Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 09:47

Косовците уплашени од радикалниот исламизам

Радикалиот исламизам почна да пушта корени и во Косово и овие тендеции почнаа да го заплашуваат населението во оваа земја, каде мнозинството се традиционални муслимани. Силното движење на исламот, од завршувањето на војната па досега, почнува да ги придобива верниците низ цело Косово, се наведува во извештајот на Балканската новинарска истражувачка мрежа (БИРН).

Дури 50 илјади лица во Косово почнале да ја следат најконзервативната форма на исламот, се наведува во извештајот и се додава дека индоктринацијата почнала по 1999 година од страна на исламски организации кои почнале да се стационираат на Косово.

- Односите меѓу државата и конзервативците се карактеризираат со несигурност и конфузија. Двете страна на маса ги ставаат меѓународните одредби за човековите права или како одбрана на сопствената позиција или како пречка потив дејствување, стои во извештајот .

- Доколку некој вели дека имаме слобода на веросиповест, тоа не е вистина, изјави Шефќет Красниќи главен имам во џамијата во Приштина, додавајќи дека тие ги барале истите права како што ги имаат муслиманите во Лондон или во САД.

Министерот за внатрешни работи Бајрам Реџепи изјави дека вознемиреноста поврзана со човековите права го попречиле во неговите напори да го спречи дејствувањето на исламските фанатици.

Тој додаде дека се обидел да промовира закон против „радикалните секти“ за време на неговиот мандат како премиер, пред девет години, но оти му бил пресечен патот од меѓународните претставници-функционерите на мисијата на ОН кои администрирале со Косово во периодот од 1999-2008.

- Ги прашав нив дали ќе ги толерираат верските секти доколку се опасност по нивните земји. Тие ми рекоа дека тоа биле европски стандарди, изјави Реџепи.

Косовски функционери од областа на безбедноста потврдија дека сомнителните екстремисти се под надзор, дека запоседнале 30 од вкупно 650 џамии колку што има во Косово, дека воделе истрага против шестмина имами за поттикнување радикализам, но оти не било покрената ниту едно обвинение.


Статијата е прочитана 1885 пати.


Испрати коментарСветот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

В��орник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |