Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
18.11.2012, 15:37

(ФОТО) Голем актер кој ги достигнуваше врвовите

„Беше крал на сцената, на комедијата, драмата, мјузиклот, естрадата, на радиото и на телевизијата“, рече актерот Зоран Љутков на комеморацијата по повод смртта на Владимир Ангеловски-Дади што се одржа во Драмски

„Животот не' предодреди нас двајцата да го поминеме целиот живот заедно, в театар. Јас почнав речиси на иста возраст како Дади, само во Битола, а откако дојдов во Скопје, бевме неразделни најмногу соработувајќи со Димитар Станковски и со Коле Ангеловски. Дади беше мал човек по раст, но голем актер кој ги достигнуваше врвовите“, рече актерот Благоја Чоревски-Чоре ��а комеморацијата што по повод смртта на големиот и исклучителен актер Владимир Ангеловски-Дади, се одржа во саботата во Драмскиот театар.

Во оваа театарска куќа, каде што Дади беше ангажиран целата своја кариера, македонскиот цар на комедијата беше испратен од своите колеги, од театарот, од радиото и од ТВ-продукцијата, од пријателите, меѓу нив судии, лекари, спортисти, стари кафеанџии, боемџии, соседи, стари скопјани, од роднините..., кои беа во голем број. Чоре додаде и дека Дади беше актер влезен во секоја пора на Драмскиот театар, дека беше комичар кој велеше дека критиката не ја разбира тежината на комедијата, па дека затоа наградите го одминуваа се' до „Дунек“.

Неговите колеги се сеќаваа за Дади како за актер кој 50 години најумешно и лесно се трансформираше од трагичар во комичар, како роден глумец, како добар човек.

На сцената, покрај Чоре, пред видеобимот со фотографии од дел од неговото творештво, зборуваа и Зоран Љутков, уметнички директор на Драмски, и неговиот сценски партнер Лазе Манасковски, кои потсетија дека Дади само во театарот има изиграно над 5.000 претстави и остварено над 500 улоги, дека е еден од најпопуларните македонски актери, кој со раскошниот талент на мултимедијален актер, успеа на топол начин да влезе во секој дом.

„Дади беше крал на сцената, на комедијата, драмата, мјузиклот, естрадата, на радиото и на телевизијата. Тешко е да се опфати се' што голем човек како Дади го има оставено зад себе“, рече Зоран Љутков.


Статијата е прочитана 760 пати.

Испрати коментарСнуп Дог сака да инвестира во Селтик
Глумела во 700 порно филмови, добила работа во црква
Музички документарни хитови на „Синедејс“
Мадона гола рекламира парфем
(ФОТО) Лајбах не' „здрма“ со индустријал-доживувањe
Рецензија за „Дваесет и првиот“ на Османли во „Јутарњи лист“
Премиера на филмот на Иво Трајков во Скопје
Филмови од култни режисери викендов на „Синедејс“
Книжевни признанија за авторите Христо Петрески и Васил Тоциновски
Триумф на Мартин Кочовски во Ужице
Култните „Лајбах“ вечерва повторно пред скопјани
Почина актерот Владимир Ангеловски Дади
(ФОТО) Отворен 11. Фестивал на европскиот филм „Синедејс“
Благој Нацоски во Рим ќе пее македонски дела
Бисерите на егејската музика со „Љубојна“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Претежно облачно

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |