Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.12.2012, 16:12
Тестови со Грција и со Шпанија пред ЕвробаскетПо историското четврто место во Литванија, Македонија стана посакуван спаринг-партнер

МАРИЈА КОВАЧЕВА

Кошаркарската репрезентација на Македонија ја очекува богата програма во делот подготовки за претстојното Европско првенство, кое ќе се одржи следната година од 4 до 22 септември во Словенија. За потсетување, нашите кошаркари се најдоа во групата Б заедно со Литванија, Црна Гора, Босна и Херцеговина, Летонија и Србија, противници со кои „црвено-жолтите“ веќе претходно се имаат сретнато и кои истовремено бараат квалитетни подготовки исполнети со голем број контролни натпревари.

По освоеното историско четврто место на ЕП Литванија 2011 година, Македонија стана еден од најпосакуваните спаринг-партнери, на адресата на Македонската кошаркарска федерација (МКФ) пристигнаа голем број покани за учество на турнири во организација на звучни европски имиња.

Според планот, првиот собир на националниот состав би требало да биде на 20 јули, седум дена подоцна против Полска ги отвораме контролните мечеви. Веќе на 28 истиот месец следува дуелот со домаќинот на евробаскетот, селекцијата на Словенија на гостински терен, по што кошаркарите се' до 4 август ќе останат во Крањска Гора каде што ќе ги реализираат кондициските подготовки.

Во периодот од 6 до 8 август предвидено е нашата експедиција да отпатува во Италија каде што ќе биде дел од меѓународен турнир каде што покрај домаќинот ќе одиграме уште две средби со засега непознати противници, најверојатно тоа ќе биде екипи што ќе бидат дел од ЕП 2013 година.

По завршување на турнирот кошаркарите се враќаат во Скопје и на 17 август во „Борис Трајковски“ ќе гостува селекцијата на Литванија, со овој дуел ќе биде одбележан првиот историски натпревар на македонската кошаркарска репрезентација.

Шпанија ќе биде следна дестинација во периодот од 20 до 21 август ќе следи дуелот со актуелниот европски шампион со кој на минатото Европско првенство се сретнавме во полуфиналето.

По Шпанија нашиот најдобар национален состав се сели во Германија каде што на 23 август ќе се одржи силен турнир во кој покрај домаќинот, ќе земат учество Грција и Босна и Херцеговина. Европската турнеја пред стартот на евробаскетот ќе биде заокружена со еден или два гостински натпревари со Русија (26 или 27 август).

По завршување на подготовките македонската експедиција ќе се закотви со словенечкиот град Јесенице каде што ќе ги одигра натпреварите од групата Б и за прв противник ќе ги има кошаркарите на Црна Гора против кои го отворивме Европското првенство во Литванија.

Инаку, челниците на МКФ се' уште се во потрага по селектор, во изминатиот период беше најавено дека Италијанецот Лука Банки е еден од најпосакуваните имиња, но се' уште нема конкретен став околу негово ангажирање во репрезентација.

Статијата е прочитана 768 пати.


Испрати коментарРоналдо и Мурињо во Манчестер јунајтед?!
Саудиска проверка за сениорите
(ФОТО) Ибраими и Стјепановиќ горди на признанијата
Антиќ добар, Олимпијакос поразен
Липи не доаѓа во Реал Мадрид
Челзи со долгорочен договор за Бенитез
Клиперси со 15.победа во серија
Година во знакот на Тодор Гечевски
Ѓаволски тешка победа на Јунајтед
Ибрахимовиќ повторно најдобар во Шведска
Попов се повреди на мечот со КПР
Ибраими македонски фудбалер на годината
Фетел спортист на годината во Европа
Шарлот го претрпе 16.пораз по ред
УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Надал не игра ни во Абу Даби
Челзи се откажа од Фалкао и се сврте кон Вилја
Роналдо за 145 милиони евра во Манчестер јунајтед?
Хорнер го фали „херојскиот дух“ на Ред бул
Мајами божикно разиграни
Илиевски на местото на Бабунски?
Реал бара голман за следната сезона?
Снајдер ги договори личните услови со Тотенхем
На Кубица му недостасува Формула 1
Леброн се прости од забивањето
Кире Лазаров од утре во Пореч
Надал не очекува да биде фит пред март
Лион и ПСЖ со по три гола до нови три бода
Новицки се врати, Далас декласиран
Челзи ја потопи Астон Вила
Фергусон
Гечевски со тројка му пресуди на Широки
Хунтлер останува во Шалке
Пораз на Металург од Подравка
Лазаров остана без трофејот, моќна Барса
Кожуф е лидер на полусезоната
Попов асистираше за триумф на ВБА
Фернандез за посилен Вардар
Хекинг преминува во Волфсбург
Неш се врати за победа на Лејкерси
Уште една победа на Лацио за второ место во Серија А
Втор пораз на Њујорк на домашен терен
И Андреева објави повлекување
Виланова успешно опериран
Ферари го претпочита Фетел пред Хамилтон
Червар трогнат со македонскиот пасош
Заврши победничката серија на Оклахома Сити
(ФОТО) Цибона „расчистена“, на ред е Широки
Барселона ќе го чека Виланова
Задар го доби „трилерот“ со Партизан
Пандев и Наполи против Плзен
Клиперси го потврдија рекордот, Тандерси незапириливи
Реал Мадрид против Манчестер јунајтед!
Стојановиќ поуспешен од Пандев
Македонија официјално на 81. место
МЗТ со стапица за гладните „волци“

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Делумно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: -5°C

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |