Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.05.2012, 23:14
(ВИДЕО) Калиопи во финалето на Евросонг!Калиопи настапи како втора во втората полуфинална вечер и со моќен настап заслужено обезбеди пласман во финалето кое ќе се одржи во сабота

Македонската претставничка на годиншната Евровизија која се одржува во Баку, Азербејџан, Калиопи се пласираше во финалето кое ќе се одржи во сабота

Покрај Македонија, во финалето се пласираа уште Литванија, Босна и Херцеговина, Србија, Украина, Шведска, Норвешка, Естонија, Малта и Турција.

Калиопи настапи како втора во втората полуфинална вечер и со моќен настап заслужено обезбеди пласман во финалето кое ќе се одржи во сабота.

Македонија конечно после четиро години успеа да го помине полуфиналето.

Од првото полуфинале во вторникот пласирани се Исланд, Грција, Албанија, Романија, Кипар, Данска, Русија, Унгарија, Молдавија и Ирска.

Директно во финалето влегуваат шест земји, петорката: Велика Британија, Франција, Германија, Шпанија и Италија, како и Азербејџан како победник од претходната година и домаќин на изборот.

Македонија не била во финале од 2007-ма кога во Хелсинки ја претставуваше Каролина Гочева со „Мојот свет“.

Македонските претставници не успеаја да го поминат полуфиналето во изминатите четири години, на изборите во Дизелдорф 2011, Осло 2010, Москва 2009 и Белград 2008.

Погледнете го уште еднаш настапот на кој нашата дива буквално заблеска!


Статијата е прочитана 6557 пати.

Испрати коментар„Зад ридовите" и „Љубов" фаворити за „Златна палма"
Шведска победник на Евровизија, Калиопи дванаесетта
Калиопи под реден број 22 во финалната вечер
(ФОТО) Србија ни подари копија од златна маска од Требениште
„Здраво млади“ - фестивал што ветува
Благој Нацоски со нова улога во Италија
Торстен Вогес и Ханес Вегенер во „Соба со пијано“
„Војводката на чардашот“ од Калман вечер во МОБ
„Астерфест“ започнува со „Бардо“
„Трето полувреме" доби во Кан светски продажен агент
Вечерва и утре фестивалот „Здраво Млади“
Спектакуларно отворен 31. Мал битолски Монмартр
Калиопи вечерва настапува втора
Новите модели на HP претставени и во МакедонијаРисте, 25.05.2012 00:02:55
Морам да кажам дека на најдобар можен начин Калиопи ги замолкна сите мрчатори во земјава со најдобриот настап на Евровизија на Македонија досега. Поздрав Македонијо!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 19°C

Претежно облачно

Недела
Грмотевици
Макс: 20°C, Мин: 8°C

Понеделник
Локални грмотевици
Макс: 24°C, Мин: 9°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |