Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
28.12.2012, 14:26

(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијатаИграчот на Марибор прогласен за македонски фудбалер на годината, а неговиот колега од Вардар е најдобар на домашната сцена

ФОТО: Петр Стојановски

Првотимецот на словенечки Марибор и на репрезентацијата на Македонија, Агим Ибраими, го доби признанието за најдобар македонски фудбалер во 2012 година. При изборот тој собра најмногу гласови во конкуренција на Горан Пандев и на Николче Новески и притоа не го криеше задоволството. Зад него е, вели, успешна календарска година, со добри партии на клупски и репрезентативен план. Искрено се надева и посакува да го служи здравје, да го слушаат нозе и да продолжи со уште подобри изданија во кариерата во иднина.

„Настапите за репрезентацијата на Македонија ми претставуваат голема чест. Сигурно дека и оваа награда е големо задоволство за мене и мотив плус за иднина. Сон на секој фудбалер е да биде најдобар во својата земја, а сонот ете ми се исполни. Тука нема да застанам. Продолжувам натаму уште посилно за уште подобро. Се надевам на мноштво добри игри во периодот пред нас. Би сакал да упатам голема благодарност и до моите соиграчи во националниот тим и во Марибор кои имаат голем уддел за наградата што ја добив. Без нивна помош и поддршка ќе беше тешко да дојдам до вака големо признание за кое сите ние се бориме и го посакуваме“, ни изјави Агим Ибраими, македонскиот фудбалски лауреат за 2012 година.

На репрезентативен план посакува континуитет во подигнување на нивото на игри и резултати и се надева дека така ќе биде. На клупски план, пак, засега се чувствува добро во Марибор, но не исклучува евентуална можност за промена на средината во зимскиот преоден рок. Добро да се одмори во претстојните денови и притоа да обезбеди мир, вели, му е најважно, а фудбалските работи ги препушта на менаџерите.

Впечатлива година имаше и Остоја Стјепановиќ во дресот на Вардар. И самиот ја оценува како успешна, а потврда за тоа доби и при синоќешниот избор. Собра убедливо најмногу гласови за периодот зад нас во кој се стекна и со статус на репрезентативец. И заслужено. Одигра голема улога во враќањето на шампионската титула во вардаровите витрини по пауза од девет години, а без него тешко може да се замисли средниот ред на тимот што ќе презими како лидер во првенството. Во летниот период, заедно со „црвено-црните“, достојно ја претставуваше Македонија и во квалификациите за Лигата на шампиони против БАТЕ Борисов.

„Оваа награда е голема чест за мене. Доаѓа како плод на макотрпна работа во изминатиот период, но истовремено претставува обврска и мотив за натамошна посветеност. Благодарност за сите што учествуваа во изборот, за сите што гласаа за мене. Свој удел во признанието, што е сон на секој играч, имаат вработените во Вардар, соиграчите како и најблиските членови во семејството и пријателите кои ми даваа безрезервна поддршка во ова што го работам“, вели неприкосновениот за оваа година во д��машната фудбалска сцена, Остоја Стјепановиќ.

За менување на средината не размислува. Среќен е во Вардар, клуб со кој има договор до јуни во 2013 година, па оттука вели дека останува максимално посветен на обврските кон колективот. Можноста за трансфер, сепак, не ја исклучува за што ќе рече:

„Само во случај на екстра квалитетна понуда ќе седнеме со директорот и со тренерот и заеднички ќе разговараме за најдобро решение и за мене и за клубот во дадениот момент“, дополнува Стјепановиќ, кој, како новогодишна желба, посакува многу здравје, среќа и многу радосни моменти за сите во 2013 година. (С.Д.)Статијата е прочитана 935 пати.


Испрати коментар„Штрковите“ фаќаат залет за Будуќност
Волкот останува во Арсенал!
Мајами едвај го мина Орландо
Серена сака да ја надмине Еверт
Финална глазура за мундијалот
(ИНТЕРВЈУ) Големо НЕ за враќање во репрезентацијата
И Пипан во игра за селектор на Македонија
Саудијците преслушани на првиот тест
Арсенал - Њукасл 7
Наковска-Бикова без конкуренција
Ибраими најдобар странец во Словенија
Втор по ред пораз на Мајами
Роналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Вторник
Ведро
Макс: 5°C, Мин: -3°C

Среда
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Фељтон Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
Разговор во шест очи.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |