Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 16:17
МВР: Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентитеИнцидентите во собраниската сала започнаа кога некои од пратениците со насилно и недолично однесување се обидоа да го блокираат одржувањето на закажаната седница и да го оневозможат мнозинството да ги извршува обврските кои произлегуваат од функцијата и мандатот што им го доверија граѓаните, соопшти МВР.

Како што стои во соопштението, следувало напад и врз институцијата претседател на Собранието, кога со крајни напори и смирена реакција собраниското обезбедување успеа да го извлече од салата и безбедно да го спроведе.

„Откако веќе не постоеше можност да биде доведен во опасност претседателот на Собранието некои од пратениците продолжија со однесување од кое веројатно секој граѓанин би се засрамил. По истурањето вода, кршење чаши и расфрлање на службените документи на претседателот на Собранието, следеше качување по неговата маса и оштетување на опремата за работа на Собранието и водење на седниците“, се вели во соопштението.

Во соопштението понатаму се вели дека не изостанале ниту закани и тропање по работните маси на оние кои не се согласувале со насилните методи. Откако ги спречија мнозинството пратеници да работат, се додава, дел од нив без мандат добиен на избори го запоседнаа местото на претседателот на Собранието и ја узурпираа функцијата.

Било побарано од собраниското обезбедување, согласно Законот за Собрание на Република Македонија и Деловникот за работа на Собранието, да се обезбедат услови за одвивање на седницата. Собраниското обезбедување според сите протоколи за работа, тврди МВР, постапи крајно професионално и создаде ред во салата овозможувајќи мнозинството пратеници да работат, иако имаше насилни и агресивни испади и провокации кон нив.

„Следеа обиди да се инсценира како некои пратеници наводно биле нападнати, иако од видео надзорот јасно се гледа дека немаат контакт со обезбедувањето“, стои во соопштението.

Во моментот кога во салата се создадени услови за продолжување на седницата, пред салата во наредните 10-тина минути, се вели во соопштението, продолжиле вербалните и физичките напади врз обезбедувањето, скокањето од мебелот во фоајето и договарањето како да се излезе пред медиумите кои беа во холот.

Истовремено, надвор од Собранието, толпа насилно го пробила полицискиот кордон, упатувајќи се кон побројната група граѓани кои протестираа со намера да упаднат во зградата. При обидот да биде спречен насилничкиот чин, 11 полициски службеници се здобиле со повреди.

Во наредниот период, се подвлекува, МВР ќе ги анализира сите снимки и против сите одговорни ќе следуваат соодветни поднесоци.Статијата е прочитана 2919 пати.


Испрати коментарВолерс
Полемика на Кирил Божиновски и Андреј Петров за инцидентите
Груевски - Неплатените обврски кон стопанството намалени за 68 отсто
Уште пет споменици во Центар
Буш постариот во болница
Македонскиот ПЕН центар бара одговорност за отсранувањето на новинарите
СДСМ го информираше дипломатскиот кор за кршењето на Уставот
Одговорноста како поединци и партии ќе ја понесеме на избори
Селмани - Имаше обид да се злоупотреби протестот на собраниските известувачи
Минчо Јорданов отвора фабрика за производство на сирење
Груевски - Има постапка за отстранувањето на новинарите
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Приведен прилепчанецот што влета со џип на протестот на СДСМ
ВМРО-ДПМНЕ - Заев да се извини и да даде оставка од политичките функции
Тодоров - Нови 800 вработувања во јавното здравство
(ФОТО) Опозицијата со граѓаните во парламентот во природа
„Адора“ го награди „Утрински весник“
Нов изглед на „скопско“
На Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови ек��номски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
ВМРО-НП - Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Новогодишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаNekoj, 25.12.2012 16:59:02
Nebare se tepaa deca vo gradinka pa koj prv pochna. Vo drzavata ima zakoni. Prasanje e: koj go krsi zakonot ??? Dosta so maloumni prikazni.
Drzava, toa sum jas!, 25.12.2012 17:54:44
Naravno, opozicijata e kriva! Opozicijate e sekogash kriva, a ako kojim sluchajem ne e, shto e prosto ne vozmozno, se primenuva chl.1 i 2 od ovoj zakon. Shto majka barat ovde, pa ushte da diskutirale. Neka si sedat doma, shto ubavo e bez niv. A i novinarite? Od sega natamu, mesto vo galerijata da ima samo za Latas, Milenko, Mirka, Janko i nim slichnite. Shto majka ima da barat dushmanite na ova drzava i postavuvaat nezgodni prashanaja, a dobro znaete - drzavata, toa sum jas!
kole otoztole, 25.12.2012 19:45:29
Kako ne im tekna da kazat i deka snimkite na koi se gledaat nasilnicite kako gi mknat opozicionerite i novinarite se foto montaza i se ke im poveruvav. Vise ne znaat kakva laga da smislat vrhovistive od DPMNE. ;-)))
d .usa, 25.12.2012 20:38:34
gospode boe ili ste malo umni ili tolkava vi e intelegencijata pa luge bozji site vidovme sto se sluci kako mozete da bidete tolku bez obras pa pri oci da ne pravite budali zarem ne mislite tolku glupavi pa ke vi poveruvame vo toa sto go kazuvate kopuci koe vreme sme sve se znae go citame izakonot za sobranie iznaeme koj se vasite akoj nivni prava kako pratenici ne lazete ve molam se pos.....te .A gospodinot presedatel bi go prasala dali e inas precedatel na lugeto sto mislime razlicno od vas.ZALNA SI MOJA MAKEDONIJO ZALNA RAZDELENA RASTRGNATA OD JUG OD SEVER OD ISTOK OD ZAPAD A SEGA I OD V NATRE RANETA I KRVAVA IZDRZI KE TE IMA ILI KE TE NEMA POZDRAV
Darko, 25.12.2012 20:59:56
Kogo ke laze MVR koj pocnal. A i novinarite li pocnaa sto na sila gi izbrkaa nadvor? za tie sto uste veruvaat na lagite na diktatorite... http://www.sky.mk/index.php/makedonija/5560-video-eve-kako-go-izbrkaa-pretsedatelot-na-znm-od-sobranieto i utrinski moze li barem eden komentar da mi objavite? blagidaram
Трпе, 25.12.2012 21:16:05
Не е важно кој прв почна.Важно е кој е побезобразен против сопствениот народ.И змијата каса само во случај кога се наога загрозена.Диктатурата во РМ излезе на виделина после растопениот снег.Жално и трагично со вакви владетели.
коректор, 26.12.2012 00:02:06
Без преседан! Полициско сооппштение кое е одраз на најмрачните сили кои за жал ја обвиткуваат Македонија во несовладлив јад, страв и железна опресија. Меѓутоа, автократската Гебелсова тактика која очигледно се спроведува не соодветствува на денешното време на модерна технологија. Има многу очи кои ја виделе, сензори кои визуелно ја регистрирале и микрофони кои ја снимиле вистината. Затоа, ја советувам владата во интерес на воспоставување на поцврст режим најстрого да забрант користење на технологија понов�� од 20 год. Во интерес на функцијата, парите и режимот на фирерот истото може да биде понатаму практикувано и на национално ниво. Само на тој начин диктатурата (можеби) ќе се претвори во розова демократија.
Filip Sumski, 26.12.2012 00:59:10
Celata prikazna odMVR ke bese izdrzana deka e tocna ,ako izmisleja deka i novinarite se isplasija od opozicijata, pa samovolno go napustija parlamentot, togas mozda ke im se veruvase. No ova scenario e rezirano od samata vladeacka partija,prvo odstranii onie koi ke ja kazat pravata vistina stose dogadala vo parlamentot pa ke ja snimat pa potoa udri po opozicijata , i obvinija deka ona zapocnala da se tepa i deka simulira nese povredeni. No seprasuvam do koga ova kego cinat partite od ista nacionalnost da pravat razor kaj M.narod stovodi do ubistva edni prema drugi za foteljite na poedinci. Pa koga pozicijata e sposobna dago izglasda buzetot na vakov nacin oti nego izglasa zakonot za branitelite?
zoki, 26.12.2012 01:01:28
e pa gospoda makedonci.. kazuvate deka ste videle se ( koj kako so sila gi izbrka pratenicite i novinarite) amo pak, MVR kazuva sosema nesto drugo, ve pravi na sred bel den budali... Hhehehe, jas vi veruvam sve, se e toa planirano i dejstvuvano od vladata, i toa sto tie qe kazat vazi, to e qe montirat edna prikazna oa qe se broi... Montirana prikana, povtoruvam Montirana izjava... Nie Albancite znaemo sto toa znaci- Montiran sluicaj.. So godini vikame deka vlasta montira slucai ptotiv nas, ama nikoj og vas mkd ne ni veeuvate, e pa sega videte kako e koga vi doadja toa sama na vasata glava, hahahaah gospod e golem, se se vraca, vi pozeluvam mnogu sreca oti toa e samo pocetok, ..... Se nadevam deka ednas zasegogas qe se pametite. Videte, mie sme edisveni vo svetot sto ve prifatime kako sami sakate i velite, site drugi ( Srbite- ne vi priznavat vera, Bugarite- Nacija i jazik, Grcite- drzava),ne sakat da slusnat za vas, zatoa ostavite ne nas na mira, i videte sami da dozivete...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 0°C

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 3°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Нема квалитетен воздух, нема живот
Здружението на граѓани „Гоу грин“ и средношколци маршираа по улиците против неодговорниот однос на надлежните и индустри...
Каде за Нова година?
Угостителите и локалите нудат се' и сешто, но, сепак, примарна задача ќе биде да не останете шворц до наредната плата. В...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |