Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
28.11.2012, 15:17
Филмот „Мајки“ и изложба на Манчевски во Хрватска„Пет капки сон“ веќе беше претставена на фотографското биенале „Грид“ во Амстердам, во галеријата „Мијако Јошинага“ во Њујорк, како и во Скопје, Софија, Белград и Нови Сад

Во галеријата „Глиптотека“ во Хрватската академија на науките и уметностите е отворена изложбата „Пет капки сон“ на Милчо Манчевски. Изложбата ја отвори директорката на галеријата, Аријана Краљ.

Таа, како што информира С-прес, на отворањето истакнала дека секоја фотографија на Манчевски е „секвенца не само на просторот, туку и секвенца на меморијата. Искра која ја понесувате со с��бе и ја паметите не само како убава слика, туку како она што ве допрело, гибнало и останало во нас, како блесок на сопствениот пат. Тоа резиме на стварноста, спој на едноставност и раскош на идејата е она што оваа изложба ја чини така единствена“.

„Пет капки сон“ веќе беше претставена на фотографското биенале „Грид“ во Амстердам, во галеријата „Мијако Јошинага“ во Њујорк, како и во Скопје, Софија, Белград и Нови Сад.

Филмот „Мајки“ на Манчевски минатата недела беше прикажан и на Хрватската телевизија, исто како и „Пред дождот“ и тоа во специјална емисија во која беше емитувано и опширно интервју со Манчевски. Додека, вториот филм на Манчевски „Прашина“ овој и минатиот месец беше прикажан на американскиот филмски канал „Рилз“, во рамките на циклусот на вестерн филмови.

Статијата е прочитана 252 пати.

Испрати коментар(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-та
„Титаник“ на 3-Д во „Синеплекс“
Филмскиот фонд додели три гранта за идеи за сценарио
Исла Фишер - Тешко е да бидеш госпоѓа Борат
НАСА откри мраз на површината на Меркур
Наталија Бондарчук ќе гостува на Филмскиот циклус „Андреј Тарковски“
Бранко Ѓорчев ја доби наградата „Св.Климент Охридски“
„Кој кого расте“ - нов ТВ-проект со Зорица Црношија
„Старо купуем“ - нов македонски филм
Адријана Лима бремена на календарот на „Пирели“
Хусеин Сермет настапува со Филхармонија
Изложба за Шатев во Софија
„Теа модерна“ - најуспешен печатен проект
Награди за уметничко дело од амбалажен отпад
Лансирана HP Connected Music во соработка со Universal Music
„Нувел Ваг“ го воодушеви Скопје
Паневропскиот филм на Макс ТВ во Македонија
Одбележани сто години од раѓањето на Кирил Пенушлиски
Kлавирот од „Казабланка“ на аукција
„Пуси рајот“ за најфаци на годината
Актери и музичари го продаваа „Лице в лице“
„Суперхикс“ - фешта со „Молокаи“ и „Чарли хит“
(ФОТО) Каролина Гочева со нов албум
„Трето полувреме“ ќе се прикаже во цела Македонија
Ердоган против Сулејман
Марија Каран искористена за љубомора на Северина
Симон Трпчески беше грациозен, вели „Лос Анџелес тајмс“
„Златна ѕвезда“ за шпанскиот „Брчки“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 10°C

Обилни врнежи

Петок
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Сабота
Делумно облачно
Макс: 14°C, Мин: 4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – Титова Совладетелка (15)
Јованка блеска на приемот на неврзаните.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |