беа пријавени повеќе од 70 текста. Со тоа, како што вели Софија Гогова-Врчаковска, одговорна за новата Драмска програма на Радио Скопје, МРТ прави напори на своите програми да ги врати сите вистински брендови што и' даваат белег на националната телевизија. Стартот е со „Мајче“, драма посветена на сите мајки, со која ќе биде означен и официјален почеток на секторот за радиодрама по околу две децении пауза (со исклучок на инцидентни проекти).

„Радиодрамата ’Мајче‘ ја посветив на сите наши мајки за кои никогаш не најдовме време, макар со малку внимание, да им возвратиме за сета нивна љубов, што тие целиот свој живот толку несебично ни ја даруваа“, вели авторот Иван Карадак.

Главната улога и' е доверена на Јоана Поповска, а во останатите улоги се појавуваат актери од скопските театри.


Статијата е прочитана 594 пати.


Испрати коментарКаролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна ��рас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕК��РОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |