Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
30.11.2012, 12:25

НАСА откри мраз на површината на Меркур

Во деловите над замрзнатата водена маса откриена е темна материја за која научниците сметаат дека претставува комплекс органски молекули

НАСА соопшти дека на Меркур, планета која е најблску до Сонцето, е откриено присуство на мраз настанат со замрзнување на вода.

Над 20 години дебатираме за тоа дали планетата што е најблиску до Сонцето, на својата темна страна може да содржи мраз, кој настанал со замрзнување на вода. Вселенскиот брод „Месинџер“ конечно ни овозможи непобитни докази за тоа, наведува во официјалното соопштение на НАСА научникот Шон Соломон.

Еден од фасци��антните податоци кои ги објави НАСА, е и тоа што санти мраз се забележани и на делови на кои температуратa е значително повисока во однос на таа што на Земјата е потребна да се одржи мразот во цврста, стабилна форма, објави списанието „Форбс“.

Во деловите над замрзнатата водена маса откриена е темна материја за која научниците сметаат дека претставува комплекс органски молекули, односно дека заедно со мразот на Меркур стигнале со некоја комета што паднала на оваа планета.

Иако, делови на површината на Меркур може да достигнат и до 427 целзиусови степени, уште од средината на седумдесетите години од минатиот век теоријата за постоење на водата и лед на површината на планетата лебди над научниот свет.

На почетокот на 90-тите години добиени се првите информации кои навестија присуство на мраз на оваа планета, но НАСА сепак тврди дека дури сега располагаат со вистински доверливи информации што го покажуваат тоа.


Статијата е прочитана 565 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Влатко Илиевски со нов албум, концерт и автомобил за новогодишно расположение
„Љубов“ освои четири „европски оскари“
(ФОТО) Реконструирана фасадата на објект во Старата скопска чаршија
Оперски арии за поддршка на лицата што живеат со ХИВ
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“Pronaodjach, 30.11.2012 13:19:09
A nie go otkrivme albanskoto zname! Vazno da sme cheda na Aleksandar. Ima li te Boze?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |