Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
03.01.2013, 14:21
Уметниците се простија од Никола Иванов-БалтонНа комеморацијата во Домот на АРМ присуствуваа голем број негови колеги, уметници, историчари на уметност од Македонија, но и негови колеги од Бугарија

ФОТО: Киро Попов

„Во предвечерието на Новата година, во неговиот драг и сончев Дојран се пресели во вечноста нашиот драг пријател и уметник, Никола Иванов – Балтон. Заминувањето од овој свет претставува Небесна тајна. Но, неговото заминување е само физичко, пријателството со него ќе продолжи и понатаму, затоа што постои една духовна енергија која ги спојува луѓето, а Балтон таа енергија ја поседуваше во изобилство“, ова беа дел од зборовите со к��и денеска, Климе Коробар се прости од починатиот сликар на одржаната комеморација во Домот на АРМ, на која присуствуваа голем број негови колеги, уметници, историчари на уметност од Македонија, но и негови колеги од Бугарија.

„Во севкупниот творечки опус на Иванов доминантно место зазема сликарството. Но тој подеднакво се интересираше и за ликовние медиуми: витраж и мозаик, така што создаде и остави многубројни дела во овие две техники“, рече историчарката на уметност Дора Андова која потсети дека Никола Иванов - Балтон беше првиот и најблизок соработник на Петар Мазев при изградбата на големиот мозаик во Спомен костурницата во Велес, но и дека неговиот творечки пат беше одбележан со над 250 нотирани библиографски единици, а ликовниот опус презентиран на многубројни самостојни и групни изложби во земјата и странство.

На комеморацијата со голем респект за животот и творештвото на сликарoт кој почина на 64 годишна возраст и кој несебично 40 години учествуваше во работата на ДЛУМ, говореа претседателката на Друштвото, Тања Балаќ, сликарите Глигор Чемерски и Милош Коџоман, а на големата пожртвуваност на Балтон во формирањето и функционирањето на познатата ликовната колонија „Свети Јоаким Осоговски“, потсети еден од нејзините оснивачи, Јордан Михајловски.

Посмртните останки на Никола Иванов – Балтон (иако беше најавено за во среда), сепак беа погребани денеска, на Градските гробишта Бутел. (К.Б.)

Статијата е прочитана 909 пати.


Испрати коментарПо Депардје и Бардо по руско државјанство
Божикниот концерт на „Скопски солисти“ со Нацоски и Таламанка
Пекиншкиот човек бил прекрасен градител
Во Сахара пронајден метеорит стар над две милијарди години
Концертот за Василица годинава посветен на Верди
Колин Фарел пиел по две шишиња виски
Првата дама на Северна Кореја веројатно се породила?
Депардје стана Русин
Хју Хефнер пак се ожени
Прагот стана мој покрив, а куферот моја адреса
Алаѓозовски, Крајчев и Тоциновски добитници на „Прозни мајстори“
„Скајфол“ заработи една милијарда долари
Данската кралица скептична кон Фејсбук
Се венчаа Бред Пит и Анџелина Џоли
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
„Педесет нијанси сиво“ - нај��опуларна книга за 2012
„Смртта на Ерусалим“ во сефардското списание “Лос Муестрос”
Почина сликарот Никола Ивановски- Балтон
Марсеј и Кошице - престолнини на европската култура во 2013
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (41)
(ИНТЕРВЈУ) Готвам, значи постојам и сум сакана
(ИНТЕРВЈУ) Не се плашам од „Метрополитен“
„Шарли Хебдо“ ќе објави „халал“ стрип за животот на Мухамед
Витни Хјустон и „Гангам Стајл“ најбарани на интернет во 2012
Есма и Влатко Лозаноски ќе ја претставуваат Македонија на Евросонг
Годинава имавме три филма во Берлин
Промоција на „Осмото светско чудо“ во Белград
Отворена изложбата „Археолошка Македонија 2012“
Поддршката на македонскиот роман е нула
Витни Хјустон убиена од дилерите поради долг?
Мјузикл за Тоше Проески
Каролина - лице на новиот календар на „Пелистерка“
Фотографии од „Твитеркалендар 2013“ на продажна изложба
Проектот „Љубојна брас фантази“ сега и на ЦД
Новогодишен гала-концерт на Филхармонијата
Адел го заштити нејзиното име
„Јадро“ го брани демократскиот социокултурен простор
Се обновува Драмската програма на Македонско радио - Радио Скопје
„Ангелите“ голи за шпанскиот „Вог“
Во „Мала станица“ изложуваат шест автори
„Фрик фестивал“ со гости од Белград
„Битлси“, Џегер и Бекам може да завршат на банкнота од 10 фунти

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |