Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
07.04.2012, 15:46
Бериша се надева на решение за Македонија во ЧикагоЗаглавувањето на евроатланскиот процес за Македонија би значело по повторно активира­ње на радикализмот и национализмот, а тоа не е воопшто потребно во овој момент, оцени албанскиот премиер Сали Бериша

Во интервјуто за државната Турска Радио Телевизија – ТРТ, по повод сто го­диш­ни­на­та од одбележувањето на независноста на Албанија, Бериша се осврна и на прашањето за блокадата од Грција за Македонија за членството во НАТО. Бериша одговори де­ка постојат проблеми помеѓу двете земји поради името на Македонија и е многу зна­чај­но ова прашање да се реши.

„Спо­ред мене, потребно е да се изнајде усогласување по однос на барањата за промена на името и новите имиња. И двете страни треба да направат отстапки и да се усогласат на некој начин. Името на Македонија во меѓународната заедница е ФИРОМ, но стотици годи­ни овој регион се нарекувал Македонија. Се бара да не се нарекува Македонија, но се­ка­ко ова води кон заглавување на состојбите. И двете страни можат да го носат на­зивот Македонија. Се надевам дека на самитот на НАТО во Чикаго ќе се изнајде конечно ре­ше­ние на ова прашање“, рече албанскиот премиер Бериша.

Оце­ну­вај­ќи го најновиот договор помеѓу Косово и Србија како многу значаен, албанскиот пре­ми­ер изрази надеж дека и двете страни ќе се придржуваат кон договорот. На­по­ме­ну­вај­ќи дека и во Македонија може да има затегнатост, тој истакна дека овие земји се многу зна­чај­ни за стабилноста и мирот на регионот.

„Македонија е земја која ќе заблеска во ре­ги­о­нот. Македонскиот народ и другите националности формираат една многуетничка за­ед­ни­ца и се надеваме дека таа ќе продолжи да живее“, подвлече Сали Бериша, ука­жу­вај­ќи на проблемот со Грција кого го нарече „сериозен“, поради попречувањето на членс­тво­то на Македонија во НАТО.Статијата е прочитана 608 пати.

Испрати коментарЧеститки за Велигден од македонскиот државен врв
Најмалку 27 лица загинаа во сообраќајна несреќа во Хаити
Венизелос - Германија заработи 400 милиони евра на грчката криза
Владина делегација по инвестиции во Русија
Почина најстариот Македонец во светот
Иванов - Поканата за НАТО ќе ги подобри односите меѓу Македонија и Грција
Разрешени 13 полициски командири во источна Македонија
Американски борбен авион падна врз станбен комплекс
Русија разместува ракети кај Калининград
За лозарите и овоштарите над 4,1 милиони евра субвенции
Коњановски - Винариите да ги исплатат лозарите
Папандреу имаше повеќе средби со Груевски отколку со Меркел и Саркози
„Детонатор“ ja тресе штипската полиција – Каширски заминува
Кралев
За исклучено парно можеби ќе се плаќа 50 отсто
Зоран Трајчевски на кормилото на СРД?
Ахмети и Орав со решение за влез на Македонија во ЕУ и во НАТО
Во Албанија само со лична карта
Тачи не се сретна со Обама
Сериски убиец сее страв во парискиот регион
Загина градежен работник во населба Аеродром
„Киднапиран“ авион на „Александар Велики“
Сарачини не очекува проблеми во снабдувањето со нафта
Сараево одбележува 20 години од почеток на опсадата
Пожар на Клиниката за онкологија, нема повредени
Шест нови предлози за членови на МАНУ
Панде Лазаров осуден на пет години затвор
Живееме четири години пократко од Европејците
Опозицискиот фронт ќе покаже заби по Чикаго
Пораки од Капитол хил
Дал 1.000 долари, бара половина од „Фејсбук“
Терористи на суд за нападот на кулите близначки
Гнев во Грција по самоубиството на пензионерот
Австрија и Словенија се скараа за колбаси
Конектикат ја укинува смртната казна
Најмалку седум лица се убиени во судирите во Сирија
САД - Еврозоната има средства да се избори со кризата
Најсреќна земја во светот е Данска
Клинтон ги охрабри напорите на Косово за членство во ЕУ
Путин - Функционерите ќе возат руски коли
НАТО да не дозволи Македонија да биде заборавена во Чикаго
Претседателот Иванов ќе се сретне со американски конгресмени
Чистка на луѓето блиски до градоначалникот на Битола
Георгиевски си ја зголемува преговарачката цена
„Телеком“ го почести буџетот со 38 милиони евра од дивидендата
Таксистите ја блокираа „Илинденска“
Француски акедемик пронајден мртов во хотел во Њујорк
До крајот на годинава ќе се знае кои генерали ќе заминат во пензија
Словачка има нова влада
Нестабилно време со пороен дожд и грмежи
Продолжува „Детонатор“, запленети 200 апарати за игри на среќа
Владата најави ребаланс на Буџетот
Шурман - Македонија во НАТО веднаш штом се реши името
Обвинение против директорот на „Нова ТВ“
Сарачини - Регионот е значаен трговски партнер на Македонија
Иднината на Македонија и Албанија е во европското се��ејство
Мит Ромни победи во три сојузни држави во САД
Борис Тадиќ поднесе оставка
Бугарската мафија најмногу заработува од проституција
Италијански бизнисмен и' остави на црква 1,7 милијарди евра
Кафуле во дворот на гимназијата „Јосип Броз Тито“
Нов Светски трговски центар никна над Менхетен
Два нови случаја на педофилија
Магични печурки на македонско мени
„Топлификација“ нема да дели дивиденда
Иванов се сретна со шефот на унгарската дипломатија Мартоњи
Почина најстарата п��томка на отоманската династија
Фатален пожар на московски пазар
Најмалку седум жртви на пукање во американски колеџ
Унгарскиот парламент ја прифати оставката на претседателот Пал Шмит
Како експлодираше „Детонаторот“ во Кочани
Полицијата ги фати малолетниците обвинети за инцидентите во Тетово
Руралните средини ќе добијат 680 интернет киосци
Пронајден учесникот во фаталната сообраќајка кај Липково
Авион падна во Сибир - 12 преживеани
Србија во шок по трагедијата во дискотека во Нови Сад
МВР пресече меѓународен канал на трговија со хероин
Приведени 23 лица осомничени за насилство
Заврши процесот на денационализација
Меркел - Иднината на ЕУ е политичка унија
Почина архитектот Борис Чипан
Нимиц - Можно е решение за името, кое ќе им одговара и на двете страни
Прекршочни пријави за професорите од Хемиското училиште
Кој плаќа 7.000 евра годишно за одржување кола?
Во Италија уапсени 58 членови на мафијата Ндрангета
За спас на еврозоната договорени 800 милијарди евра
Професори тепале ученици во Хемиското училиште
Запленето големо количество брендирани парфеми, часовници и метални палки
Северна Кореја почна со полнење на ракетата
Иванов - Во Чикаго да се преиспита заклучокот од Букурешт за Македонија
Драчевец пукал кон деца, нема повредениod doma, 07.04.2012 21:14:05
Kakvo licemerie! Pred se, neka ON i negovata zemja Albanija, a priznaat Makedonija so nejzinoo ustavno ime, pa po toa neka ni pusta vodicka i nam i na drugite nashi prijateli.
Kultiviran Balkanec, 08.04.2012 00:44:17
Berisha ima pravo, Makedonija e na stakleni noze, sporot so Grcija albanskite nacionalisti kje go koristat za vrshenje na pritisok pri donesuvanje na odluki vo svoja korist. Berisha ima isto pravo koga veli deka regionot stotici godini se narekuval Makedonija. Mozhebi na Grujo treba da mu se objasni, deka ovoj region se narekuval stotici godini Makedonija i bez spomenici od Aleksandar Veliki.

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

  


Site Meter


Време
Скопје, 18°C

Претежно облачно

Недела
Обилни врнежи
Макс: 17°C, Мин: 1°C

Понеделник
Мешавина од дожд и снег
Макс: 11°C, Мин: 2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |