Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
01.11.2012, 13:25
Погба го спаси Јуве, пресврт на ИнтерФранцускиот интернационалец со гол во втората минута од судиското надополнување и донесе триумф на „Старата дама“ над Болоња со 2:1

Лидерот на табелата во „Серија А“, екипата на Јувентус синоќа со голот на Пол Погба во судиското надополнување ја совлада екипата на Болоња со 2:1 и освои нови три бода со што се одлепи на врвот на табелата пред Интер и Наполи. Претходно Јуве поведе со погодокот на Кваљарела, а израмни Таидер.

Токму Наполи за кој цел натпревар одигра Горан Пандев беше поразен на гостувањето во Бергамо кај Аталанта, додека Интер со победата над Сампдорија (3:2) се искачи на второто место на табелата. Гостите поведоа преку Мунари во 20-тата минута по една грешка на одбраната на Интер и водството го задржаа до 52. минута. Тогаш Милито реализираше од 11 метри, а екипата на Интер конечно влезе во ритам. Во 68. минута Касано тргна во контра за Интер и асистираше до Паласио кој погоди од десетина метри за водство на Интер, Гуарин зголеми на 3-1 во 82-та минута. Во самиот финиш гостите намалија на 3-2 преку Мартинс.

Постигнати резултати на синоќешните дуели од 10.коло во Италијанското фудбалско првенство: Јувентус - Болоња 2:1, Аталанта - Наполи 1:0, Парма - Рома 3:2, Интер - Сампдорија 3:2, Лацио - Торино 1:1, Киево - Пескара 2:0, Каљари - Сиена 4:2 и Удинезе - Катанија 2:2.

Во вторникот Палермо и Милан одиграа без победник 2:2. Колото ќе го заокружат вечерва Џенова и Фиорентина.

Табела: Јувентус 28 бодови, Интер 24, Наполи 22, Лацио 19, Фиорентина 15 (натпревар помалку), Парма 15 итн.
Статијата е прочитана 580 пати.

Испрати коментарСамо бод за Манчестер Сити на гости кај Вест Хем
Антиќ го доби дуелот со Илиевски
Меси му посака добродојде на синот Тијаго
Лејкерси пак загубија, Мајами прегазен од Њујорк
Мекејлеб за брза рехабилитација на Фенербахче
Црна Гора ја „тресна“ Германија!
Полјакот Јанович со скалпот на Мари!
Ракометарите преку Португалија до Данска
Паркер со звукот на сирената ја урна Оклахома
Фиорентина по 30 години победи во Џенова
Босилков веќе не е претседател на МЗТ
Квери му ја уништи забавата на Ѓоковиќ
Харден како ракета, нов пораз на Лејкерси
Лазаров - Не очекував вака лесно да победиме
Челзи му врати на Манчестер јунајтед
(ФОТО) Македонија со победа ги почна квалификациите за ЕП

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |