Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
12.10.2012, 15:15

Алонсо зашеметен од Ред бул

Лидерот од Ферари зад Фетел и Вебер на вториот тренинг пред ГН на Кореја в недела

Фернандо Алонсо признава дека во Ферари не знаат што да очекуваат во однос на стартниот редослед во трката за Големата награда на Јужна Кореја в недела. На Шпанецот очајно му треба голем резултат викендов, посебно по сведувањето на неговата предност во вкупниот поредок на само четири бода во последната трка во Јапонија, во која тој беше принуден да се повлече по судирот во првиот круг, а победи неговиот главен ривал Себастијан Фетел. Притисокот врз Алонсо го зголеми и формата на возачите на Ред бул на денешниот втор тренинг на патеката Јеонгам, на кој Фетел беше најбрз, пред тимскиот колега Вебер, а пилотот на Ферари имаше трето време, заостанувајќи 0,328 секунди зад Германецот.

Сепак, водечкиот во генералниот пласман изгледаше добро на тренингот, стигнувајќи ги болидите на Ред бул и на Мекларен на долгите правци.

„Тешко е да се каже каде сме во споредба со другите, бидејќи се фокусиравме главно самите на себе, работејќи утрото на споредувањето различни идеи поврзани со конфигурацијата на болидот, а попладнето со гумите“, вели 31-годишниот двократен светски првак во Формула 1. „Мораме да ги почекаме квалификациите за да добиеме многу појасна слика за ситуацијата“.

Возачите мораа да се справуваат и со многу валканата патека, која постепено почна да се подобрува со тоа што болидите од круг во круг го растеруваа правот.

„Патеката значително се подобри меѓу двете сесии. Тоа е феномен овде, бидејќи тешко е воопшто да се тркаш на оваа патека, а камоли уште да е валкана, како што беше утрото. Делот што најмногу бара на оваа патека е третиот сектор, кој е најкраток во однос на времето и е составен главно од свијоци. Опциите за сетапот ги диктира однесувањето на болидот токму во овој сектор, а другите два се дефинитивно полесни за справување со нив“, објаснува Алонсо.


Статијата е прочитана 1043 пати.

Испрати коментарМареј против Ѓоковиќ за тронот во Шангај
Вардар Про убедлив во ЕХФ Купот
Вебер ја освои пол позицијата во Кореја
МЗТ бара полна сала за нова победа
Селекторот Јаневски го призна поразот
(ФОТО) Наивен пораз на Македонија од Хрватска
(ФОТО) Хрватски навивачи во Скопје
Антиќ и Мекејлеб почнаа со победа
Едуардо - Ова е наше најтешко гостување
Момент за вистината за фудбалерите
Адеми ги избра „коцкестите“, Македонија втора опција
Коби најави пензионирање за две години!
Армстронг одново на столбот на срамот
Калтенборн прва жена шеф на Ф1-тим
МВР со посебни безбедносни мерки пре�� мечот со Хрватска
Шест гола на Лазаров против Сагунто
Вардар казнет со два натпревара без публика на домашен терен
Хрватските хулигани најавуваат доаѓање во Скопје!
Фудбалерите бараат максимална поддршка
Штимац - Во Скопје потешко од Белгија
Сточиков под истрага за напад врз новинар
Вардар про му се реваншира на Извиѓач
Убедлива победа на Барселона против Далас
Антиќ ограбен во Атина
Тони Надал - Федерер е подобар од Рафа!
Јаневски бара бодови, макар и со послаба игра
Болт ќе ги брани медалите во Рио
„Убиецот“ му се извини на Федерер
(ФОТО) Прв тренинг на македонската репрезентација пред натпреварот со Хрватска
Штимац - Свесни сме за незгодноста на Македонците
Хрватските хулигани нема да го видат Скопје
За Интер 220. миланско дерби
Илиевска со бронзен медал на Медитеранскиот шампионат
Пандев му донесе победа на Наполи
Меси 2, Роналдо 2
МЗТ Скопје поразен во Подгорица
(ФОТО) Вардар падна во Тетово
Илиевски и Цедевита паднаа во Сплит
Арената распродадена, Хрватска ја очекува пекол на „Филип Втори“
Осум гола на Лазаров во Целје
Триумф на Фетел во Сузука
(ФОТО) Металург го преслуша и Горење
Победи на Челзи и Манчестер Сити
Пол позиција за Фетел на Големата награда на Јапонија
Металург загреан за Горење
Пандев и Наполи надиграни во Ајндховен
Лазовски - Неуспехот во Венецуела беше пресуден за оставката
Ракометарките одиграа нерешено со Црна Гора
Кираџиев единствен македонски претставник на СП во полумаратон
Лазовски се повлекува од кошаркарската репрезентација
Нексе добра поука за Горење
Вардар казнет со 10.000 евра
Ставрев ќе го суди мечот Русија - Азербејџан
Балотели им ја скрати радоста на „милионерите“
Тодоров задоволен од победата, но не и од играта
Металург поразен од Нексе
Втора победа за МЗТ Скопје во АБА лигата
Финансиска полиција го „чешлаше“ Наполи
Светската лига во ватерполо без Македонија
Македонија падна седум места на ФИФА листата
Карабатиќ негира дека се обложил на мечот под истрага
„Металците“ не го потценуваат Широки
БАТЕ Борисов непријатно изненадување за Баерн

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |