Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
16.11.2012, 13:15
Илиевски му пресуди на ЖалгирисМакедонскиот бек постигна 16 коша и ги погоди двете слободни фрлања за победата од 108:106 по две продолженија

Поразот од МЗТ Скопје во АВА-лигата се покажа како отрезнувачки за кошаркарите на Цедевита, кои во Евролигата по две продолженија во Загреб го совладаа Жалгирис со 108:106, нанесувајќи му го првиот пораз сезонава. Ако против „металците“ беше „тивок“, во дуелот со некогашниот европски првак главната улога ја имаше Владо Илиевски. Македонскиот бек ја даде најдобрата партија сезонава и токму тој беше главниот вивновник за тоа што Цедевита дојде до втората победа во најелитното европско клупско натпреварување. Илиевски постигна две клучни тројки во регуларниот дел, кој заврши 85:85, како и во второто продолжение, кога неговиот тим имаше негатива од 100:104, а ги погоди и двете слободни фрлања во самиот финиш. Средбата ја заврши со 16 поени (4/5 за три поена, 1/1 за два, 2/2 за еден), како и со две асистенции и еден скок.

Вториот македонски репрезентативец во редовите на Цедевита, Маркиз Грин, запиша осум поени и три асистенции. По шестото коло тимот од Загреб е на петтото место во групата Ц, во која Жалгирис остана лидер.

Предраг Самарџиски и неговиот Литвос Ритас, пак, го запишаа и петтиот пораз сезонава, откако на домашен терен беа совладани од ЦСКА Москва со 71:62. Репрезентативниот центар на Македонија во игра помина нецели десет минути и не се запиша во листата на стрелците, а зад неговото име стоеја само по еден скок, асистенција и неуспешен обид од поле. Литвос Ритас и понатаму е на последното место во групата Д.

Третиот наш претставник во Евролига, Перо Антиќ, со бранителот на титулата Олимпијакос синоќа му гостуваа на Каха Лаборал во групата Ц. (М.К.)

Резултати:

Група А: Олимпија - Канту 81:79, Химки - Фенербахче 71:70, Панатинаикос - Реал М. 79:68

Група Б: Проком - Шалон 70:76, Макаби - Уникаха 62:64, Алба - Монтепаски Сиена 73:75.

Група Ц: Цедевита - Жалгирис 108:106 (продл).

Група Д: Партизан - Бешикташ 87:72, Б. Баскет - Барселона 66:86, Литвос - ЦСКА М. 62:71.
Статијата е прочитана 866 пати.

Испрати коментарЛука Банки во игра за селекторското место
Второ па машко за Перо Антиќ
Прв трипл-дабл на Дурант
Прва „салатара“ за Чешка во 100. финале на Дејвис купот
Червар - Не го издржавме притисокот
Хамилтон го освои Тексас
Балканско-балтичка група за Македонија
(ФОТО) Кјељце го запре походот на Металург
Сеха-лига - Вардар поразен во Цетиње
Металург и Хоризонт ги поделија бодовите
Ел Шарави повторно го спаси Милан
Вашингтон и понатаму е единствениот тим без победа
Баерн сопрен во Нирнберг
Манчестер и Челзи фатени во замка
Тежок пораз за МЗТ во Александровац
Мемфис му го нанесе првиот пораз на Њујорк
Алонсо - Само гледајте не'
МЗТ сонува хет-трик во Александровац
Прва победа на Њујорк во Сан Антонио по 9,5 години
Металург трпеливо ќе го топи Киелце
(ВИДЕО) Неверојатен гол на Ибрахимовиќ против Англија
(ФОТО) Јубилејна 50. победа на Македонија во историјата

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Претежно облачно

Понеделник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 6°C

Вторник
Обилни врнежи
Макс: 12°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (5)
Владетелот и совладетелката често не беа на „иста бранова должина“.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Возобновен „Скопски фестивал“ - Во ново руво, со шмекна старите златни денови
Под водство на шоуменот Игор Џамбазов и настапот на доајени, но и млади лица на македонската поп-естрада...
Алгите се` уште не се „зрели“ за биогориво
Иако алгите имаат своите предности, масовното производство на биогорива од нив се' уште не е одржливо...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |