Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
06.11.2012, 12:05
Мари направи пресврт, Ѓоковиќ без проблемОлимпискиот првак го сврте мечот со Бердих, Србинот подобар од Цонга на отворањето на АТП-финалето во Лондон

Енди Мари триумфално го почна настапот на АТП-финалето во Лондон. Британецот го совлада Томаш Бердих во три сета и со пресврт (3-6, 6-3, 6-4), за да ја израдува публиката во арената „О2“ во првото враќање во татковината откако стана олимписки шампион. Мари имаше три брејк можности во петтиот гем од воведниот сет, но не ги искористи и тоа му всади очигледен немир. Поради психолошката нестабилност, ја загуби веќе следната игра, а со тоа и сетот.

„Во некои моменти од првиот сет тој едноставно беше помоќен од мене“, призна Мари. Сепак, она што е поразлично за него оваа година дојде до израз во вториот сет. Направи брејк за 3-1, и го сочува до крајот за да го заокружи сетот со 6-3. Сепак, пред тоа да се случи Бердих пропушти три шанси да го „скрши“ сервисот на противникот.

„Мислам дека клучниот момент се случи во вториот сет. Ако поведев со 2-1, со ран брејк по освоен прв сет...ќе имав убаво шанси. Но, тоа не се случи“, разочарано се сеќаваше Чехот. Во решавачкиот период Бердих рано „пукна“, а Британецот имаше извонреден прв сервис со 100 процентна реализација на поени до пред финишот (85 отсто на крај).

„И двајцата сервиравме одлично и тешко губевме поени на прв сервис. Тој малку попушти во вториот сет, но третиот повторно беше тежок“, изјави Мари по победата која ќе биде од огромно значење во борбата за полуфиналето.

Во истата група, Новак Ѓоковиќ го совлада Жо-Вилфрид Цонга. Тешко го скрши отпорот во првиот сет затоа што мораше да игра тајбрејк, а потоа рутински дојде до 6-3.

„Задоволство ми е што повторно играм во Лондон, овде секогаш уживам во атмосферата. Крај на година е и јас и Цонга ја сакавме победата. Да бидам искрен, тој беше подобар од мене во првиот сет, но останав ментално силен и успеав до крајот“, даде своја оценка Србинот. Со првото коло во оваа конкуренција, само се потврди дека Мареј и Ѓоковиќ ќе ја водат битката за првите две позиции кои носат полуфинале.

Федерер носталгичен по Надал

Најдобрите на светот се собраа во Лондон за финална пресметка во оваа година, но го нема Рафаел Надал. Поради повреда тој го откажа учеството во Лондон, а единствено Рожер Федерер се сети да го спомене, додека битката уште не се разгорела. "Кога ќе почне еден турнир заборавате на она што се случува околу вас. Не можам да негирам дека поради него ждрепката е полесна, затоа што Рафа е голем шампион. Сигурен сум дека им недостасува на многу навивачи. Тој би го направил овој турнир повозбудлив, но вака добиваат шанса уште еден двајца", проговори Федерер. „Никогаш не е исто кога Рафа не е на некој турнир, но тоа е...повредите се случуваат од време на време. Му посакувам се' најдобро за да може да се врати следната година“, заврши Швајцарецот кој имаше дел од најславните моменти во кариерата кога Рафаел Надал бил од другата страна на мрежата.

Статијата е прочитана 745 пати.

Испрати коментарЛазаров во репрезентативниот клуб „Илјада“
Клиперси први ги стопираа Спарси
Куманово го декласира Ѓуро Ѓаковиќ
Историска победа на Селтик против Барселона
Ѓоковиќ го „скрши" Мареј
Вардар со предност од Битола
Магијата на Орландо не помина во Чикаго
Федерер го помина Лендл
Македонија скокна 21 место на листата на ФИФА
Челзи со сите сили против Шахтар
Озил го спаси Реал, Сити пред елиминација
„Металците“ победуваат кога ги отпишуваат
Награди за Федерер, Ѓоковиќ и браќата Брајан
Јунајтед ќе постави статуа на Фергусон
Реал готви реванш за Дортмунд
Уште една убедлива победа на Мајами
Сензационална победа на МЗТ во Љубљана
Липко - маскота на ЕП 2013
Николиќ и Кресоја на списокот за ЕП
МЗТ по чудо во Љубљана
Давид Ферер го освои Париз
Јаневски го објави списокот за натпреварот против Словенија
Прва победа за Лејкерси во новата НБА сезона
Ставрев ќе му суди на Јувентус
Лазаров - Одигравме најслабо во последните неколку години
Македонија убедливо поразена од Португалија
Раиконен го освои Абу Даби
Вардар и без публика славеше во Куманово
Јувентус на колена пред Интер
Бруклин тргна триумфално, Ален го спаси Мајами
Прв триумф за Работнички
Суровиот Баерн го потопи Хамбург
Сигурни победи на Барселона и Реал, прв пораз на Атлетико
Јунајтед го презеде врвот од Челзи
ОД САБОТА ДО САБОТА
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Погба го спаси Јуве, пресврт на Интер
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 12°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 13°C, Мин: 2°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 16°C, Мин: 1°C
овоз��ожено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (46)
Амбициите на Даријана. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Главниот фокус во најновиот спот на Macedonia Timeless е општина Центар, односно градбите и спомениците од проектот Скоп...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |