22 Македонија официјално на 81. место
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
19.12.2012, 16:42

Македонија официјално на 81. место

Фудбалската репрезентација на Македонија и официјално се најде 81. место на ФИФА-листата во последното рангирање за 2012 година. Црвено-жолтите, и покрај поразот на пријателскиот меч со Полска, направија скок од две места, факт што и не треба да не' радува премногу, бидејќи токму по овој дуел испуштивме шанса да се најдеме на 75. место. Слабата игра против Полјаците во Анталија, сепак, се одрази негативно во однос на крајниот пласман за оваа година.

Македонија го пречека стартот на 2012 година на 104. позиција, во изминатиот период успеа да напредува 22 места на ФИФА-листата каде што врвот се' уште го држат водечката Шпанија, по што следуваат селекциите на Германија, Аргентина, Италија, Колумбија, Англија, Португалија, Холандија, Русија и на Хрватска. (М.К.)


Статијата е прочитана  пати.


Испрати коментар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |