Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
01.12.2012, 18:47
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос АнџелесПремиерот Груевски оствари средба со претставници од болницата на која се разговарало за испраќање македонски лекари на обука

Премиерот Никола Груевски денеска го посети Медицинскиот центар „Роналд Реган“ во Лос Анџелес при што оствари средба со претставници од болницата на која се разговарало за испраќање македонски лекари на обука, но и нивни доктори да вршат обуки во Македонија.

- Нашата главна цел беше да добиеме согласност за испраќање на поголем број лекари од Република Македонија кои што би добиле обука тука, би научиле нови методи, нови лечење, напуштање на некои стари методи кои во Америка веќе се применуваат 10, 15 или 20 години, воведување на нови различни обуки од различен тип во различни делови од медицината. Оваа болница, која е една од поголемите во Лос Анџелес е јавна болница. Меѓутоа исклучително квалитетна болница, болница која практично е на врвот на конкуренцијата на болниците во светот кои што се натпреваруваат по тоа кој има најголеми успеси во пресадување на црн дроб, во лечење на болести од различни видови на канцери, срцеви заболувања и различни други болести, рече Груевски.

Претседателот на Владата информира дека биле примени од високото раководство каде ги искажале нашите потреби и барања, но и оти добиле позитивен одговор.

- Следуваат натамошни разговори меѓу наши претставници и претставници на болницата по кои ќе треба некаде се надевам во првиот квартал во следната година да се потпише меморандум за соработка и да се тргне полека со испраќање на наши лекари кои тука би добиле обука, а исто така и со испраќање на некои лекари од болницата „Роналд Реган“ во Република Македонија за да вршат дополнителна обука на поголем број на лекари, нагласи Груевски оценувајќи ја посетата како успешна.

Посетата на „Роналд Реган“ Медикал центарот во Лос Анџелес е во рамки на неколкудневното роуд шоу на македонската делегација во САД. Претходно македонската делегација посети неколку болници во Детроит и Хјустон.Статијата е прочитана 494 пати.

Испрати коментарОграбена спортска обложувалница
Бесими ќе се бори со корупцијата во одбраната
Ставрески - За четири години 1,55 милијарди евра инвестиции
Клуч на врата за „Повардарие“?
Жена прегазена од сопственото возило
Бернд Борхарт - нов шеф на мисијата ЕУЛЕКС
Се укинуваат и намалуваат царини од 2013
Со Фонд за иновации ќе се поддржува бизнис секторот
Промоција на македонски вина во САД
Тетовец изнудил накит вреден 8000 евра
Евроатланската интеграција на Македонија е неопходна за стабилноста на регионот
Ховит - Македонија треба да добие датум за преговори
Словенците избираат претседател
Неколку лица загинаа при уривање на тунел во Јапонија
Талибанците нападнаа база на НАТО
ЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
(ФОТО) Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонијаjas, 02.12.2012 00:33:03
Odlicno! A moze da dojdat i kaj nas da porabotat izvesen period lekarite od LA !!! Po ucinok, molim lepo !!! I sekako, za MK plata ;) Hihi, ke begaat ko opaleni nazad so prviot avion !!
jole, 02.12.2012 11:31:07
Ova e vistinska cirkusijada i matosuvanje na gragjanite na RM.!Namesto intenzivno da go lekuvaat tesko zabolenoto JAVNO ZDRAVSTVO,koe fakticki e vo terminalna faza/ narodski kazano mu nema spas /vlasta kupuva vreme i gleda da kari nekoi politicki poeni pred ilokalnite zbori.Celi dve decenii se eksperimentira so javnoto zdravstvo i kako koj minister doagja vednas prepisuva nov lek,a narodot ubavo kazal,mnogu babici,deteto kilavo.I konecno politicarite da prestanat da go reformiraat javnoto zdravstvo i toa neka im go prepustat na strucnjacite.Bidejki toa ne e ni najmalku naivna i lesna rabota,i se raboti za eden mnogu vazen segment vo funkcioniranjeto na sekoja drzava,!!

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 4°C

Магла

Недела
Обилни врнежи
Макс: 11°C, Мин: 2°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 7°C, Мин: -6°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |