Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
03.04.2012, 13:50

Пронајден најстариот жичан инструмент

Археолозите веруваат дека парчето дрво, старо 2.300 години, е мост од лира

Најстариот дел од жичан инструмент пронајден е во пештерата Ские во Шкотска. Делот од инструментот кој поточно е издлабено парче дрво е старо 2.300 години и археолозите веруваат дека е мост на жичаниот инструмент лира, кој се користел во стара Грција.

Археологот Греам Лосон рече дека откритието на делот на инструментот навистина е важно затоа што ја потврдува љубовта кон музиката меѓу западните Келти.

Лосон додаде дека жичаните инструменти кои обично се правени од дрво ретко се пронаоѓани затоа што не одолевале „на забот на времето“.

Научниците веруват дека луѓето во тоа време исто така биле свесни за силината на ехото и дека затоа се собирале во пештерите.

Проектот на ископување и претставување на најстариот дел на жичан инструмент е одржан во соработка со Организацијата на Шкотската историја и Националниот музеј во Шкотска.


Статијата е прочитана 670 пати.

Испрати коментарВелигденски концерт во топла атмосфера, но со многу дилеми
Премиера на „Генетика на кучињата“
Почина креаторот на „Порше 911“
„Црно енд бело Србија“ во МСУ
Промоција на „Сите тие краеви“
Драгана Мирковиќ донираше 5.000 евра на фондацијата „Тоше Проески“
Овации за холандските танчари на „Танц фест“
Кумановскиот бенд СИЗ во живо на Стотројка
Хју Грант ја прекинува актерската кариера
Вечерва голем Велигденски концерт
Кемал Монтено мора на трансплатација на бубрег
Транссексуалка вратена во изборот мис на Канада
(ФОТО) „Џез и мода“ во амбасадата на САД
Ќе добијам уште еден автомобил
Денеска сончево и потопло време
Модниот викенд стана модна недела
„Џек и Џил“ убедливо најнаграден филм со Златни малини
Среќни вести од трите дневни весници за кумановци
Американец доби 640 милиони долари на лотарија!
Пуштена во продажба монографијата „30 години Скопски џез фестивал“
Уметнички дела со моторна пила
Почнува летниот возен ред на жичницата „Милениумски крст“
На „Новинарите пеат“ ќе настапат 15 новинари
Времето денеска- Облачно и дождливо
Шпанските проститутки им го ускратуваат сексот на банкарите
Отворен новиот трговски центар на Mr.Bricolage во Скопје
Марко Коловски и Питер Шепард добитници на наградите на СОКОМ
Наградата „Роман на годината“ врачена на Снежана Младеновска-Ангелков
После 30 години игри на среќа, конечно добив автомобил
Џејн Фонда ќе ја глуми Ненси Реган
Скандинавците пијат нездраво
Аукција на дела од Малиот битолски Монмартр
Денеска свечено ќе биде врачена наградата „Роман на годината“diaspora 123, 03.04.2012 14:54:48
Ovoj zican instrument go koristele predciten na FILIPA i Aleksandar..
Neprostenkov, 04.04.2012 00:02:48
Nikogash nepostoela stara Grcija, prostetemi postoi samo moderna Grcija poveketo formirana na tugi teritorii.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Ведро

Сабота
Локални грмотевици
Макс: 22°C, Мин: 7°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |