Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 15:35

(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатураСпоред „интегративците“, предлогот за ограничување на дискусиите во Комисијата за труд и социјална политика е недемократски

ФОТО: Петр Стојановски

Расправата за законот за бранители, неодамна поднесен од ВМРО-ДПМНЕ по скратена постапка, а за кој ДУИ предложи илјадници амандмани, уште не почната, заглави во деловничките лавиринти во Комисијата за труд и социјална политика. Пратениците на ДУИ, кои денеска триумфално влегоа еден позади друг во салата носејќи ги десетиците кутии со амандмани, го обвинија коалицискиот партнер ВМРО-ДПМНЕ дека врши диктатура со предлогот за ограничување на дискусиите во ова работно тело, аналогно на начинот на работа на пленарните седници, .

Од причина што партиите, делејќи се повторно во етнички блокови, не можеа да постигнат договор за начинот на кој ќе работи Комисијата, „интегративците“ побараа прекин на седницата, со образложение дека за оваа пат ситуација мора да се побара помош од Комисијата за имунитетно мандатни и деловнички прашања. Претседателката Цветанка Иванова им удоволи на ова барање, помагајќи им со мала правна аситенција дека за тоа најпрвин мора да поднесат барање до претседателот на Собранието, Трајко Вељановски, кој денеска го славеше својот јубилеен 50. роденден.

„Со ова се прави преседан, диктат, да не речам диктатура. Барањето за ограничување на дискусиите е недемократски потег на една пратеничка група“, порача Неџат Јакупи од ДУИ.За неговиот сопартиец Арбен Лабеништа тенденцијата на ВМРО-ДПМНЕ е јасна, дури, како што кажа, и поголема од самиот закон за бранители. „Целта е да им се затвори устата на говорниците. Зборувај 10 минути, а потоа седни си, бидејќи ние имаме мнозинство и така сме одлучиле“, иронизираше Лабуништа.

Според пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ, Веле Георгиевски, предлогот за ограничување на дискусиите не е недемократски.

„Не сме диктатори како што велите вие. Целта е да се интензивира работата на оваа Комисија. И тоа не е новост. Бидете сигурни дека Законот за бранители ќе биде донесен. Тој ниту е противуставен, ниту антиалбански, затоа што меѓу бранителите имаше припадници на сите националности“, рече Георгиевски. (Н.К.) 


Статијата е прочитана 2405 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Златна зора како граничари на преминот Дојран
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Мобилни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во БерлинБорис, 02.11.2012 15:50:20
Кога власта ја обвинува власта за диктатура што можеме да кажеме ние граѓаните повеќе за власта....:(
evro-makedonec, 02.11.2012 16:03:02
Tie kutii sto gi nosat lungite se prazni listovi, tie se nepismeni da napisaat amandman
susamli, 02.11.2012 18:22:25
abe ova ne e cirkus. ova e cudo. ovie site se za bardovac. a jadnoto makeodnce ceka demokracija. a dobiva demokradija
Mark, 02.11.2012 18:27:48
Ma nemoj, c, c, c, diktatura velis?! Pa toa e strasno, nema da im se skarate valjda!? A koj cin na vasava zaednicka dramoletka e ovoj, vtor, tret, cetvrt? Dobro se majtapite so site nas Ali i Nikola, vi se moze koga sme vakvi kakvi sme...

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |