Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.12.2012, 15:41

ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители

Од партијата велат дека предлогот е селективен, едностран и спротивен на Охридскиот рамковен договор

ДУИ денеска, на собраниската Комисија за труд и социјална политика, во рамки на амандманската расправа, уште еднаш го искажа ставот дека предлог-законот за бранителите поднесен од владејачката ВМРО-ДПМНЕ е селективен, едностран и спротивен на Охридскиот рамковен договор.

Пред почетокот на дискусијата, Комисијата, со мнозинство гласови, по барање на Талат Џафери, се согласи, освен предлагачот на законот, и предлагачот на амандманите да има овластен претставник и негов заменик и тие воедно да имаат право на повеќе од една процедурална забелешка.

Џафери потоа го повлече 34. амандман по што замина на координација кај претседателот на Соб��анието Трајко Вељаноски. На следниот, 35. амандман, што беше отфрлен од Комисијата, се осврна Арбен Љабеништа.

- Овој амандман не настојува да го измени, туку да го спречи донесувањето на законот кој е штетен за Македонија. Законот нема никогаш да помине во Собранието независно дали за тоа ќе имаме поддршка од пратениците на ДПА. ДУИ ги имаме сите можности да каже „стоп“ за предлогот. Поднесовме повеќе од 15.000 амандмани со кои ќе го спречиме неговото усвојување, нагласи Љабеништа.

Беким Фазлиу од ДПА претходно упати забелешка за работата на Комисијата со констатација дека не се почитуваат собранискиот Деловник и Уставот. Според него, предлог законот за бранителите воопшто не требаше да влезе во собраниска процедура.

Денешното продолжение на седницата на собраниската Комисија за труд и социјална политика почна со задоцнување од два и пол часа. Единствена точка на дневниот ред е Предлог-законот за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и на членовите на нивните семејства. Со седницата што ја закажа претседателот на Собранието Трајко Вељаноски, наместо Цветанка Иванова претседава Сузана Анова, член на Комисијата од ВМРО-ДПМНЕ.

Вељаноски го закажа продолжението на седницата врз основа на член 120 став 3 од Деловникот, откако Иванова одби да ја води бидејќи од неа беше побарано да закаже друга седница на чиј дневен ред беа девет закони во прво и второ читање, меѓу кои и за зголемувањето на пензиите. Иванова сметаше дека најнапред треба да заврши седницата на Комисијата на која се треба да се разгледаат сите над 15.500 амандмани на законот за бранителите.

По почетокот на денешната расправа Цветанка Иванова рече дека СДСМ ќе го поддржи законот за бранителите и дека ќе стори се за да дојде до пленарна седница.

Законот за бранителите го поднесе пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, а амандамните се на ДУИ која сака да го блокира неговото донесување.


Статијата е прочитана 962 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Уште една координација за одблокирање на буџетот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахорsandokan, 20.12.2012 20:14:19
da ne mu si vo kozata na ovoj sos bradata sega koga ce go dofati O Horhe. kolku vikase pred nekoj den i kolku bese ljut vo sobranjeto. lele lele o Talate. (za site sto sega smeat da dadat pijacka za nova 1948 godina)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |