Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
29.12.2012, 19:05

(ФОТО) Вооружен грабеж на златара среде бел ден во Кавадарци


Ангел Данов

Кавадарци - Четворица маскирани разбојници околу 9.20 часот утринава влегле во златарта МС голд во центарот на Кавадарци го нападнале соптвеникот Сашко Коцев и успеале да одземат околу 500 грама златен накит во вредност од околу 20 илјади евра.

"Додека ја редев витрината со накит надвор пред дуќанот застана кола. Испаднаа 3-4 со маски на главите. Влегоа во дуќанот извадија пиштоли.Јас почнав да излегувам, од дуќанот. Почнавме да се туркаме и да се бориме. Испаднав надвор, еден или двајца беа со мене надвор другите собираа , еден со кој се борев испука со пиштолот" рече во изјава за медиумите сопственикот на златарата Сашко Коцев, кој во битката со разбојниците заработил и неколку повреди. Му била укажана лекарска помош. Рече дека бил со неколку конци на главата.

"Мислам дека едниот одразбојниците го знам.Оставам понатаму полицијата да си ја заврши работата. Има снимки од безбедносните камери. Се е снимено. Не е прв пат да се соочувам со кражби. Пред 2 години го скршија стаклото од излогот и ги украдија часовниците. Пред две недели влегоа од соседниот дуќан. Го дупнакле ѕидот и влегле во златарата. Таа дупка е соѕидана и единствено за да влезат е овој начин кога златарата работи" рече Коцев кој видно револтиран побара полицијата работата да ја истера до крај и криминалците да бидат соодветно казнети.

Додека траеше увидот од полицијата голем број граѓани беа собрани. Се слушаа коментари дека ваквите дрски криминалци не ги третира соодветно законот.

"Беше ужасно. Среде бел ден се пукаше. Не е во ред во оваа држава трговите поради фискална каса да се казнуваат по 5 илјади евра, вакви криминалци да поминуваат со благи казни" коментираа граѓаните. Некои се прашуваа и дали Кавадарци од мирен и безбеден град станува место со криминалци.


Статијата е прочитана 2773 пати.


Испрати коментарВерижна сообраќајка на патот Куманово-Крива Паланка
Чавез во вештачки предизвикана кома?
Aмериканскиот Конгрес ги изгласа даночните мерки
Берлускони - Левицата ме обвини за сешто, освен дека сум геј
Прв јавен говор на севернокорејски лидер по 19 години
Германски „Шпигел“ го „умре“ Буш
Америка се спаси од фискалниот амбис
Паднаа царините на многу производи
Хилари во битка со тромб во главата
(ФОТО) Македонија ја пречека Новата 2013 година со многу очекувања
Утврден идентетитетот и на втората застрелана девојка
Реактивирана касарната во Прилеп
МВР не нашло прекумерна употреба на сила врз новинарите
На Токсикологија примени 42 лица
Малолетничка загина во сообраќајна несреќа
„Балкан Енерџи груп“ ќе го води бизнисот со парното
Богов очекува подобрување на економијата во 2013
Годишнина од смртта на Глигоров
Ирска од денеска претседава со ЕУ
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Монетите од 50 дени се повлекуваат од промет
Песимизам во Атина пред посeтата на Нимиц
Седуммина избодени во Белград на новогодшната ноќ
Прво па машко
Светот во 2012 година кога не се оствари пророштвото на Маите
Сите по список - Кои беа вредни, а кои дремливи
Политиката да ја остави економијата да дише
Кризата е длабока, перспективите мрачни
Година на секој против секого
Велешанец се спасил бегајќи од автомобил заглавен на пруга
Хашим Тачи најави дека нема да се кандидира за премиер
Во кого се колнат македонските политичари
Поповска - Вистината ќе излезе на виделина
(ИНТЕРВЈУ) Ниту оваа ниту претходните влади не сакаат совет
Банките малку послабо отпорни, но профитабилни
Добитници и губитници во 2012
Мукаетов - Не' чека тешка година, но остануваме оптимисти
Во политиката имавме сцени слични на „К-15“ и „Монти пајтон“
Црвенковски - 2013 да биде победничка
Бреговиќ ќе му свири на Путин за Нова година
Богата програма за дочекот на новата 2013 година на плоштадот „Македонија“
Во Тетово и Гостивар одземени над 12 илјади петарди
Момче претепано и застрелано во дискотека во Тетово
Деветнаесет загинати во бомбашки напад во Пакистан
(ФОТО) Четворица загинати во авионска несреќа во Русија
Жената која турна човек во метрото во Њујорк нападнала од верска омраза
Ердоган - Изминатава година беше успешна за Турција
Ѕинго пак на чело на СПМ
(ФОТО) Протест на опозицијата п��ед седиштето на ВМРО-ДПМНЕ
Даниел Сервер
ВМРО-ДПМНЕ - Задолжувањата помали отколку во времето на СДСМ
Тачи однапред знаел за настаните во Собранието
Во пет верижни сообраќајки - 11 повредени
Делницата Катланово - Велес повторно во употреба
Николиќ пак нуди посредништво меѓу Атина и Скопје
Наградени десет научници на УКИМ
СДСМ обвинува за ново задолжување на државата
Штипски полицаец пронајден мртов
Димитар Башески излезе од ДПМ, но и ДПМ го поддржа ЗНМ
„Тинекс“ вложи 17,5 милион�� денари за развојни проекти
„Телеком“ ќе подели над 350 топли оброци во шест народни кујни
Заштитен сведок на судењето на Љубе Бошкоски
Башким Бесими поднесе оставка
Прогласени најдобриот пожарникар, полицаец и крводарител
Собранието го донесе законот за задолжување кај Светска банка
Седете дома и не отворајте прозорци, надвор е презагадено
Нови 157 припадници на АРМ ќе заминат за Авганистан
„Окта“ подари зимска облека за повеќе од 300 деца
ДС ќе иницира формирање парламентарна комисија за случувањата во Собранието
ОМД го зголеми својот тим во САД
Филе - Претстојната пролет одлучувачка за Македонија
Конфискација на нелегалниот имот на Иснифарис Џемаили
Косовците уплашени од радикалниот исламизам
Ромпуј - Камерон ја загрозува иднината на ЕУ
Маглата го отежнува авиосообраќајот на скопскиот аеродром
(ВИДЕО) Новинарите го исвиркаа Трајко Вељаноски
Комерцијална банка ја продаде старата зграда и се сели во новаKavadarcanec, 29.12.2012 19:19:10
Kolku sto ima narkomani vo Kavadarci, tolku grozje nema po lozjata, pa ete od kade vakvite razbojnistva.
боро, 30.12.2012 04:36:36
златарница а не златара.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Среда
Сончево
Макс: 7°C, Мин: -3°C

Четврток
Ведро
Макс: 7°C, Мин: -3°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (42)
Титовата шлаканица ја открива тајната.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ФОТО) Светот ја пречека Новата 2013
Милиони луѓе се собраа за пречекот на Новата година 2013 на плоштадите ширум светот...
Времеплов на оптимистот
Кога луѓето се навистина оспособени, тие ќе почнат да ја користат дигиталната технологија за да воведат промени во свое ...
Ексклузивно - Готвам, значи постојам и сум сакана
Хрватката Ана Угарковиќ, авторка на готвачкото ТВ-шоу „Кај Ана“, е естет со префинет вкус за храна...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |