Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Печатено издание
Политика Македонија Економија Коментари Свет Култура Спорт Скопје Забава Хороскоп
Политика
19.07.2012, 19:13

Поглед

Увезен терор во Бургас

Димитар Чулев

Бомба во автобус на аеродром упатен кон туритички ресорт е терористички чин и тоа е единствено извесно за тоа што завчера се случи во Бургас. Од неразјаснети причини, и без вина, Бугарија се најде списокот на земји на кои им се случи тероризам, иако жртвите беа израелски туристи.

И дотука се' е јасно. Она што создаде недоумици уште во првите минути по лиферувањето на веста е „непоодносливата леснотија“ со која официјален Тел Авив „препозна“ ирански заговор извршен од наводен член на шиитскиот Хезболах кој во моментот кога се саморазнел со експлозиван појас, од лични документи имал - (лажна) американска возачка дозвола. Премиерот Нетанјаху и израелскиот шеф на дипломатија Либерман, посочија на виновникот пред истрагата и да почне и додека бугарските власти на сите нивоа се обидуваа да ги згрижат жртвите чиј број од првичните три, порасна на 8 +1 (терористот) и десетици повредени.

Ефикасноста со која некои странски агенции, направија линк на завчерашниот напад со 18-годишнината од нападот врз израелски туристи во Аргентина во 1984, е „чудесна“ околност која коинцидираше со телефонскиот разговор меѓу Нетанјаху и американскиот претседател Обама за настанот кој се случи на бугарското крајбрежје...

Не сакаме да веруваме дека на Бугарија и' се случи наменски увезен терор и дека настанот утре-задутре ќе биде искористен како повод или „коцкичка која недостига“ во комплетирање на мозаикот околу Ормускиот залив каде месеци наназад се трупа воена сила и техника за разврска против нуклеарната програма на Иран.

Теророт не познава граници и методи и не е чесно Бугарија да биде притисната како сега, да се правда дека не спречила – тероризам.


Статијата е прочитана 827 пати.

Испрати коментарГрција ги чека македонските пораки до Нимиц
Пироман од инает го запалил Патетино
Нова слика во македонскиот пејзаж
Илија Димовски: Претеравме со еден-два споменика
„Монструм“
Не смее да не' скара спорот за името
На ѕидот на срамот 13 лекари
Порака на поглаварот на ИВЗ за Рамазан
Странските инвеститори полесно ќе ангажираат свои работници
Георгиевски ја обвини МПЦ за паганствоKiril, 20.07.2012 08:39:18
Mnogu izmeren komentar. Kratok, bez nrkoja anamiza, no sosema jasen

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

Што прават денеска
 


Site Meter


Време
Скопје, 27°C

Делумно облачно

Среда
Ведро
Макс: 33°C, Мин: 21°C

Четврток
Ведро
Макс: 34°C, Мин: 18°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
ОДБРОЈУВАЊЕ ДО ОЛИМПИЈАДА
Остануваат уште 2 дена до почетокот на Олимписките игри во Лондон...
Инвазија на гламурозни убавици во Лондон
Најлуксузните светски јахти го полнат Кралското пристаниште во британската престолнина како ексклузивни посетители за вр...
Едно од „најзелените“ дела на архитектурата
Повеќе од 100 олимпијци паднаа на допинг
И официјално - Бекам на отворањето на Игрите
Светските лидери и холивудските ѕвезди на отворањето на ОИ
Малезиски олимпијци можат да го одложат рамазанскиот пост
На олимпиското мени - од пиле млеко

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |