Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
25.12.2012, 15:05

ВМРО-НП: Се случија преседани, кои се реткост во светската демократија

Полицијата насила го одзема мандатот на пратениците, добиен на избори за кои гласале 370.000 граѓани, е реакцијата на ВМРО-Народна

Партијата на Љупчо Георгиевски е „згрозена од настапот на владејачката структура во текот на завчерашниот ден“. За ВМРО-НП, во понеделникот се случиле повеќе преседани кои прв пат се гледаат не само во 20-годишната македонска демократија, туку претставуваат реткост и за светската демократија.

ВМРО-Народна денеска одржала седница на Извршниот одбор на која се расправало за случувањата во Собранието и пред него. За партијата не постои дилема околу прашањето кој прв започнал со организирање толпа, односно дека токму владејачката ВМРО-ДПМНЕ е таа којашто застанала зад таканаречениот „Народен фронт“, а се' заради креирање конфликт меѓу македонскиот народ пред парламентот. Оттаму потсетуваат дека првпат се случува во македонскиот парламент насила да бидат избркани новинарите-известувачи, а потоа без нивно присуство да се реализира планираната бруталност врз пратениците од опозицијата.

„Многу често сме гледале тепачки и разни метежи во многу парламенти, но никогаш и никаде не сме виделе припадници на безбедносните сили насила да ги вадат парламентарците од парламентот. Бевме сведоци како педесетина припадници на безбедносните сили насила го одземаат мандатот на пратениците, добиен на избори за кои гласале 370.000 граѓани“, се вели во дел од соопштението на ВМРО-НП и се додава дека доколку не успеал наводниот државен удар на СДСМ, тогаш успешно бил извршен државен удар врз демократијата преку покажаната бруталност и тоталитарност на ВМРО-ДПМНЕ.

За ВМРО-Народна партија, неизгласувањето на буџетот не би претставувало ништо особено и не би била загрозена демократијата, а привременото финансирање, според оваа партија, не е нешто ново и непознато, бидејќи такво искуство, како и многу земји во светот, сме имале и ние.

На завчерашните протести учествуваше и лидерот на партијата, Љупчо Георгиевски. Од ВМРО-Народна велат дека Георгиевски, како и еден ден пред тоа, бил на протестите, но завчера морал да замине порано поради здравствени проблеми. За сите натамошни чекори што ќе бидат преземени ќе следува координација со сите други опозициски партии. (Љ.С.)


Статијата е прочитана 5285 пати.


Испрати коментарНа Табановце запленети 1,7 килограми хероин
Опозицијата наместо во Советот, поставуваше прашања пред Прометеј
Иванов даде помилување на 51 осудено лице
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Попоски - Бојкотот на опозицијата e штетен за државата
Заминувањето на Асад не е услов за отпочнување на дијалогот
Шутановац доби кривична пријава
ОМД бара решавање на разликите само преку политички дијалог
Класичните светилки заминуваат во историјата
Жена загина во сообраќајќа на излезот од Охрид
Израел гради нов ѕид на границата со Сирија
Иванов ја врачи годишната награда за најуспешно архитектонско дело
УЈП
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во нова
ЗНМ поднесе претставки до Собранието и до МВР
Од два стана украден златен накит
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Мирекс плус е еден од сопствениците на Медиа Принт Македонија
Уште 1.000 потписи до целта на „Аман“
Пријави за двајца учесници во инцидентите пред Собранието
Поповска - Уставниот поредок треба да се чува
Македонски државјанин загина кај Лесковац
СДСМ најави кривични пријави за случувањата во Собранието
Окрупнување на земјиштето за поконкурентно земјоделство
ВМРО-НП - Функцијата претседател е суспендирана
Пензионерите од Центар го осудија нападот на синоќешната блокада
Вељаноски ќе бара одговорност за отстранувањето на новинарите
Првиот црногорски пиштол извезен во Парагвај
Поедноставено до дозволи за транспорт
Индонезија и Мексико нови економски сили за 40 години
Во домашната економија се враќаат 139 милиони евра
Сливот на Охридско Езеро порибен со 6.000 парчиња пастрмка
Светот пие се повеќе пиво
Нов закон за договор во патниот сообраќај
Шинзо Абе е новиот јапонски премиер
Нимиц ќе донесе нови идеи
Виндоус 8 достапен и на македонски јазик
Египет доби нов устав, Морси на тест
Во Кина стартуваше најголемата брза железница во светот
(ФОТО) Опозицијата го блокираше „Рекорд"
Груевски - Бранко е како Гадафи
Грција шокирана од „бокс-демократијата“ во Македонија
МВР - Пратеници од опозицијата ги почнаа инцидентите
Груевски - Жалам за незгодната ситуација со новинарите
Штрајкот на лекарите во мирување
Пократка постапка, но построги критериуми за инвалидска пензија
ЗНМ бара итен одговор кој ги избркал новинарите
Црвенковски - СДСМ ќе организира граѓанска непослушност
Хелсиншки комитет ги осудува случувањата во Собранието
ДУИ апелира да се намалат тензиите
Ново��одишен карван на Фондација „Т-мобиле“
Притвор од 30 дена за „командант Коки“
Нови пријави во акцијата „Керозин“
Избрани најдобрите трговци за 2012 година
Избрани четири нови врховни судии
Божикна честитка од Груевски до католичките верници
Граѓаните незадоволни од доцнењето на поштенските пратки
Иванов - Вчерашните настани никогаш да не се повторат
(ФОТО) Илјадници христијани во Витлеем го дочекаа Божик
На дел од патиштата одрони и голомразица
Свечена литургија во Католичката црква во Скопје по повод Божик
Виена најуспешен главен град на светот
Двајца пожарникари убиени во Њујорк додека гаснеле пожар
Израел гради нови 1.200 домови во источен Ерусалим
Шпанскиот крал повика на единство против кризата
Се слави Божик по Грегоријанскиот календар
Премиерот Груевски и се обрати на нацијата
Опозицијата го напушти парламентот и излезе на улица
Мнозинството го изгласа буџетот
Полицијата го приведе командант Коки
(ВИДЕО+ФОТО) Инциденти и пред и во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во кризаNikola Gruevski, 25.12.2012 17:01:54
370 iljadi se predavnici/zgan. Onie 440 iljadi se *narod*.
milos, 25.12.2012 17:23:51
pa ljubco i branko vie gi imate vo rakav kartite izvadete go set prljav ves za ovaa vlast unistetego ili toa ili neka ve snema
Che gi Varam, 25.12.2012 18:21:30
pa ako mene me prasuvas, gledajki koja jada od narod odi na ovie protesti, jas biram da bidam vo predavnicite/dzgan otkolku so vas smrdliviot i so IQ 15 narod
Bukefal, 25.12.2012 23:16:59
Многу добро кажа Che gi Varam, и јас бирам да бидам меѓу тие предавниците отколу со тие неписмените што дошле на протест, а незнаат кој е на власт! Hahaha, НЕПИСМЕНОСТ ТОТАЛ! :)

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |