Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
02.06.2012, 11:40
Бостон се врати во игра во финалето на ИстокотСелтикси ноќеска пред своите навивачи го совладаа Мајами со 101:91 и намалија на 1:2 во меѓусебната серија

Кошаркарите на Бостон Селтикс ноќеска со победата од 101:91 (30:28; 25:14; 30:21 и 16:28 по четвртини) го намалија водството на Мајами на 2-1 во победи во финалето од плеј-офот на Источната конференција во НБА лигата.

„Селтикси“ ја искористија предноста на домашен терен и натпреварот го решија по добро одиграните три четвртини.

Ударното „трио“ на Бостон реализираше повеќе од 20 поени – Кевин Гарнет (24 поени и 11 скокови), Раџон Рондо (21 поен и 10 асистенции) и Пол Пирс (23 поени).

Кај поразените Леброн Џејмс постигна 34 поени, додека Двејн Вејд остана на 18 (8 во последната четвртина), што беше премалку за победа.

Следниот четврти натпревар се игра утревечер, а домаќин е повторно Бостон.

Доцна вечерва се игра четвртиот натпревар од финалето на Западната конференција: Оклахома Сити – Сан Антонио, а водство од 2-1 во победи има Сан Антонио.


Статијата е прочитана 149 пати.

Испрати коментар(ВИДЕО) Пандев го кажа судбоносното „Да“ и пред Бога
Тетекс го сочува прволигашкиот статус
Оклахома израмни на 2
Перо Антиќ со Олимпијакос стана шампион на Грција
Надежите им подарија бод на Фарски Острови
Прв пораз за Сан Антонио по 20 победи
Вардар доби дозвола од УЕФА за настап в�� еврокуповите
Горан Пандев останува во Наполи!
Страмачони на клупата на Интер до 2015 година
Ракометарките чекор поблиску до ЕП
Македонија е за промени во ФИБА-Европа
Убиен македонскиот ексолимпиец Гаџиханов

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Делумно облачно

Недела
Ведро
Макс: 29°C, Мин: 13°C

Понеделник
Сончево
Макс: 31°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |