Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
18.07.2012, 14:59

Штрајк на таксистите во Лондон

Таксистите го блокираа сообраќајот поради забраната за користење на т.н. олимписки патеки

Околу 200 таксисти го блокираа сообраќајот пред парламентот во Лондон во знак на протест што добија забрана за користење на т.н. олимписки патеки за време на Олимписките игри. Посебни улични патеки низ целиот град во должина од 45 километри од среда ќе бидат резервирани исклучително за возила што ќе превезуваат учесници во Игрите, службеници и спонзори. По нив нема да можат да се движат такси-возилата и сите останати автомобили, а казната за нивно користење е 130 фунти.

Затоа Вестминстер беше под сообраќајна блокада од околу 200 препознатливи лондонски црни такси-возила што беа паркирани околу плоштадот со вклучени сирени, а полицијата немоќно ја следеше целата ситуација.

„Олимписките патеки се жални, ќе ни наштетат и на нас и на другите возачи. Нашите приходи ќе паднат за 40 отсто за време на Олимписките игри бидејќи на луѓето им се препорачува користење на јавниот превоз. Не се почитува тешката работа на возачите на црните такси-возила што треба да бидат дел од олимпијадата“, вели еден од незадоволните.


Статијата е прочитана 357 пати.

Испрати коментарРенова поразена од Гомел со 0
Металург со два голa негатива се враќа од Полска
Олимпиското злато вреди 620 долари
Сто денари влезница за реваншот со БАТЕ
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Ракометарите повторно во група против Данска
Ренова сака чиста мрежа со Гомел
Металург по гол во Хоржов
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Комплетирано второто квалификациско коло од Лигата на шампиони
Репрезентацијата до 16 години почнува со настапите во Букурешт
Нов пораз на младите македонски кошаркари
(ВИДЕО+ФОТО) Вардар прокоцка победа кај БАТЕ во 120 секунди
Грент Хил во ЛА Клиперс
Олимпискиот факел од утре во Лондон
Џереми Лин и официјално нов играч на Хјустон
Дејвид Бекам му ја исполни желбата на болен обожавател
Франк Шлек допингуван и исфрлен од Тур де Франс
Вардар без бело знаме во Борисов
Ибрахимовиќ потпиша за Пари Сен Жермен
Венлок маскота на Игрите во Лондон
Комплетот билети за ЕП во Србија од 13 до 172 евра
Меси, Роналдо и анонимниот Дејвис во трка за најдобар играч во Европа
Американски и австралиски олимпијци се „загубиле“ во Лондон
Добредојде за првите олимпијци
Блатер се сомнева дека СП 2006 било купено

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Ведро

Четврток
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 15°C

Петок
Сончево
Макс: 37°C, Мин: 17°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 8 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Двајца олимпијци нема да претставуваат ниту една држава
Двајца спортисти на Олимпијадата ќе настапуваат самостојно и нема да претставуваат ниту една држава...
Олимпиското село во Лондон без вода за пиење
Организаторите се уште доцнат со водоинсталатерските работи во Олимпиското село, па спортистите немаат вода за пиење
...
Олимпиското злато вреди 620 долари
Семенја ќе го носи знамето за ЈАР
Брајант не може да замисли да не освои злато
Трудница на Олимписките игри

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |