Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
28.12.2012, 15:47
Делницата Катланово - Велес повторно во употребаОбновени се вкупно 27 километри од автопатот „Александар Велики“ за што се вложени 7,3 милиони евра

По 16 месеци работа заврши реконструкцијата на делницата Катланово - Велес, дел од автопатот „Александар Велики“ од Коридорот 10. Денеска свечено беа пуштени во употреба обновените 27 километри од автопатот, во кои беа вложени 7,3 милиони евра. Работите на терен ги изведуваше оперативата на АД „Гранит“.

„Патниот правец Катланово - Велес е еден од најкористените патишта во Македонија. Делницата последен пат е рехабилитирана во 1985 година и од тогаш до денес немало никакви посериозни интервенции. Цели 27 години велешани, скопјани, штипјани, прилепчани, битолчани, струмичани и сите наши граѓани кои го користеа овој пат возеа по пат со дупки, одрони, лоша сигнализација. А, по него поминуваат и многу странци кои ја посетуваат нашата земја или транзитираат кон Грција или Србија. Токму затоа Владата изнајде начин и средства да направи целосна рехабилитација и модернизација на овој патен правец“, рече премиерот Никола Груевски на вчерашното предавање на патот во употреба и притоа најави дека во текот на идната година би требало да се прави рехабилитација и делницата од Велес кон Скопје.

На делницата Катланово - Велес комплетно е обновен асфалтот, поставена е современа хоризонтална сигнализација, изработени се нови банкини, поставена е мрежа за заштита од одрони и повеќе од 230 знаци.

Во меѓувреме се работи на проектот за доизградба на Коридорот 10 во Македонија, на делницата Демир Капија - Смоквица. Како што рече Груевски, станува збор за една од најголемите инфраструктурни инвестиции во последните 20 години во државата.

Премиерот говореше и за тековните активности поврзани со други инфраструктурни проекти, како што е на пример, делницата Радовиш - Струмица, која е во завршна фаза, како и патот кон ски-центарот Кожув.

„Сите овие проекти јасно говорат дека Македонија е способна за крупни инвестиции во транспортната инфраструктура. Сите овие патишта се на народот, се градат од средства на народот и ги користат сите граѓани без разлика на партиска, етничка, верска или национална припадност“, рече Груевски. (Б.А.)

Статијата е прочитана 1354 пати.


Испрати коментарСветот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци
(ФОТО) Протест на опозицијата пред седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милиони денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаФичо такозвани Фиќа, 28.12.2012 19:49:33
А за нас што имаме фичовци, кога ќе ни турите асфалт на само 4 км неасфалтиран дел на стариот пат Скопје Велес? - Нам не ни треба авотпат туку убава природа и најголема брзина од 50 км/ч. А да имавме пари ќе си купевме поубави коли - демек не ни се плаќа ни патарина. Башка нема ниеден мост, се прашувам даки ако се навали некој мост, (не дај Боже да падне) цела Македонија кадешто има Македонци ќе остане отсечена од Скопје. Да е добар стариот пат барем ќе има алтернатива. А вака од стрвост за патарини, стариот бунар пропаѓа. А новиот дава бајата вода.
Трпе, 28.12.2012 23:31:41
Лесно е некого да го покриеш со кебе и да ја преплатиш услугата.Пофали се и направи ново кебе.На времето во социјализамот Тетекс и Отекс правеа квалитетни кебиња.Види мајката, на овие на кои им е тековна задача и да прднат ке се пофалат.А каде одат парите од патарините.Обратниот правец Велес- Скопје е како крпени гаќи.
Stojan, 29.12.2012 00:50:18
Fala bogu, ne mozev da si otidam za veles veke celi dve godini. Da ne zapnese premierot, mile uste ke ja pravese ulicata. Bravo vmro. Ovoj vikend odam za veles na pastramalija.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 6°C

Ведро

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Вторник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (40)
Љубомората е посилна од љубовта.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Новогодишен прилог |