Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
08.11.2012, 09:21

Словенија нема пари за старите штедачи на „Љубљанска банка“

Словенечкиот премиер Јанез Јанша изјави дека државата не може да им ги врати парите на поранешните штедачи на „Љубљанска банка

Претседателот на словенечката влада Јанез Јанша изјави дека државата не може да им ги врати парите на поранешните штедачи на „Љубљанска банка“ (ЛБ) и ја најави можноста за жалба на пресудата на Европскиот суд за човекови права за одговорноста на Словенија за старата девизна заштеда на штедачите на ЛБ надвор од Словенија.

- Ја проучуваме пресудата на Европскиот суд за човекови права и кога ќе донесеме пра��на проценка ќе биде појасно дали Словенија ќе вложи жалба, односно на кој начин тоа ќе го стори, рече премиерот Јанша вчера во Марибор.

Јанша изрази уверување дека пресудата, со која Словенија се прогласува за одговорна за исплатата на девизните заштеди на штедачите од БиХ, ќе биде променета во жалбената постапка која, според неговото мислење, може да биде преседан и за останатите слични случаи, пренесува хрватската агенција Хина.

- Не е можно од некого да се бара да врати нешто што не добил, рече Јанша.

Пресудата, која судот во Стразбур ја соопшти во вторникот, правосилна ќе стане доколку на неа во следните три месеци не биде вложена жалба од една од странките во спорот.

Жалбата на Словенија уште во вторникот ја најави словенечкиот министер за надворешни работи Карл Ерјавец, укажувајќи дека оваа пресуда не се однесува на преговорите за штедењето во ЛБ Загреб, која веќе е пренесена во хрватски јавен долг, за што компромисниот предлог го бараат експертите за овие прашања на двете држави, Здравко Рогиќ и Франце Архар.


Статијата е прочитана 1032 пати.

Испрати коментарЧетворица загинати на рели-трка во Чешка
Триесет милиони евра ќе се инвестираат на Попова Шапка
Пронајдено мртво 17-годишно момче кај стара железничка
Започна реконструкцијата на пругата од Коридорот 10
Досега тројца генијалци се пријавиле за советници на Тодоров
Груевски - Изборниот закон е усогласен со ОБСЕ, СДСМ бара алиби за поразот
Иринеј - Нема разговори со МПЦ додека Вранишковски не биде ослободен
Конфискуваниот имот на јавно наддавање
Николиќ - Србија е подготвена да посредува меѓу Грција и Македонија
Ревитализација на железничките делници Табановце-Куманово и Миравци-Смоквица
Шефот на ЦИА поднесе оставка поради љубовна афера
Едвард Џозеф - Обама ќе задржи континуитет кон Македонија
Папуљас го скрши молкот за одговорот на Меморандумот
Германија го скрои буџетот со нови долгови
Се опремува фабриката што ќе произведува за „Мерцедес“
Пар-непар во Њујорк
И папата ќе се обраќа онлајн
Црвенковски се сретна со Месиќ
Николиќ се понуди да ги смирува Скопје и Атина
СДСМ - Трајановски ја злоупотребува функцијата
Реконструкција на гостиварското двојно убиство
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Првиот апликант за советник во здравството со IQ 156
Одржливо управување со ресурсите за поблаги климатски промени
Навредата и клеветата декриминализирани
Од 1 јануари либерализација на транспортот меѓу Македонија и БиХ
Македонија има институционален капацитет за преговори со ЕУ
Македонија интензивно се подготвува за „Јужен тек“
Поминаа измените на Изборниот законик
Кенијка роди близнаци - Барак Обама и Мит Ромни
Софија и Атина да не ги попречуваат интересите на ЕУ и Македонија
Конференција за влијанието на климатските промени во земјоделството
ОПЕК ја намали прогнозата за светската побарувачка на нафта
Масовни протести во Аргентина против претседателката Кирхнер
Србија донесе закон за амнестија
Силен земјотрес во реонот на Фукушима
„Телеком“ и „Т-мобиле“ со профит од 30,6 милиони евра во третиот квартал
Затворен режисерот на антиисламистичкиот филм
Фејсбук ја срамоти бугарската полиција
Една жртва и 19 повредени на концерт на „Линкин парк“
Миреј Балестра е првата жена избрана за претседател на Интерпол
Советник од Кисела Вода шверцувал хероин
Тодоров бара Ајнштајн советници
На листата на 16 најинтелигентни се и тројца балканци
(ФОТО) Отворена реконтруираната „Козле“
Од отровите во ОХИС има спас, треба да се најдат пари
Се укинува мерката за условен увоз на брашно
Ултрадесничарите до Самарас - Имате ли договор со Скопје?
(ФОТО) Европратеникот Ховит го посети основното училиште „Димо Хаџи Димов“
Владата го усвои предлог планот за евроинтеграции
По „Сенди“, ново невреме ги погоди Њујорк и Њу Џерси
Гостиварка добила ќотек од сопругот
Ограничени дискусиите за законот за бранители, Села ќе го пали Собранието
Бискупот од Дарам е новиот надбискуп на англиканската црква
Проширувањето на ЕУ нема да запре
Новата вакцина против ХИВ ја мина првата фаза
Продолжува собраниската расправа за Изборниот законик
Оли Рен - Грчкиот долг е неодржлив
Груевски - Се определивме за длабоки, фундаментални реформи
Индексите паднаа, а нафтата поевтини по реизборот на Обама
Меркел ја предупреди Британија да не излегува од ЕУ
Најмалку 48 луѓе загинаа во силниот земјотрес во Гватемала
Четворица Тибеќани се самозапалија
Изгласан новиот пакет мерки за Грција
Расправата за бранителите пред ограничување
(ВИДЕО) Скопје 2014 во новиот спот на Macedonia Timeless
Стипе Месиќ почесен граѓанин на Тетово
Една компанија подигнала документација за ОХИС
Обвинителството чека потврда од Босна за нова истрага
Пресечен канал за шверцување мигранти од Азија и Африка
ОН и Брисел охрабрени од одговорот на меморандумот
Нови правила за барателите на азил
Од декемврискиот самит на ЕУ ќе зависи развојот на земјата
Западен Балкан во рецесија
Иванов се дружеше со граѓаните
Македонските земјоделски производи имаат одличен квалитет
Проект на УСАИД за експанзија на мали бизниси
Стартуваат евтините кредити за компаниите
Српската полиција го уапси „газда Нини“
Средба на министерот Попоски со Свилановиќ
Кумановец ја претепал сопругата и ја затворил во багажник
Ховит - Преговорите со ЕУ треба да почнат
Комисијата за економски прашања во грчкиот Парламент ги одобри мерките за штедење
Политички Берлин дипломатски воздржан по посетата на Арифи
Кенедиeви се вратија во Конгресот
Честитка од Иванов до Обама по повод реизборот
Волерс - Продолжуваат силните врски на САД со Македонија
Почнува Агрофуд 2012.
Обама - За САД најдоброто допрва доаѓа
(ФОТО) Американска изборна ноќ во Скопје
Републиканците победија во Претставничкиот дом, демократите го задржаа Сенатот
Ромни ја призна победата на Обама
Втор мандат за Барак Обама
Бојко Борисов со грчка реторикаДа си ги врати парите, 08.11.2012 10:40:26
Словенија и во поранешна Југославија покажуваше изразит егоизам и себичлук. Со својата Љубљанска банка ги испокрадоја штедаците од сите републики на тогашна Југославија и сега тврдат дека немаат пари да го вратат долгот. А го пршува Јанша, чија беше Љубљанска банка и каде се слејаа тие пари. Е во ЕУ не можете да правите како во СФРЈ и само да уценувате, таму владеат други односи. Европскиот суд донел правилна пресуда и Словенија треба да си ги врати заробените девизи на штедачите од поранешните Ју републики
Niki, 08.11.2012 10:45:40
Секако дека некој ги замал депозитите, а за тоа била одговорна Љуб��анска банка. Ако Јанша ја замал да ја управува Словенија со нејзините блага и приходи, секако ќе мора да одговори и на трошоците или обврските. Од каде сака да најде пари за долгот ако не од имотот кој што го управува. Ако не може да „се снајде“ нека ја предаде функцијата на Самарас - тој знае како.
MK, 08.11.2012 16:36:38
Sto se odnosi za zarobenite devizi, Mk stoi najdobro od site nekogasni YU republiki.MK uspesno za vreme od okolu 10 god.(so mala zaguba na kamatata) gi vrati starite zarobeni devizi na stedacite.A dali segasna Ljub.banka od Slovenija e dolzna na nekogasnite YU repupliki da im gi vraca starite devizi na ostanatite republiki suste nee reseno, posto pesudata od evropskiot sud seuste nee pravosilna,odnosno Slovenija ke podnese zalba deka sekoja nekogsna ispostava na YU podracje rabotela za sebe.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Ведро

Недела
Ведро
Макс: 16°C, Мин: 2°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 16°C, Мин: 5°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (48)
Напуштена и гладна. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Настани
Музите на Хичкок и денес икони на стилот
Хероината на Хичкок не може да биде заменета со денешните старлети - таа не е бомбастична русокоса, туку грациозна дама...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |