Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
24.12.2012, 14:03

„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

Англиската банка објави листа од 150 заслужни Британци кои конкурираат да им се појави ликот на следната серија на банкноти

Челниците на Англиската банка објавиле листа од 150 заслужни Британци кои конкурираат да им се појави ликот на следната серија на банкноти.

Некој од кандидатите ќе го замени Чарлс Дарвин, познатиот научник чијшто лик сега се наоѓа на банкнотата од десет фунти. Меѓу номинираните се наоѓа Мик Џегер, лидерот на „Ролингстоунс“, сите четворица членови на „Битлси“, како и Роби Вилијамс.

Од спортистите се предложени Дејвид Бекам, играчот на крикет Мајкл Вон и рагбистот Џони Вилкинсон. Меѓутоа, како најголеми фаворити се сметаат Вилијам Шекспир, Винстон Черчил, Леди Дијана и Алан Туринг, човекот кој прв успеал да ја разоткрие шифрата со која комуницирале германските војници во текот на Втората светска војна.

На листата уште се наоѓаат Џон Клиз, Стивен Хокинг, Александар Флеминг, Тери Воган и многу други... Кои ќе се најдат на Ф-серијата на банкнотите ќе се знае следната година, за неколку недели.


Статијата е прочитана 717 пати.


Испрати коментарКаролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Магла

Четврток
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: -1°C

Петок
Делумно облачно
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (38)
Даријана на Тито – југословенската Мадам де Помпадур.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Златниот бизнис на Швајцарија
Четири од најголемите рафинерии за злато во светот се наоѓаат во Швајцарија, каде што се прочистуваат и две третини од з...
Во 2013 година без радио програма на Дoјче веле
Дојче веле на 31 декември 2012 година ќе го емитува својот последен Утрински магазин, со што завршува ерата на радио-про...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |