Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 12:19
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјалаСедницата е пролонгирана за два часа на барање на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Веле Георгиевски

Почетокот на Собраниската комисија за труд и социјална политика е одложен за два часа на барање на пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ Веле Георгиевски кој најави дека неговата пратеничка група ќе го повлече законот за бранители од редовна постапка.

Претседателката на Комисијата Цветанка Иванова седницата ја одложи за два часа и таа според тоа треба да започне околу 13 часот.

Извршниот комитет на ВМРО-ДПМНЕ вчера и препорача на својата пратеничка група да го повлече од процедура во редовната постапка Предлогот за донесување закон за посебните права на припадниците на безбедносните сили на Република Македонија и за членовите на нивните семејства и повторно да го поднесе во скратена постапка до Собранието на Република Македонија.

Исто така, Комитетот препорачува пратениците да се заложат за ограничување на дискусиите во новата скратена постапка со цел да се спречи злоупотребата на Деловникот и одолговлекувањето на дискусиите.

Координаторот на пратеничката група на ДУИ Талат Џафери со молчење и со читање делови од книги, закони и Уставот ја одолговлекуваше работата на Комисијата и го попречуваше донесувњето на законот за бранители.

По одложувањето на комисиската седница денеска тој не сакаше да коментира каков ќе биде ставот на ДУИ и како оваа партија ќе постапи доколку законот за бранители биде поднесен повторно од пратеничката група на ВМРО-ДПМНЕ, но по итна постапка според препораките на Извршниот комитет на партијата.

- Кога беше поднесен законот кажавме дека тој не ги исполни потребите на сите граѓани на Република Македонија и како таков не треба да се донесе. Кажавме дека ќе ги искористиме сите институционални можности да го попречиме можното донесување на законот. Понатамошна дебата е беспредметна бидејќи денеска поднесувачот на законот најави дека ќе го повлече, рече Џафери
Статијата е прочитана 228 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Промовирана платформа за енергетска ефикасност
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денари

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопј��, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |