Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 15:24

„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“

„Балкан енерџи груп“ (БЕГ) е македонска компанија со странски капитал основана од „Кардикор инвестмент ЛТД“ и „Битар холдинг ЛТД“. На чело на компанијата стои Кристина Симеонова-Стојменова, а седиштето на фирмата е на истата адреса со гасната централа во општина Гази Баба. Плановите на „Балкан енерџи груп“ се да инвестира во производствени енергетски капацитети и дејности во насока на развој на енергетскиот сектор во Македонија, внесување нови технологии и отворање нови работни места.

Според најавите од компанијата, освен за снабдувањето на главниот град со топлинска енергија, заинтересирани се и за инвестирање во мегапроектот „Чебрен“ и „Галиште“, за што веќе подигнале тендерска документација.

„Во овој момент БЕГ има намера да инвестира во мегапроектот ’Чебрен‘ и ’Галиште‘, како и во други проекти за производство на електрична и топлинска енергија во Скопје, пред се' заради зголемување на квалитетот на услугата кон граѓаните, преку подобрување на енергетската ефикасност на енергетскиот систем и неговите перформанси. Со реализација на овие активности, БЕГ во голема мера ќе придонесе за енергетската независност и стабилност на Македонија. Притоа, БЕГ сите свои активности ги изведува во согласност со највисоките еколошки стандарди и со високо ниво на општествена и корпоративна одговорност“, информираат од компанијата. (С.Н.)


Статијата е прочитана 1942 пати.


Испрати коментарТри лица убиени во престрелка во Аурора
Почина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаStojce, 03.01.2013 17:16:14
Vo red e da ima prelivanje na kapital i sopsvenos i prevzemanje na biznis osobeno koga e loso voden, No treba javnosta da bide zapoznaena so povece infromacii kolku e stranskiot kapital a kolku e domasniot a isto taka i da se dade koja e referencata na ovaja Kompanija a isto i koi se nasite nositeli na sopsvenosta i menagerskiot tim.
Che gi Varam, 03.01.2013 23:38:47
Ова мириса на голема дубара. Еве прилика, ако сеуште има некој независен/со муда новинар да истражува и ја раскринка сопственичката структура на оваа фирма. Дека се работи за македонски капитал е јасно, ама да знаеме кој го направи овој пинг-понг. Се почна со понудата до малцинските акционери за укрупнување на уделот, беше најавено превземање од друга фирма. Ова се што се случи потоа е смислено сценарио. Народот е мутав како и за други работи, пие нафта и мазут, а од пред некој ден голта гас. Само едно прашање: ако сите вработени се превземени од новата фирма, кој остана во Топлификација па ке се мези со чист ќар од 1 милион евра?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |