Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Магазин
07.08.2012, 11:19

„Анаморфозис“ - нов албум со кларинетистот Васко Дуковски

На албумот Дуковски свири заедно со ансамблот за современа музика „Талеа“, а изданието содржи дела од познатиот италијански композитор Фаусто Ромители

Македонскиот кларинетист Васко Дуковски, кој живее и твори во Њујорк, неодамна го издаде својот трет албум насловен како „Анаморфозис“. На албумот Дуковски свири заедно со ансамблот за современа музика „Талеа“, а изданието содржи дела од познатиот италијански композитор Фаусто Ромители. Како што вели Дуковски, во центарот на компонирањето на Ромители лежи идејата преку инструментите да се доловат звуците што произлегуваат од секојдневјето, да се продре до физичките промени на секој еден предмет, растение, појава. Со помош на електроакустичните технологии, Фаусто Ромители со своите дела дал една поинаква перцепција на звучноста на природата, а ансамблот „Талеа“ како обожаватели на ваквиот поразличен музички свет и Васко Дуковски за кој критиката вели дека е музички талент без жанровски граници создаваат еден прекрасен аудиозапис.

Овој ансамбл е познат по изведување многу важни светски премиери на дела од познати композитори на современа музика. Со својата голема посветеност, виртуозност и луцидност во изведувањата на делата, „Талеа“ совршено и' ја презентира модернистичката музика на светската публика.

Албумот е снимен во мултимедијалниот културен центар EMPAC кој го поттикнува развојот на авангардни уметници и композитори од 21 век, а издаден е во соработка со продуцентската куќа „Тзадик“ од Њујорк.


Статијата е прочитана 198 пати.

Испрати коментарКонзервација на локалитетот Стибера
Во Битола почнува АКТО 7
Гигантските ѕвезди не се мистерија
И „Охридско лето“ го слави Стриндберг
Камерниот хор „Св. Климент Охридски“ вечерва во црквата Света Софија
Првата дама на Северна Кореја фотографирана со луксузна чанта на Диор
(ИНТЕРВЈУ) „Охридско лето“ широко ги прима различните естетики
Во Охрид 11. издание на музичкиот фестивал „Balkan Music Square“
Кабаре-чалгија на „Старовски“ на „Охридско лето“
Успешен настап на Василевски на фестивалот на поезијата во Сет
Ако ве заморуваат фотографиите на бебиња на Фејсбук - заменете ги со фотографии на животни
Виолинистот Никита Борисо-Глебски вечерва на „Охридско лето“
Мерилин Монро - се’ уште легенда
Концертот на „Перпетум Џезиле“ прекрасен роденденски подарок за „Охридско лето“
Златен медал за филмот „Неуспешен лет“ во Србија
„Перпетум Џезиле“ за роденденот на „Охридско лето“
Патувачко кино на МакеДокс
(ИНТЕРВЈУ) Имаме профилирана публика која го чувствува блузот
На Антартикот некогаш се наоѓале прашуми
Хрватското дуо „2Cellos“ вечерва во Охрид
„Свадбата на Дорќол“ на Томислав Османли во српското списание „Улазница“
(ФОТО) „Леб и сол“ со проектот „Симфони“ го затвори „Скопско лето“
Филмот на Теона Митевска ќе се бори за Европските филмски награди
„Леб и сол“ и „2 челос“ викендов на „Охридско лето“
Везот е драгоцено камче

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

  


Site Meter


Време
Скопје, 26°C

Делумно облачно

Четврток
Делумно облачно
Макс: 34°C, Мин: 17°C

Петок
Локални грмотевици
Макс: 32°C, Мин: 16°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Болт без конкуренција
Јамајканецот влезе во историјата на Олимписките игри како првиот атлетичар кој успеал да го одбрани златниот медал во тр...
Три златни медали за Американците на атлетските натпревари
Американците синоќа на атлетските натпревари на три од четирите финални дисциплини освоија златни медали...
Преглед на освојувачи на медали – Лондон 2012 – 12.ден
По дванаесеттиот натпреварувачки ден 76. држави имаат освоено медали...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |