Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
12.10.2012, 15:36

Македонскиот одговор на грчкиот меморандум во декември

Колку е рана „раната фаза „ на Штефан Филе?

Македонскиот одговор на грчкиот меморандум ќе почека соодветен тајминг и, како што се дознава, ќе биде подготвен и испратен во декември, пред самитот на ЕУ на кој ќе се најде на дневен ред и одлуката за нашиот датум за преговори за членство.

„Пополека, нема да се брзаме“, е најавата од високи политички кругови, според кои во неговото пишување најверојатно ќе се консултира и Брисел. Тоа потврдува дека дипломатските напори наредниот период, до декември, ќе бидат фокусирани на отворање на патот за деблокирање на евроинтеграцијата, а вистинските преговори за името ќе дојдат потоа, иако генерално во одговорот Македонија треба да ја каже рамката што е прифатлива за неа во спорот.

Дилемата, колку е рана „раната фаза“ што ја предложи еврокомесарот Штефан Филе за решение за проблемот со името денеска, сепак, не ја дефинираше прецизно вицепремиерката Теута Арифи, како што претходно не го стори тоа и евроамбасадорот Аиво Орав, кој ја проектираше - од еден месец па до две години.Таа, како и другите македонски функционери, се фокусираше на позитивната страна на меморандумот, оценувајќи дека Балканот има потреба од позитивитет во дебатата за ЕУ , при што соседите што се веќе членки на Унијата треба да го поддржат проширувањето.Многу одоколу таа ја оцени и рамката на Филе за преговори за ЕУ паралелно со преговорите за името, оценувајќи дека таа е одраз на креативниот пристап на ЕК. „Ова е многу важен момент. Треба максимално да ја искористиме оваа позитивна атмосфера и поддршката од нашите партнери во ЕУ да продолжиме со истиот интензитет да работиме на реформите од нашата агенда и да градиме добри, отворени и позитивни односи со сите соседи“, порача Арифи. Според неа, Брисел сакал да ни даде дополнителен импулс за да го задржиме конструктивниот пристап во преговорите и во процесите кои овозможуваат полесна интеграција во Унијата.

Запрашана конкретно, дали Брисел има намера неформално да се вклучи во преговорите или и натаму тие ќе останат само во „милост на Метју Нимиц“, Арифи одговори кратко, дека остануваат под авторитетот на ОН.

Според најавите, самитот на ЕУ на кој ќе се расправа за идниот статус на Македонија ќе биде на 14 декември, а дотогаш не смее да се направи нешто што би било аргумент за Атина да го одбие предлогот на еврокомесарот Филе. Со оглед на тоа дека Македонија е пред избори, проценките се дека преговорите со ЕУ не би почнале пред април идната година, а тешк�� дека до тој период ќе се очекува и решавање на спорот за името, бидејќи тоа би имало големо влијание на исходот. Како и да е, Арифи вчера препорача овој предлог на Филе максимално да го искористиме, а ден претходно и премиерот Никола Груевски вестите од ЕК го оцени како чин што знаеме да го цениме и вреднуваме.Додека дојде време да се зафати со „жешкиот костен“, на Арифи и остана да ја собира славата од извештајот кој, и според неа, е најпозитивен досега и „многу, многу подобар од претходните“.Таа објави дека СЕП веќе го изанализирал по поглавја и ќе почне да прави нов патоказ за исполнување на барањата. (С.Ј.)


Статијата е прочитана 1588 пати.

Испрати коментарПромовирана текстилна лабораторија на Технолошкиот факултет
Попоски од Оланд побарал поддршка за датум за преговори
Од четврток директни летови од Скопје за Дубаи
Производителите на јаболка задоволни од откупот и пласманот
Попоски на 14. Самит на Франкофонијата во Киншаса
Ристовски - ЕК констатира напредок во областите труд и социјала
Истрелани куршуми во штабот на Обама во Денвер
Во Скопје поставен споменик на Хасан Приштина
Одбраната на „Телеком“ ја спори надлежноста на американските судови
Бесими - Препораката на ЕУ за преговори е порака спорот да се реши
Со нож го прободела насилниот полубрат
Девет македонски компании меѓу најдобрите 100 во ЈИЕ
Осудениот за убиството во „Биг фиш“ наскоро на слобода?
СДСМ - Владата да признае дека економскиот дел од извештајот е негативен
На Деве Баир запленет хероин вреден милион евра
Ставрески - СБ ќе ја поддржи Македонија со 250 милиони евра
Црногорците во недела избираат нов Парламент
(ФОТО) Пожар во подземните гаражи кај Зелен пазар во Скопје
Германија притиска за враќање на визите за Македонија
Кирил Спироски и официјално нов студентски лидер
Почнува кампањата за претседател на Словенија
Почна изградба на нов мост во Општина Илинден
САД под закана од „кибернетски Перл Харбор“
ОМД - Советот на ЕУ да одреди датум за преговори
ЕУ ја доби Нобеловата награда за мир
„Кока-Кола Хеленик“ се сели во Швајцарија
Украина ќе престане да купува руски гас
Дебатата Бајден-Рајан со чести прекини и меѓусебни обвинувања
Стејт департментот бара придвижување на разговорите за името
Македонија им се поклони на хероите од НОБ
Нобел за литература за Мо Јан
Како да се спречи крвната одмазда меѓу Албанците?
Скопјанец избоден поради паркинг
Атина во декември ќе ги отвори картите
Во Шведска драматично се најавуваат отпуштања
Ставрески - Ќе донесеме свеж капитал и ќе им исплатиме на фирмите
Прилеп го одбележа 11 Октомври
Владата ќе продава пченица од стоковите резерви
Врачена државната награда „11 Октомври“
Убиен шеф на безбедност на амбасада на САД во Јемен
Владата инвестира два милиони евра за поддршка на селата
Филе-Дачиќ - Нема нови услови за Србија кон ЕУ
Путин се налути - не оди во Анкара
Бесими во Пентагон и Советот за национална безбедност на САД
Европската комисија најави нова индустриска „револуција“
Кирил Спироски од Правен има најмногу гласови за нов лидер
Предлогот на ЕК шанса да се стави крај на грчката блокада
Честитка од претседателот Иванов за Денот на народното востание
Врачување на државната награда „11 Октомври”
Македонија одбележува 71 година од антифашистичкото востание
Груевски - Датумот за преговори ќе отвори ново поглавје за Македонија
„Оне“ со поголеми приходи
Џемо Хаса и Адем Јашари се токмат за гостиварските улици
Опозицијата го поздрави напредокот
Бугарските поплаки маргинализирани
Во сеопштата политизација МАНУ мора да ја одбрани науката
ЕК предлага паралелни преговори и за ЕУ и за името
Нова општинска зграда на Карпош на старото место
Ја ранил љубовницата, го убил соперникот
Филе потврди дека придавката „македонски“ ја има во извештајот на ЕК
Политичка тројка
(ФОТО) Паркот спроти „Бристол“ замина во историјата
Марихуана пронајдена во Градско
Исчезнатиот овчар пронајден жив
Костадин Кизов - нов претседател на Советот на јавни обвинители
Реакциите ja вратија придавката „македонски“ во извештајот
Потврдени затворските казни за две од трите девојки од „Пуси рајот“
Ленин заминува и од центарот на Улан Батор
Ангела им пружи рака на Грците
Британски муслимани уапсени за тероризам на Хитроу
Католичката црква oд 2013 година ќе плаќа данок на имот во Италија
„Бестрашнот Феликс“ - Разочаран сум, но не отстапувам
Македонија доби и препорака и услов
Мадрид го блокираше референдумот за независност на Каталонија
Германија ги притиска Скопје и Атина за компромис
Б92 - Има надеж за решавање на името
МАНУ одбележува 45 години од формирањето
Протести против Златна Зора во Њујорк
Стејт департментот одбил две барања за засилување во Бенгази
(ФОТО) Меркел донесе поддршка, но не и подароци
(ФОТО) Сашо Станинов имаше сообраќајка во Скопје
Протестно писмо од Тачи до Самарасpile, 12.10.2012 17:20:17
...а дотогаш не смее да се направи нешто што би било аргумент за Атина да го одбие предлогот на еврокомесарот Филе.(T.A.)Opaa,uslov na kvadrat,i toa slusnat od vicepremier vo Vladata na DPMNE od koalicioniot partner koj vo posetok bese na stavot deka nema da nosi primarna uloga za resavanje na sporot, zatoa sto toa e prasanje pred se na makedoncite, kako i prifakanje na zaclenuvanje vo NATO i EU pod privremenoto ime por.jug.Republika Makedonija.So gorenavedenata izjava G-gja Teuta Arifi potsvesno zastana na stavot na najpatriotskiot Premier deka ,,vremenata spogodba e zjiva katastrofa,pa kako sakame drug da ja pocituva koga najpovikanite ja gazat-urnisuvaat.E G-gja Arifi, za se sto ke se napravi kako sto velite a e sprotivno od VS od 1995 godina, predvidena e postapka so VS so baranje i odgovor megju prvata i vtorata strana,a nadlezjen za prekrsuvanjata e MSP vo Hag,zatoa najdete podobra tema za bildanje na Vasiot rejting, eve Vi predlog,koi se zlostornici na civilni zjrtvi od 1990 g

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

   


Site Meter


Време
Скопје, 14°C

Обилни врнежи

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 26°C, Мин: 11°C

Недела
Локални грмотевици
Макс: 26°C, Мин: 11°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (24)
Обидот за отцепување на Хрватска. Специјално за своите читатели „Утрински весник“ и „Медија принт Македонија“ ги откупија правата на објавување извадоци од книгата „Јованка Броз - Титова совладетелка“
Се надевам дека Загор ќе биде бесмртен
Мауро Лоренти, цртачот на стрип-ликот Загор е гостин на актуелниот „Стрип-салон“ во Велес...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |