22 Почна пријавувањето за Водици
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
04.01.2013, 17:30

Почна пријавувањето за Водици

Почна пријавувањето за учество во традиционалната манифестација која се одржува на Водици. Во дневниот весник „Нова Македонија“ веќе излезе првиот купон со кој заинтересираните граѓани можат да го пријават своето учество на големиот народен собир што ќе се одржи в сабота на 19 јануари на големиот христијански празник Богојавление, кога во водите на Вардар ќе биде положен осветен крст.

Настанот се одржува со благослов на Македонската православна црква -Скопска епархија, која ќе го организира верскиот дел од манифестацијата.

Положувањето на крстот ќе го изврши поглаварот на МПЦ, г.г. Стефан, од мостот кај „Холидеј ин“. За таа цел ќе биде воведен посебен сообраќаен режим на тој дел од градот. Со оглед на големиот интерес од минатата година, се очекува присуство на над 30 илјади граѓани. Според верувањата, оној што ќе го фати крстот цела година ќе има среќа, здравје и благосостојба. (С.Р.)


Статијата е прочитана  пати.


Испрати коментар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C

Понеделник
Мешавина од снег и замрзнат дожд
Макс: -1°C, Мин: -8°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |