Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.12.2012, 16:40

МЗТ со стапица за гладните „волци“

„Металците“ вечерва во 20,30 ч. го играат последниот меч на домашен терен годинава

МАРИЈА КОВАЧЕВА

МЗТ Скопје како никогаш до сега посакува победа. Последниот меч за оваа година пред домашната публика е дополнителна причина, која страшно ги мотивира „штрковите“ во дуелот со силниот состав на Цибона. Желбата вторпат да се добие хрватскиот тим ги затвори кошаркарите на македонскиот шампион, па деновите до вечерашниот дуел (20,30 часот) максимално ги посветија за подготовка. Изолирани од очите на јавноста тајно ја градеа тактиката за „гладните волци“ од Загреб, кои во Скопје допатуваа со една мисла да се реваншираат за шокантниот пораз (77:72) на отварањето на регионалното натпреварување.

Свесен за квалитетот и новите засилувања на Цибона, Словенецот на кормилото на МЗТ Скопје, Алеш Пипан, овој пат не сакаше многу да се расфрла со изјави. Неговите очекувања ги кажа во две реченици: „Го почитуваме секој противник, не се плашиме од никого. Посилни сме“, е кратката изјава на таинствениот Словенец.

И покрај тоа што Цибона во Скопје допатува со измени во составот и на кормилото го има Даниел Луц, сепак македонскиот шампион се надева на уште еден голем триумф.

Вечерва очекувањата се поинакви и за посетеноста на салата „Борис Трајковски“. Од клубот се надеваат дека првпат оваа сезона покрај фановите на МЗТ Скопје мечот ќе го проследат и оние неутрални љубители на кошарката од кои исто така се очекува голема поддршка.

Што се однесува до Цибона, главни ѕвезди во составот се Дарио Шариќ и Вилијам Смуш Паркер, двајца кошаркари кои неодамна го ставија потписот за славниот загрепски клуб. Иако се зборуваше дека Цибона нема пари, се најде таен спонзор кој плати 550.000 евра за откуп на Дарио Шариќ, најдобриот играч на годинешното јуниорско ЕП годинава на кое Хрватска го освои златото. Шариќ има 18 години и е еден од кандидатите за наградата најдобар млад играч во Европа.

Со Шариќ во составот, Цибона извојува победа над ривалот Цедевита, а загубија тесно на гостувањето кај лидерот Игокеа.

Ново лице во Цибона е и Вилијам Смуш Паркер, најпознат како поранешен член на Лос Анџелес лејкерс. Паркер при гостувањето кај Игокеа даде 14 поени и покажа дека ќе биде засилување за „цибосите“. Она што ја мачи Цибона се слабите игри на гостински терен. Од петте победи сезонава, само една е на гости, и тоа во Подгорица против Будуќност. Хрватите не губат многу топки и против нив противниците не може да се надеваат на многу лесни поени од контри. На првиот меч, најдобри им беа Зубчиќ и Хамилтон, а запрен беше Стробери, кој сега е осми стрелец и прв крадец во лигата.

По завршување на оваа средба за оваа година на МЗТ Скопје му преостанува уште едно гостување, в недела кај Широки.

Двојки за 14. коло: Црвена Звезда - Сплит, Шолнок - Крка, Задар - Партизан, Цедевита - Будуќност, Игокеа - Широки, Унион Олимпија - Раднички, МЗТ Скопје - Цибона.


Статијата е прочитана 574 пати.


Испрати коментар



Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |