Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
03.01.2013, 12:26

Декември рекорден по продажби на огнено оружје во САД

Бројот на барањата за проверка од ФБИ на луѓе кои купиле ново огнено оружје во декември достигна 2,8 милиона, што е за 800.000 повеќе во споредба со претходниот рекорд од ноември.

Во споредба со декември 2011 година зголемувањето е за 49 отсто.

Според актуелното федерално законодавство, при купување на огнено оружје Федералното биро за истраги (ФБИ) задолжително врши проверка дали купувачот не е објект на некакви ограничувања.

Во процедурата за извршување на проверките од страна на ФБИ нема и не се предвидуваат промени, посочуваат агенциите, повикувајќи се на портпаролот на Управата Стивен Фишер.

Одделно, рекордниот број купувања на огнено оружје се објаснува со купувањата за божикните празници.

Бројот на барањата за проверка не се смета за показател за реалниот број купени парчиња огнено оружје и не ги регистрира договорите меѓу приватни лица, како на пример, меѓу членови на едно семејство или меѓу колекционери.

ФБИ врши проверка само при купување на оружје од трговски објекти. При тоа позитивен резултат од првата проверка му дозволува на еден човек да купи неколку парчиња оружје.

Низ целата 2012 година во ФБИ имало вкупно 19,6 милиони барања за проверки, за 19 отсто повеќе во споредба со претходната година.

Дебатите на национално ниво за правото на американските граѓани да поседуваат огнено оружје се засилија откако на 14 декември во Конектикат, младиот Адам Ланза застрела 20 деца и шестмина возрасни лица, пред самиот да се убие. Пред тоа, Ланза ја застрелал и својата мајка, која била сопственик на оружјето, употребено од него.

Спротивно на очекувањата, по секој инцидент со пукање, интересот за огненото оружје се засилува заради стравот на луѓето за нивната безбедност или заради стравувањата дека властите ќе наложат забрана врз продажбата на определени видови оружје.


Статијата е прочитана 409 пати.


Испрати коментарПочина поранешниот државен јавен обвинител Александар Прчевски
Билт - ЕУ опстана и покрај најавите за распаѓање
Поддршка на туризмот и хотелиерството преку четири финансиски инструменти
До 24.000 денари месечно за студирање на децата без родители
Шестмина Руси загинаа на моторна санка на Алпите
Мексикански претскажувач - Чавес ќе почине до април, нова војна на Блискиот Исток
Коледарските огнови го најавуваат Рождеството Христово
Скопјани традиционално 21. пат заеднички ќе го прослават Бадник
ДУИ ги откри кандидатите за локалните избори
Божикно обраќање на поглаварот на МПЦ, Стефан до верниците
„Стандарт“ - Самарас кај Борисов заради Македонија
Владика Петар
Почна пријавувањето за Водици
Бадникарски собир пред Соборниот храм
Британски „Сан“ со реклама ги брани Фокландите
Финализиран договорот за новата сала „Јане Сандански“
Царината лани наплати повеќе средства од планираните
Ќе извезуваме и медицински радиоизотопи
Во вторник вонредна седница на Централниот одбор на СДСМ
Депонијата Дрисла ќе се модернизира
Девојка падна од прозорец, додека била на забава во Штип
ДПА ќе оди на избори
(ФОТО) Пожар во салата на КК „Работнички“
ЕУ повика да се смират страстите во Македонија
Вељаноски - Револтиран сум од обидот за злоупотреба на моите деца
Чавез се` уште тешко дише
Нимиц, сепак, ќе донесе предлог
Ослободен поранешниот началник на турскиот Генералштаб
Владата ги зголеми ученичките стипендии
Даниела Темелкова в.д. директор на Државниот студентски центар „Скопје“
Брамерц - Останаа злосторствата и страдањата на жртвите
Г.г. Стефан - МПЦ бара само да биде препозната како автокефална Црква
Џон Бојнер реизбран за претседател на Претставничкиот дом на САД
Вашингтон вознемирен за посета на шефот на „Гугл“ на Северна Кореја
Кога може да се пријавите за „Купи куќа, купи стан“
Две години условно за штипскиот кандидат за градоначалник од СДСМ
Почна одбројувањето за визите
Фалсификатите ни доаѓаат од Кина, Турција и Бугарија
Стаса последната тура двокатни автобуси
Геронтологија „13 Ноември“ комплетно реновирана до февруари
„Балкан енерџи“ сака да инвестира и во „Чебрен“ и „Галиште“
Утврден идентитетот на лицето чие тело беше пронајдено во Охрид
„Шведски демократи“ против муслиманскиот наталитет
Обама потпиша - суперданок за супербогатите
Продолжува „сечата“ на генерали во Турција
Владата ќе гради 474 социјални станови
Третина плата за пратениците кои бојкотираат
Градоначалникот на Гази Баба го посети првото новороденче во 2013
„Шведски демократи“ бараат ограничување на наталитетот меѓу муслиманите
Промоција на нови 79 двокатни автобуси
Над сто лица починаа од студ во индиската држава Утар Прадеш
Ал Џезира го купи кабелскиот канал на Ал Гор
Хилари Клинтон ја напушти болницата
Протести на Сојузот за иднинатаse nadevam Ne .., 03.01.2013 13:43:30
Sto e ova ke gledame repriza na SEVER i JUG ?

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 9°C

Претежно облачно

Сабота
Делумно облачно
Макс: 4°C, Мин: -2°C

Недела
Ведро
Макс: 2°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (44)
Љубовницата на Тито.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
(ИНТЕРВЈУ) Никогаш не дозволив славата да ми удри в глава
„Дедо ми Иван секогаш ни велеше на нас, внуките: Имајте голема душа и отворено срце за сите. Тоа сум јас“, вели Катарина...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |