Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.05.2012, 14:41
Џулијан Асанж ќе и биде екстрадиран на ШведскаЛондон - Врховниот суд на Велика Британија денеска ја потврди одлуката за екстрадирање на основачот на сајтот „Викиликс“ Џулијан Асанж во Шведска.

Судот ја отфрли жалбата на Асанж против екстрадирањето во Шведска и утврди дека тој може да биде префрлен во скандинавската земја, каде што е осомничен за сексуално малтретирање.

Асанж, кој стана познат по објавувањето на тајните и доверливи материјали на Пентагон и преписката на американските дипломати со Стејт депертментот, шведските правосудни власти го бараат затоа што во Стокхолм е обвинет за силување и за сексуално насилство на две жени.

Асанж и неговите адвокати тврдат дека станува збор за „политички мотивирано обвинување“, инсистирајќи дека доколку биде екстрадиран во Шведска, оттаму ќе биде префрлен во САД, на судење. Адвокатите уште тврдат дека доколку се случи тоа, нивниот клиент би можел да заврши во затворот во Гвантанамо и да биде дури и убиен.

Основниот суд во Лондон, а потоа и Вишиот апелациски суд не ги прифатија ваквите аргументи на Асанж, кој додека траеше целата оваа постапка формално беше во куќен притвор.

Неговите адвокати претходно најавуваа дека доколку ги загубат сите прави битки во Велика Британија, ќе се жалат пред Европскиот суд за човекови права.

Статијата е прочитана 395 пати.

Испрати коментарОхриѓанец се задоволувал пред малолетнички
Ципрас останува на грчките црвени линии
Петмина ранети во Косово
Иванов - Безбедносната состојба не е загрозена
Георгиевски не случајно тргна од Охрид
Нови тарифни постпејд-модели на „Т-мобиле"
Николиќ ја презеде должноста претседател на Србија
Јанкулоска - Во „Монструм“ испочитувани правилата на полициско однесување
Ставрески - 450 милиони евра за поддршка на економијата
Црвенковски и Жерновски разговараа за соработка
Груевски - Прифативме референдум, а не предлог за името
Либерализиран превозот на стока меѓу Македонија и Полска
Сарачини - Не очекував да нема понуди за купување на ОХИС
Денеска и утре локално невреме со пороен дожд, грмежи и ветер
До 15 јули ќе се знае судбината за тендерот на Чебрен и Галиште
Пратенички прашања во Собранието
Кумановец убиен во дворот на семејната куќа
Командант Бреза се бори за живот по тешка сообраќајка
ЕУ се надева на ирско „Да“ за фискалниот пакт
Најмалку седум луѓе загинаа во бомбашки напади во Багдад
Папандреу - Грција не е проблем
Светот го одбележува Денот против пушењето
Вооружен напаѓач убил петмина и се самоубил
(ФОТО) Велосипедистите излегоа на протест
Волерс - Исходот од самитот во Чикаго не е негативен резултат
Опозицијата за ребалансот - Ако е криза, нека биде криза за сите
Судот ги распраша сите обвинети за убиството во ГУЦ
Директор сексуално злоупотребувал ученици
Груевски - Црвенковски се издрибла самиот себе
Црвенковски го повикa Груевски на ТВ дуел
Избрани тројца обвинители за скопското јавно обвинителство
Седми Баскерфест во Скопје од 1 до 10 јуни
Чарлс Тејлор осуден на 50 години затвор
Анкета на ИПИС - ВМРО-ДПМНЕ со највисок рејтинг
Спречени терористички напади за време на Евросонг
Попоски - Македонија останува на патот кон НАТО и ЕУ
Мит Ромни кандидат на републиканците за претседател на САД
Уште 98 лица загинаа вчера во Сирија
Тројца планинари загинаа, двајца се водат исчезнати на Монт Еверест

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИ

  


Site Meter


Време
Скопје, 17°C

Претежно облачно

Петок
Ведро
Макс: 27°C, Мин: 12°C

Сабота
Сончево
Макс: 28°C, Мин: 13°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен Магазин |