Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
16.11.2012, 15:06

СДСМ бара да се поништат вработувањата четири месеци пред изборите

СДСМ денеска обвини дека во јавните претпријатија во Скопје се вршат партиски вработувања и побара да се разрешат директорите на тие јавни претпријатија и да се поништат овие вработувања.

Според портпаролот на партијата, Емилијан Станковиќ, на само четири месеци пред изборите се појавиле списоци на луѓе кои по партиски налог се вработуваат во скопските јавни претпријатија.

„Дополнително, самите луѓе признаваат дека работните места им ги обезбедуваат штабовите на партиите на власт“, вели Станковиќ. Според него, овој случај е уште еден од активностите со кои власта се обидува да манипулира со гласачите.

Новите партиски вработувања во Скопје се еден од низата примери зошто ВМРО-ДПМНЕ не сака да ги прифати забелешките на ОБСЕ/ОДИХР и Европската комисија и да ги вметне во изборното законодавство, е ставот на партискиот портпарол, кој ја повика Владата да ги прифати измените на изборното законодавство, кои се во собраниска процедура. Со тоа, според него, ќе се демонстрира подготвеност во март да се соочи со граѓаните на слободни, фер и демократски избори.

ВМРО-ДПМНЕ во писмената реакција на прес-конференцијата на СДСМ оценува дека таа е уште една од серијата алиби со кои лидерот на партијата Бранко Црвенковски ќе го правда изборниот пораз на следните избори.

Од партијата истакнуваат дека не се изненадени од ваквите прес-конференции на СДСМ и оти тие и на минатите избори се обиделе да направат ваква конструкција.

- Очигледно не се свесни од СДСМ дека граѓаните не им веруваат на ваквите манипулации и затоа тие ги изгубија изборите. Ваквите лаги се со цел да се одвлече вниманието од јавноста од внатрепартиските делби и фракции, кои се повеќе излегуваат на површина, се вели во реакцијата.


Статијата е прочитана 909 пати.

Испрати коментарВо Словенија протести поради мерките за штедење
ЕУ го поздрави приемот на Косово во ЕБРД
Скопјанецот Чак доби кривична за разбојништво и обид за кражба
Владата со протест и осуда ��то Орав користеше „славомакедонци“
Уплатите за такси и услуги ќе се вршат со платежни картички
Во несреќа во Египет загинаа 47 деца, оставка на министерот
Ван Ромпуј лично ќе се заложи за она што Македонија го заслужува
Иванов - Средбата на Нимиц со преговарачите е позитивен чекор
Во воздушните напади погодено седиштето на Хамас
Пападакис - Грчкиот меморандум е очаен обид за глумење конструктивност
Ромпуј - Приклучувањето на балканските земји е приоритет на ЕУ
Иванов - ЕУ ни е потребна како мировен проект
Дебата во МАНУ - Толерантноста не е нерешителност
„Катимерини“ - Филе затрчан по датум
Над 400 телевизиски програми со дигитализацијата
Стасува последната тура двокатни автобуси
Арифи се сретна со турскиот премиер Ердоган
Полицајци од седум земји вршат контроли на Богородица
Деветмина уапсени за дубари со нафта
Синдикатот на новинарите со поддршка за маршот на толеранција
Моштите на кралот Ахмет Зогу Први вратени во Албанија
Николиќ - Ослободителната пресуда ќе отвори стари рани
Македонски брачен пар упасен за шверц на сканк во Црна Гора
Во Газа убиен 11-месечниот син на дописникот на Би-Би-Си
Вестервеле - Хамас е одговорен
(ФОТО) Славје на улиците на Загреб по ослободувањето на генералите
Реакции во Србија - Скандал полош од неправда
Филе ја поздрави декриминализацијата на клеветата
Судот во Хаг ги ослободи Готовина и Маркач
Франција - темпирана бомба во срцето на Европа
Иванов на конгресот „90 години Пан-Европа“ во Виена
ЦИА почна истрага за Дејвид Петреус
Тричасовен прекин на израелската офанзива врз Појасот Газа
Америка задоволна од одговорот на меморандумот
Зошто ВМРО-ДПМНЕ веднаш го посочи Бучковски?
Македонско-бугарски консултации за ЕУ
Три години затвор за несреќата на „Пливалиште“
Неготинецот што ја закла мајка си, испратен на лекување во Бардовци
(ВИДЕО) Демонстранти нападнаа германски дипломат во Солун
Пациентите нагрнаа, дел од лекарите штрајкуваат
САД загрижени од политичките поделби во Македонија
(ФОТО) Награди за најдобрите архитектонски решенијаod doma, 16.11.2012 20:44:30
Ne samo SDSM sto reagira na ovaa obmislena postapka so masovno vrabotuvanje, na pragot na prestojnite izbpri, tuku na toa trebe da se sprotivat site, na bilo koja partija ili etnikum da pripagjaat.Vo sprotivno, ke ni se sluci da imame *demikratski izbori* koko onie poslednite,so strav, zakani, teror i bezbroj vetuvanja, od partijata na vlast.Na sekade vo demokratskiot svet, postojat zakoni i zakoncinja, po koi se znae tocno deka vakvi vidovi vrabotuvanja, se javno podmituvanje na masata- populizam; kako sto se znae deka partijata (citaj sekoja) podednakvo ima pravo na reklama vo pecatot , radioto televizijata,niti minutka poveke pomalku Debatite, za site lideri ili kandidati, isto taka e predvideno da bide so podednakvo vreme, kako i razni pishani reklami,fotografii na kandidatite i slicno.*Secenje lenti* i slicni populisticki finti, se najstrogo zabraneti,za vremeto pred izborite,da ne zboruvame za vrabotuvanja,zgolrmuvanje na plati,nagradi i slicno,sto e nezamislivo vo demokrat

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Претежно облачно

Недела
Сончево
Макс: 14°C, Мин: 4°C

Понеделник
Претежно облачно
Макс: 14°C, Мин: 7°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (4)
Хрушчов го викал Тито социјалистички цар. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Правењето перики - доходовен бизнис
За екстензиите сите мислат дека се хит. Така, Англија е на третото место според увозот на човечка коса. Како и зад секој...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |