Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.10.2012, 11:44

Едуардо: Ова е наше најтешко гостувањеХрватската фудбалска репрезентација вчера пристигна во Скопје и го одработи единствениот тренинг на „Филип Втори“ пред одигрувањето на мечот со Македонија (20,30 часот)

Според пишувањата во тамошните медиуми, најголем дел од избраниците на Штимац не биле баш разговорливи пред полетување кон нашата земја, почнувајќи од Лука Модриќ, Марио Манџукиќ, Ведран Чорлука, па дури и капитенот Дарио Срна. Сепак, имаше и такви кои немаа проблеми да застанат пред новинарските микрофони и диктафони, еден од нив е Нико Крањчар.

„Не очекува тежок натпревар против многу солидната Македонија која има мотив по освоениот бод во Шкотска“, почна Крањчар.

„Се чувствуваме одлично. Мислам дека го подигнавме нивото на игра во однос на минатиот месец и наша желба во Скопје се трите бода“, дополни Крањчар кој го посочи Пандев како најголема опасност по хрватскиот состав.

Расположен за медиумите беше и неговиот соиграч од Динамо Киев, Огњен Вукоевиќ.

„Ќе биде тешко. Сигурно нема да биде убава фудбалска претстава со оглед на нејзината важност. Сакаме да освоиме три бода, спремни сме на секакви ситуации што противникот би можел да ги подготви. Очекувам многу добра игра на хрватската репрезентација иако треба да се нагласи дека Македонците се многу сериозен ривал што бележи голем напредок во последните години и можат да бидат многу незгодни на свој терен“, предупредува довчерашниот соиграч на нашиот Горан Попов.

Шимуниќ знае што ја чека Хрватска вечерва на "Филип Втори" со оглед дека не му е првпат што ќе иггра во Скопје.

„Имаме тешки искуства оттаму, но работевме добро во Загреб и подготвени сме на се и сешто. Наша цел се трите бода и таа мисија ќе ја оствариме“, кусо одговори стоперот на Динамо Загреб и хрватската репрезентација.

И Едуардо беше еден од разговорливите пред поаѓање за Скопје.

„Ова е нашето најтешко гостување. Знаеме колку ќе биде тешко. Сепак сме фаворити и сакаме да одиме на Светското првенство. Мора да освоиме три бода“, истакна популарниот Дуду за кого е нејасно дали ќе добие шанса за настап.

Не се знае со кои 11 фудбалери Штимац ќе почне вечерва на „Филип Втори“. Се е во доменот на шпекулациите кои произлегуваат по последниот тренинг на „коцкестите“ во Загреб. Ако се суди по него, според медиумите во Хрватска, отстранети се две дилеми. Новопечениот татко Иван Перишиќ најверојатно ќе биде меѓу стартерите во средината на теренот по посетата на сопругата и синчето и ќе делува зад Манџукиќ. Никица Јелавиќ, стрелецот на единствениот гол против Македонија на „Максимир“ по се изгледа ќе почне од клупата.

На последниот тренинг, пишува „Вечерњи лист“, како што е вообичаено играа два тима пришто Штимац вовел и еден новитет. За двете страни играл Модриќ, т.е. се приклучувал во онаа екипа што напаѓала во некои моменти, па во неговиот тим го менувал Крањчар.

Можен состав на Хрватска за мечот со Македонија

Плетикоса, Вида, Чорлука, Шимуниќ, Стриниќ, Стриниќ, Модриќ, Вукоевиќ, Срна, Перишиќ, Ракитиќ, Манџукиќ.


Статијата е прочитана 776 пати.

Испрати коментарМареј против Ѓоковиќ за тронот во Шангај
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
Вебер ја освои пол позицијата во Кореја
МЗТ бара полна сала за нова победа
Селекторот Јаневски го призна поразот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска
Алонсо зашеметен од Ред бул
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пред мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразе�� во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на акт��елниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |