Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 15:44

Дебата во МАНУ: Толерантноста не е нерешителност

Пораките на омраза во денешно време се многу помоќни во негативна смисла од оние искажани во духот на толерантност, предупредија експертите

ФОТО: Киро Попов

Гордана Дувњак

„Нетолерантноста и омразата врз национална, расна, верска или која било друга основа создаваат услови за конфликтност, која може да прерасне во насилство и општествена дезориентација“, истакна денеска академик Владо Камбовски на дебатата „Говорот на омраза - предизвици во ерата на толеранцијата, различноста и кохезијата“, што ја организираше МАНУ во партнерство со ОБСЕ и Академијата за судии и јавни обвинители, а по повод Меѓународниот ден на толеранција.

Академик Камбовски во своето обраќање потенцираше дека токму во ова време повеќе отсекогаш на нашето општество му е потребно да го прогласи и да го смести во редот на основните човекови права - правото на толеранција, кое подразбира респект, заштита на еднаквите слободи и права.

Дека пораките на омраза во денешно време можат да бидам многу помоќни во негативна смисла од оние искажани во духот на толерантност предупреди и претседателот на Собранието, Трајко Вељаноски. Тој потенцира дека во нашиот начин на размислување и однесување мора јасно да се апострофира ставот дека толеранцијата во никој случај не означува отстапка или попустливост, ниту, пак, дека станува збор за некаква мекост и нерешителност.Повеќемина учесници на дебатата ја посочија тенката линија меѓу слободата на изразување и говорот на омраза, кој барем во Македонија се' уште не се санкционира, иако го има се' повеќе, како на спортските натпревари, на социјалните мрежи, така и во говорите на политичарите. Дали нешто ќе се третира како говор на омраза и ќе се квалификува како вербално казниво дело зависи од конкретната вредносна оцена за балансот на вредности.

Судијката Мирјана Лазарова-Трајковска од Европскиот суд за човекови права и слободи во Стразбур потенцираше дека слободата на изразување е издигната на највисок степен, но не е неограничена. Секое ограничување мора да биде исклучок и добро аргументирано. Таа наведе повеќе примери од практиката, од каде што може точно да се види дека секој случај се разгледува посебно и се води сметка за контекстот. Според неа, тоа што Македонија нема предмет пред овој Суд не значи дека македонските судии не се обврзани да ги користат европските искуства.

Академикот Камбовски и директорката на Академијата за судии и јавни обвинители Анета Арнаудовска подвлекуваат дека во Македонија има слаба примена на законите кои ја регулираат оваа материја, а во однос на говорот на омраза ниту една судска пресуда.

„Првиот фактор за тоа е ниското ниво на култура на толеранција. Овие вредности се заборавени и се поттурнати од материјалистички и политички и други краткорочни интереси кои не се секогаш на линијата на еден одржлив развој на сите. Од друга страна, создадена е тензичност, главно, во сферата на политичките односи. Тоа ги инхибира судовите или надлежните државни органи да постапуваат во примената на законите со едно малку чудно образложение дека е подобро таквите појави да не ги форсираме премногу, да не бараме судски разрешници за на тој начин уште повеќе да не распируваме определени нетрпеливости, туку да гледаме да ги заборавиме“, оцени Камбовски.

Директорката на Академијата истакна дека се започнати серија активности за сензибилизирање на судиите и јавните обвинители за оваа многу комплексна материја.


Статијата е прочитана 720 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда што Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенија

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |