Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
30.11.2012, 15:24

(ФОТО) Шверцувани влекачи станаа нови жители на ЗОО

ФОТО: Петр Стојановски

Зоолошката градина доби неочекувани жители. Дваесет егзотични животни од десет различни видови, откако беа откриени во обид да бидат прошверцувани на граничниот премин Табановце, Царинската управа на Македонија и' ги подари на ЗОО. Животните биле запленети во камион со бугарски регистарски таблички, а биле наменети за лице од Битола, колекционер на гуштери и змии. Биле одземени од непознато лице, кое, пак, ги презело од српски државјанин.

Меѓу запленетите видови има четири единки леопардов гекон, четири камелеони, три пченкарни змии, една голема скорпија, два кралски питона, една млечна змија, четири црно-бели калифорниски кралски змии и уште една калифорниска змија, но со линии. Поради несоодветен транспорт една од змиите веќе умрела.

„Овие видови бараат специфични услови за живот, но веќе се обезбедени адекватна храна и простор во новиот терариум на градината. Ова не е прв ваков случај. Досега во Зоолошката има стигнато повеќе запленети птици, мали желки, змии. Градината претставува еден вид на депортизер на забранети и нелегално транспортирани животни“, вели директорката на ЗОО, Татјана Стаменов.

Вредноста на животните кои се релативно млади примероци се проценува на околу 4.000 евра, но таа би се зголемувала како што растат и стареат.

„При царинска контрола беа пронајдени во кабина на горната страна од креветот на товарното возило, сместени во две картонски кутии. Против осомниченото лице Царината ќе поднесе соодветна пријава, а истрагата ќе продолжи со цел откривање на сите инволвирани во шверцот на животни“, рече директорот на Царинска управа, Ванчо Каргов.

Овие животни се заштитени со CITES - Конвенцијата за меѓународна трговија со загрозени видови на дивата флора и фауна. (Б.Ш.)


Статијата е прочитана 1517 пати.

Испрати коментарЕП - На Србија што поскоро да и се даде датум за преговори
Лекарите со бел марш побараа оставка од Тодоров
До крајот на 2013 вкупно 6.000 работни места во ТИРЗ
Mакедонските бизнис потенцијали презентирани во Лос Анџелес
Соработка со лекари од болницата „Роналд Реган“ во Лос Анџелес
Аврамопулос - Решението за името да ја почитува историјата и културата на двете земји
Дезинфицирана болницата во Кавадарци по смртта на четиригодишното дете
Отворен почесен конзулат на Македонија во Лос Анџелес
Oтворена електронска продавница во Битола
Бесплатно зимување за 1000 деца од социјално загрозени семејства
Бериша - Албанофобијата кружи низ Балканот како сенка
Во „Дрекслермаер“ во Кавадарци вработени 200 лица
Околу 34 милиони луѓе во светот се болни од СИДА
Најмалку 26 лица повредени, а 30 уапсени во протестите во Љубљана
Карпентер - Сонот за голема Албанија се уште е жив
Тодоров ги повика лекарите да лекуваат
Албанија се пере од скандалот
Арифи очекува добри заклучоци на декемврискиот Самит
Доктори од Македонија на обука во Хјустон
Вранишковски нема да бара помилување од Иванов
За три години државата ќе изгради 1.700 станови
Објавен конкурсот за стипендии за студирање во странство
Од понеделник нагло заладување
Новоименуваните амбасадори на Виетнам и Норвешка кај Иванов
Светска банка одoбри 50 милиони долари за развојни политики
Скопјанец фрлил молотов коктел пред американската амбасада
Амбасадорите на ЕУ-членките в среда ќе расправаат за Македонија
„Виз ер“ со над 15 илјади патници за еден месец
ЕУ само до начелен договор за буџетот за 2013
Вашингтон го гледа Балканот интегриран во ЕУ и НАТО
Шведска ќе ја поддржи Македонија за преговорите
ОН ја призна Палестина како држава-набљудувач
Бугарија и постави три услови на Македонија„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Сабота
Претежно облачно
Макс: 13°C, Мин: 4°C

Недела
Обилни врнежи
Макс: 13°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз - Титова Совладетелка (16)
Тито ја прокоцкува довербата на Америка. „Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани
Улиците и за велосипеди
При проширувањето на некои булевари повторно се заборави на велосипедскиот сообраќај...
(ФОТО) Бојата на Берлин во 1930-те
Ретки фотографии во боја, кои даваат поглед на животот во градот додека се тетерави кон војна...
Интервју - И документарците треба да се гледаат во кино
„Брајан Ино во филмот зборува за неговите идеи“, вели британската режисерка Никола Робертс...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |