Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
27.12.2012, 15:43
Година во знакот на Тодор ГечевскиЦентарот на МЗТ Скопје првпат во кариерата е прогласен за најдобар домашен кошаркар

Тодор Гечевски првпат во својата долгогодишна кариера доби награда од Македонската кошаркарска федерација (МКФ) за најдобар играч во домашното првенство. Кошаркарот на годината беше најзаслужен што МЗТ Скопје ги освои титулите во првенството и во Купот на Македонија, а искусниот центар е лидер во дебитантската сезона на „металците“ во АБА- лигата.

Церемонијата на свеченото прогласување на најуспешните во македонската кошарка за 2012 година мина без лично присуство на Перо Антиќ, кој доби награда за најдобар македонски играч во странство. Капитенот на македонскиот национален тим беше во Шпанија каде што со својот клуб Олимпијакос синоќа и' гостуваше на Каха Лаборал во рамките на првото коло од фазата топ 16 во Евролигата. Клупските обврски го спречија Антиќ да се појави во Скопје, па признанието го прими неговиот постар син 5-годишниот Лука.

За Антиќ годинава беше најуспешна во кариерата бидејќи првпат стана европски првак, а со Олимпијакос го освои и грчкото првенство.

Кај жените почестите заслужено ги доби Моника Гаврилоска. Кошаркарката на кипарски АЕЛ Лимасол беше најкорисна во македонската репрезентација на ЕП за мали земји во Охрид.

Најдобри млади играчи се Кристијан Николов од Галатасарај и Андреј Магдевски од Партизан. Оваа категорија е единствена во која двајца добија ист број гласови од медиумите и прволигашките тренери. Во конкуренција на младинки најуспешна е Александра Стојановска од Бадел.

Тренер на годината е Александар Тодоров, човекот кој ќе остане запишан во историјата на МЗТ како прв што му донел титула на клубот и прв што водел македонска екипа во Јадранската лига.

Во женската кошарка за најдобар тренер е изгласан Перо Стамески од Вигор Скопје. Кај тренерите во младинска конкуренција, најдобри се Бранко Андриевски од Вардар кај машките и Александар Домлевски од Бадел кај девојките. Веќе неколку години по ред најдобар судија е Александар Милоевиќ.

Признание за животно дело го доби Михајло Равњански, долгогодишен кошаркарски работник и екссекретар на Работнички.Статијата е прочитана 918 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Тестови со Грција и со Шпанија пред Евробаскет
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гол�� до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ��БА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -2°C

Делумно облачно

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
На��читаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |