Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
02.11.2012, 13:59
Златна зора како граничари на преминот ДојранАтина - Членови на ултранационалистичката Златна зора во стил на локални шерифи почнале да проверуваат дали се лепат лепеник ФИРОМ на македонски возила на граничниот премин Дојран. Како што соопштува локалниот огранок за Солун-Кукуш- Серес на партијата тие во вторникот биле на граничниот премин Дојран-Дојрани за да се уверат на лице место дали грчките граничари ставаат налепници на македонски возила со новите регистарски таблички на кои стои ознаката МК. Членовите на партијата дури имале и испечатено знак на кој пишува дека ознаката „МК“ не е признаена во Грција.

За среќа, не дошло до никаков инцидент на границата, а бројот на граничари бил поголем од бројот на симпатизерите на националистичката партија и со тоа успеале и да имаат контрола над нив. Во грчки новинарски кругови за конкретниот случај се коментира дека има закон со кој е забрането граѓаните да се однесуваат и да прават работи кои се во надлежност на институции како полицијата и дека вакво однесување според тој закон би можело и да се казни.

Локалните членови на партијата кои биле на граничниот премин во соопштението пишуваат дека се изненадиле што полицијата веднаш реагирала на нивното присуство барајќи објаснување што прават на границата. „Не изненади тоа што иако Грците секој ден стравуват од криминал, чекајќи залудно некој од полицијата да им помогне кога имаат потреба, во нашиот случај само што ги забележа нашите членови на границата полицијата од Кукуш се активираше и полицискиот началник, загрижен бараше да слушне кои се нашите намери и по кој пат планираме да се движиме во рамки на нашата дневна тура“, пишува во соопштението како реакција на тоа што биле исконтролирани од полицијата.

Златнозорците на граничниот премин извикувале и „Монастири (Битола)- Гевгелија е грчка земја“, а како што самите пишуваат дел од жителите на Дојрани од грчката страна на границата им пришле и искажале поддршка на партијата и нивните активности. „Продолжуваме со активностите на секој дел од слободна Македонија со крајна цел да се регрутираат сите Грци во борбата за ослободување наа нашата татковина“, пишуваат членовите на локалниот огранок на националистичката партија. (М.П.)Статијата е прочитана 2148 пати.

Испрати коментарБугарија не ја поддржува по секоја цена Македонија кон НАТО и ЕУ
Контрапротестанти се обиделе да го растурат протестот на АМАН
„Коалиција за живот“ ја буди свеста за наталитетот во Македонија
Населбата Карпош 3 доби нов плоштад со фонтана
Владата го утврди Предлог буџетот за 2013 година
Разведени лезбејки делат имот во Македонија
Клинтон до Иванов - Сите сакаат да ве видат во НАТО
Македонска државјанка во Швајцарија осудена на 32 месеци затвор
Бројот на жртвите од „Сенди“ се искачи на 106
И Обама и Ромни најавуваат победа во пресрет на изборите
Попоски до Младенов - Можеме да градиме добрососедски односи
Атина го чека одговорот
Големата полутопка се удомува над Собранието
Бунтовници масакрирале сириски војници
Познати добитниците на наградата „13 Ноември“
(ФОТО) ДУИ ја обвини ВМРО-ДПМНЕ за диктатура
Наскоро паричниците ќе ги замениме со мобилни
Во „Микросам“ врвни експерти по роботика и композити
Убиецот од „Биг Фиш“ останува во притвор
(ФОТО) Итна медицинска помош доби 69 нови возила
Независна Шкотска автоматски ќе стане членка на ЕУ
(ФОТО) Њујорк се соочува со недостиг на гориво и храна
Владата со нови мерки за развој на бањскиот туризам
Новиот Буџет нема да биде поголем од годинешниот
Писмо со сочуство од Иванов до Обама за настраданите во ураганот Сенди
Орав - Никој нема гаранции што ќе се случи во декември
Mетеоролозите најавуваат нова бура во САД
Грчкиот новинар ослободен од обвинувањата
Амандманите за Законот за бранители пред Комисијата за труд
Не помина интерпелацијата за претседателот на РКЕ
Реконструиран паркингот спроти „Нова Македонија“
„Мојот ум не размислува за перење пари“
Преку кампањи ќе се учат како да препознаваат депресија
Опозицијата ја обвини Регулаторна за нетранспарентна работа
Почна електронското полагање на возачки испит
Потврдена затворската казна за Панде Лазаров
Министерот барал списоци на лекарите штрајкувачи?
Амандманите на Законот за бранители доставени до пратениците
Иванов до Плевнелиев - Сакаме да разговораме за иднината
Битолчанец собра печурка за Гинис
Пожар во фабриката на тутунскиот бос Бајруш Сејдиу
Јавниот сектор ќе стави рака врз граѓанскиот
Обвинувањата на Софија за добрососедските односи се нереални
Попоски - Подготвен одговорот на грчкиот Меморандум
Моб��лни шалтери за даночни услуги
Храбар старец избрка разбојници
Февруарските пензии „подебели“ за 550 денари за сите пензионери
Николиќ - Време е за решение за Косово
Изгубен клуч што отвора 180 ќелии во белгиски затвор
Хилари Клинтон допатува во Тирана
Четири лица повредени при престрелка на Универзитетот на Јужна Калифорнија
Убиство на Ноќта на вештерките во Тетово
Бесплатни прегледи во Систина Офталмологија
Уште еден новинар уапсен во Грција за тајни сметки
Собранието ќе расправа за интерпелација на претседателот на РКЕ
Стартува примената на електронската здравствена картичка
(ФОТО) Најмалку десет загинати во експлозијата во Ријад
Бројот на жртви од Сенди се искачи на 74
Филе како „ѕид за плачење“ за Софија
Клинтон се сети на Стенковец, не и на Македонија
Папандреу избркан од ресторан во Берлинpatriot, 02.11.2012 15:39:02
Neka ja pominat granicata, i ke vidat sto e nokna zora............
Jove, 02.11.2012 16:28:10
Toa se se obicna bagra i skotovi.Zombi do zombi, imbecil do imbecil, a nivniot t.n. vodac e idiot.
Ќумез, 02.11.2012 20:17:45
Еден ден на една паркирана дипломатдска кола грчка со број ЦД 27 и` го тргнав изолиранот што го тураат врз малите букви МК што стојат лево на сите дипломатски регистрации. Виенската дипломатска конвенција ми дава такво право, и` дава такво право и на Р. Македонија, ама гледам си ќути. А како од толку патриоти низ Македонија не се најде ниеден да им го одлепува црниот излирбан од маледонските дипломатски регистрации, се прават петели на мое буниште. А на тој премин кај Дојран еднаш 10 км после преминот, пре 10на години, внатре во Грција таа нивната гранична полиција ме има тресено до гаќи од чисто изживување. Од тогаш никогаш не бев веќе во грција. (со мала буква).

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Делумно облачно
Макс: 19°C, Мин: 6°C

Недела
Делумно облачно
Макс: 20°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Кога Менхетен се врати во камена доба
По најмногу еден ден без греење и струја, без вода за туширање и да се пушти вода во тоалетот, Њујорк не е воопшто забав...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |