Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
15.10.2012, 15:09
Промовирана платформа за енергетска ефикасностМинистерството за економија и ЕВН „Македонија“ почнуваат со реализација на платформата за енергетска ефикасност со која се очекува зголемување на свеста кај потрошувачите и поголема примена на енергетската ефикасност во домаќинствата и во реалниот сектор.

Таа опфаќа емитување емисии за едукација на потрошувачите, обезбедување техничка помош за малите и за средните претпријатија преку организирање обуки за примена на енергетската ефикасност, како и организирање трибини на кои, меѓу другото, би се разгледале и можностите за финансирање проекти за енергетска ефикасност.

„Фактите покажуваат дека со примена на принципите на енергетска ефикасност во градба се заштедува и до 30 проценти на годишни ниво. Годишната заштеда за домаќинствата е околу 1.000 евра, а во реалниот сектор заштедата би била од неколку 100 илјади евра. На тој начин, компаниите ќе ја подобрат конкурентноста, продуктивноста и ефикасноста што е огромно значење во услови на криза“, рече на денешната прес-конференција министерот за економија Ваљон Сарачини.

Според него, со намалувањето на потрошувачката на електрична енергија, граѓаните и компаниите ќе имаат заштеди во своите буџети, а од друга страна, тоа би придонело и државата да биде помалку извозно зависна.

Статијата е прочитана 500 пати.

Испрати коментарГрција не сака Брисел да се вмеша во спорот
ВМРО-ДПМНЕ молчи за Хасан Приштина
Опозицијата бара став од премиерот за „раната фаза“
Во Македонија сите се различно сиромашни
СДСМ против отпуштање без предупредување
(ФОТО) Двајца повредени во масовна тепачка пред „Мавровка“
Велија Рамковски наскоро пред Апелацискиот суд
Во август сме имале помалку туристи
Со ОНЕ може да зборувате по телефон и во авион
Скопјанец преживеал удар од воз
Само четворица од Македонија добиле азил во Шведска
Ослободителна пресуда за Ѓорѓи Тренковски
Визите ќе го уништат европскиот сон на Западниот Балкан
Молотов коктел запали две возила во Бутел
Kампања за помош на сиромашните и гладните
„Борис Трајковски“ доби акустика по светски стандарди
Николиќ - Ако го побараат Косово, не сакаме во ЕУ
Контејнерите ќе се заменат со нови пластични
Германски компании заинтересирани за инвестирање во енергетскиот сектор
Од идната година МЕПСО ќе отвори пазар на струја
Радован Караџиќ бара награда за мир
Куба ги укина излезните визи
Почнува ТЕХНОМА 2012
Бројот на гладни во светот на високо ниво
Хилари Клинтон презема одговорност за настаните во Бенгази
Изборите во САД може да завршат нерешено?
Локално невреме со пороен дожд и ветер
Пет години без Тоше
Собрани 60 илјади кубни метри отпад
Референдумот за независност на Шкотска стана реалност
Ахмети - Не сме разговарале за предвремени избори во март
Американците Рот и Шапли добитници на Нобеловата награда за економија
Протестираа вработените во ОХИС
(ФОТО) И театарот ги доби првите скулптури
(ФОТО) Македонија шефува со регионот
Пет лица загинаа во „сомнителен“ пожар во Англија
Утре започнува саемот ТЕХНОМА
СДСМ - Грчкиот меморандум неприфатлив за Македонија
Само седум фирми имаат ХАЛАЛ сертификат
Жените земјоделки бараат учество во аграрната политика
ВМРО-ДПМНЕ го повлече законот за бранители
Санино - Визната либерализација важи ако не се злоупотребува
Црвенковски - Почетокот на преговорите ќе влијае позитивно на реформите
Беровчанец се обеси, Тетовчанка се застрела
Лавров - Не се нарушени руско-турските односи
Почина новинарот Хисен Шаќири
Белгија се` поблиску до распад
Одложена седницата на Комисијата за труд и социјала
Од денеска почнува грејната сезона
Баумгартнер - Почувствував голем притисок во главата
Почина поранешниот крал на Камбоџа Нородом Сиханук
Литванско „не“ за нова нуклеарка
Шкотска на чекор до референдум за независност
Покрај санкциите расте американскиот извоз во Иран
Опозиционерот Али Зејдан е новиот премиер на Либија
Коалицијата на Ѓукановиќ победи на изборите во Црна Гора
(ФОТО+ВИДЕО) Баумгартнер успешно скокна од работ на вселената!
Невладини организации го обвинија Ристовски за хомофобија
Груевски убеден во победа на локалните избори
Сарачини - ЕК генерално со позитивни оценки за економијата
Се засилуваат заканите за враќање на визите
Минималната плата да биде 15.000 денариJovan, 15.10.2012 15:24:24
во ред е програмата за енергетска ефикасност , само треба да се наведат условите под кои граѓаните ќе го спроведат тоа , начини на инвестирање и слично , верувам дека едукацијата што ќе се спроведе ќе даде делумно резултати но нашиот граѓанин дали ќе има средства да инвестира ,а посебно компаниите кои и така имаат недостаток на средства. Значи треба да се дават евтини кредити со кои ќе може да се гради тоа што е ново.
Александар, 15.10.2012 18:36:59
Парите за емисии и реклами нека ги пренасочат за студии за да се види колку Македонија ќе заштеди од енергетската ефикасност. Стиропорот, термопан стаклата и профилите се увозни производи, и ќе растат во иднина. Не е баш се еднонасочно како што се мисли.
Павле, 15.10.2012 20:26:47
Да се размислува за сопствено производство на ел.енергија. Секое домаќинство, здравствена установа,училиште, градинка односно сите потрошувачи на кои им е потребна мала моќност на ел.енергија, да вградат уред за производство на ел.енергија. Прашање е на време кога ке го имаме ова, но што потоа? Сите извори на ел.енергија во свтетот се добиени по природен пат. Компаниите што ги користат природните ресурси за производство на ел.енергија, истите ни ја продаваат како тие да ги создале овие ресурси од природата. Да не се лажеме,колку и да се штеди повторно ке добиваме високи сметки.Ја укинаа евтината тарифа и згора на тоа ја покачија цената на струјата. Имаме 33,33%(флексибилна претплата) па уште 18%(ддв) на тоа. Неможам да најдам објаснување во правилникот на ЕВН доколку се исклучам од дистрибутивниот систем, дали ке добивам сметки за ел.енергија, или можеби тогаш ке се примени моделот за наплата на Топлификација.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 16°C

Претежно облачно

Вторник
Ведро
Макс: 26°C, Мин: 10°C

Среда
Сончево
Макс: 25°C, Мин: 8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (27)
Плачот на Х Конгрес на СКЈ. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија права��а на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Триумф на човековиот дух
Зоран Иванов, познат новинар, а порано падобрански ас, вели дека технологијата го овозможила скокот на Баумгартнер, но н...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |