Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.07.2012, 11:38
СДСМ во Прилеп: Власта го направи народот сиромашенНародот повеќе не се плаши, народот сака акција, порача Бранко Црвенковски, лидерот на СДСМ, на синоќешниот партиски митинг во Прилеп

На митингот, кој го следеа неколку илјади граѓани, Црвенковски истакна дека Македонија никогаш досега не била посиромашна.

„Досега во нашата историја не се видело ниту поголема сиромаштија, ниту поголемо трошење на народни пари. Луѓето немаат леб да купат, немаат операција да платат, а тие изгореа милиони евра за кич. Доста се лаги, закани и притисоци. Сакаме да живееме како слободни луѓе. Македонија е наша и си ја бараме државата назад. Драги пријатели не чека решавачка битка, референдум за нашата иднина. Ако ги добиеме локалните избори тие ќе си одат и од власта и од нашите животи. Влогот е огромен, или тие или ние “, рече Црвенковски.

Лидерот на СДСМ го потсети Груевски и на дел од минатото.

„Со Андов беше во коалиција, кога почна да ти ги разобличува политиките ти текна дека е транзиционен лидер. Со Тито Петковски во 2006 година направи Влада. Кога почна да ти ја критикува политиката и него го шутна. Брат Љубе беше твој херој, во Хаг го посетуваше, на аеродром го пречекуваше. Кога почна да ти ја критикува политиката го уапси во монтиран судски процес. Љубчо Георгиевски ти беше икона, сликата и на маса и на ѕид ја чуваше и секоја вечер пред него по три пати се крстеше. Кога со Љубчо ќе се поздравеше три дена рацете не ги миеше. Кога и тој почна да те критикува и него го прогласи за предавник. Кочи Никола. Сопри малку. Сите што биле со тебе преминуваат кај мене, а ти власт, а јас опозиција. На крајот Никола, апла сам ќе останеш“, му порача Црвенковски на лидерот на ВМРО-ДПМНЕ.

На митингот се обрати и кандидатот на СДСМ за градоначалник на Прилеп, Хари Локвенец.

„Прилеп е град на историскиот непокор, град на славните илинденци. Прилеп е град на македонското јадро, тврдина на македонштината , рече на митингот во Прилеп. Луѓето живеат во страв од сметки за струја, вода, камати. Страв кога одат на работа,ако воопшто одат на работа. Страв од извршители, од нарачани инспекции“, истакна Локвенец.

Затоа, рече Локвенец, се побуни прилепската чаршија. Светол миг за бунтовен Прилеп за да се покажат заби.

Чашата е прелеана, се обединија приклепчани и позиција и опозиција. Кренете глас.дајте да ја уништиме ароганцијата и самобендисаноста.Ајде заедно да се бориме против сиромаштијата и невработеноста, порача Локвенец.

Прилеп, рече е гладен град. Со паркчиња и фонтани, рече кандидатот за градоначалник нема економија.

Вети гасификација, градење патишта, создавање на нови работни места. Побара да ја врати довербата на младите дека можат да обезбедат егзистенција за младите тука.

Во Прилеп ,рече, повеќе нема да има поплави,ќе се реши проблемот со водоснабдувањето,ќе се реши проблемот со дивите депонии.


Статијата е прочитана 3058 пати.

Испрати коментарКипар го нагласува европскиот момент за Македонија
Средба на министерот Попоски со израелскиот амбасадор Коен
Момче избодено со нож во Капиштец
Тропски бран го зафати Балканот
Бензините и дизелот поевтинуваат до 3 денари
Украдени 120.000 евра и злато од стан на лекар во Скопје
Сарачини-Бериша - Балкански БЕНЕЛУКС за зголемена економска соработка
Почнува реализацијата на гасоводниот проект во Македонија
Почнува изградбата на фабриката „Кромберг и Шуберт“ во Битола
Моторциклист падна во канал и загина
Изгорe зградата на театарот во Врање
Македонија и Казахстан имаат заеднички интерес за економска соработка
Нафтата под 84 долари, спласнува еуфоријата околу планот на ЕУ
Маж во полициска униформа уби тројца војници на НАТО во Авганистан
Најмалку 17 лица загинаа во напад врз цркви во Кенија
Пожарите во близина на Валенсија излегоа од контрола
Сончево и топло
Кривични за пратениците кои гласаа за Законот за лустрацијата
Трифун Костовски размислува да формира партија
Времена забрана за тешки товарни возила на патот Гостивар - Охрид
Стартува владината мерка за бесплатен одмор на 3.000 деца
Претседателот Иванов во посета на Казахстан
Кипар го презема претседавањето со ЕУ
Груевски - Четирите нови инвестиции значат четири илјади нови работни места
СДСМ вечерва со митинг во Прилеп
Поранешен руски полицаец силувал и убил 23 жени
Силен земјотрес ја погоди Кина, 17 лица повредени
Германскиот парламент го одобри фискалниот пакт
Селмани - Декриминализацијата на клеветата ќе донесе поголема слобода
Црна Гора ги започна преговорите за членство во ЕУ
„Хеленик петролеум“ тврди дека има нафтени резерви
Се шири пожарот на Кајмакчалан
Завршува кампањата за плаќање на долговите за струја
Иванов - Сите членки на ЕУ се одговорни за Македонија
Џулијан Асанж нема да им се предаде на британските власти
Евангелос Мимаракис избран за спикер на грчкиот Парламент
Европскиот совет ги потврди преговорите за Црна Гора
Баросо - Членките на еврозоната посветени на иднината на еврото
Ставрески - Компаниите што поскоро да ги искористат 111-те милиони евра
Попоски - Немаме територијални претензии кон соседите
Иванов - Македонија има за цел да биде ставена на мапата на енергетски коридори
Пронајдено телото на момчето кое се удави во Мавровско Езеро
Прва жртва во пожарите во Колорадо
Средба на организациите на архитекти од Југоисточна Европа и Азија
Сончево со умерена облачност
Почнува ноќното обележување на градските улици
Покренато обвинение за „Детонатор"
Петнаесетгодишник изчезнал во Мавровско Езеро
Груевски - Спасот на еврото е централна тема во Брисел
Бистра Ангеловска - нов претседател на Фармацевтската комора
МПЦ се засили со двајца епископи
Мајка Тереза ќе го надвиши Александар
(ФОТО) Средба за помирување меѓу Црвенковски и Георгиевски
Самоубиство од Акропол
Почна исплатата на субвенциите за тутунарите
Тројца велешани демонтирале 746 метри шини
Најлоша туристичка година за Грција
Жена се самозапали во Арачиново
Азербејџан заинтересиран за инвестирање во Македонија
Дачиќ нов мандатар на српската влада
Тројца повредени во пад на воен хеликоптер во БиХ
Напад врз полициски пункт кај Бујановац
Шешељ доби уште две години затвор за непочитување на судот
ЕК се произнесе за налепниците БЈРМ
Монти - На ЕУ и се заканува сиромаштија
„Њуз корпорејшн“ ќе се подели во две компании
Немири во Стокхолм, демолирани полициски возила
Премиерот Груевски на Самитот на Европската народна партија во Брисел
Пан-европска конференција за зелениот појас
Папуљас со писмо од Самарас на самитот на ЕУ во Брисел
Анан со повик за влада на национално единство во Сирија
Cончево и малку потопло
Груевски - Македонија има најниски трошоци за водење бизнис во Европа
Грција бара да престанат нападите од македонските политичари
Нови 54 лека без доплата
Јанкулоска
ФБИ откри уште двајца хакери од Македонија
(ФОТО) Прв пат во Македонија 40 бренда во „Скопје сити мол“
Горан Бошевски - в.д претседател на Кривичен суд
Пад на индустриското производство за 5,4 отсто
Употребата на синтетички дроги го надмина користењето на хероин и кокаин
Бесплатни прегледи за дијабетичари во Систина Офталмологија
„Национал“ заминува во стечај
Листа на најпродавани автомобили во светот
Презентирани можностите за инвестирање на Македонија во Будимпешта
Почна уривањето на објектот „Ив-Ире“ во Трпејца
Карл Билд побара почеток на преговори за Македонија
Тројца турски војници загинаа во напад на ПКК
Баросо повика на солидарност кон Грција
Асад - Сирија е во состојба на војнаMakedonija e fantasticna, 01.07.2012 15:17:27
A dali gi potseti za svercot so naftata sto ja svercuva za crbija so frcot i cigarite i tat piramidite...........
jon, 01.07.2012 19:05:51
Nemasae i vo Prilep povik za edinstvo za odbrana na imeto na nasata drzava Branko go ineveri pogolemiot del od glasackoto telo na SDSM koe ne saka promena na imeto

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


 
Време
Скопје, 24°C

Делумно облачно

Понеделник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 16°C

Вторник
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 15°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

(ИНТЕРВЈУ) Најприроден е патот во кој нема калкулација
„Нашата кинематографија ги насочува младите автори да бидат конформисти“, вели Владимир Блажевски, режисер и сценарист...
(ИНТЕРВЈУ) По Хрватска, ЕУ ќе се занимава со својот опстанок
„Македонија има проблем со економската стратегија“, оценува Алберт Маес, претседател на Европскиот центар за мир и разво...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |