Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
03.11.2012, 21:08

Јунајтед го презеде врвот од ЧелзиМанчестер го доби дербито против Арсенал со 2:1, а европскиот првак ремизираше на гости кај Свонси (1:1)

Манчестер Јунајтед славеше против Арсенал (2:1) и го искористи киксот на Челси против Свонси (1:1), па по 10 одиграни кола го запоседна врвот во англиската Премиер лига.

Робин ван Перси уште во третата минута искористи еден кикс и постигна гол против екипата чиј капитен беше до пред почетокот на оваа сезона. Домаќините беа доминантни на овој натпревар, но освен Ван Перси, својата шанса ја искористи само уште и Евра. Претходно, Вејн Руни не успеа да го реализира ударот од белата точка.

Арсенал се до пред крајот на натпреварот немаше шут во рамките на голот, а во 92. минута Санти Казорла само успеа да го ублажи поразот.

Челзи одигра нерешено 1:1 на гостувањето против Свонси. „Сините“ дојдоа во предност во 61. минута кога Кејхил шутираше во голот, а Мозес ја сврте топката во небранетиот дел од мрежата на домашниот голман.

Свонси стигна до бод на две минути пред крај кога Хернандез го погоди долниот лев дел на голот на Чех.

Вест Хем и Манчестер Сити во Лондон одиграа без голови (0:0) на последниот денешен дуел од 10. коло. Со овој резултат шампионот Манчестер Сити заостанува бод зад вториот Челзи и два бода зад новиот лидер Манчестер Јунајтед.

Останати резултати: Фулам – Евертон 2:2, Норвич – Стоук 1:0, Сандерленд - Астон Вила 1:0, Тотенхем – Виган 0:1.

Утре ќе се играат два натпревари: Квинс Парк Ренџерс – Рединг и Ливерпул – Њукасл, а колото ќе биде комплетирано в понеделник со средбата Вест Бромвич Албион - Саутемптон.

Табела: Манчестер Јунајтед 24, Челзи 23, Манчестер Сити 22, Евертон 17, Тотенхем 17, Арсенал 15, Фулам 15, Вест Хем 15 итн.Статијата е прочитана 763 пати.

Испрати коментарВардар со предност од Битола
Магијата на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблем
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Ведро

Среда
Ведро
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Четврток
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (46)
Амбициите на Даријана. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Главниот фокус во најновиот спот на Macedonia Timeless е општина Центар, односно градбите и спомениците од проектот Скоп...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |