Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
22.12.2012, 17:59
Уште една координација за одблокирање на буџетотВо меѓувреме заседава и Комисијата за финансирање и буџет, но без претставник на Владата

Во Собранието на Република Македонија попладнево се одржува уште едно продолжение на координацијата за одблокирање на носењето на буџетот.

Во меѓувреме заседава Комисијата за финансирање и буџет, но без претставник на Владата. Претходно заседаваше Законодавно-правната комисија, а пратениците од опозицијата се обидоа да ја блокираат комисијата, со свирчиња, со довикувања, а на моменти се пееја и македонски народни песни. Претседателката на комисијата, Благодродна Дулиќ и нејзиниот заменик, Малиша Станковиќ наизменично ги читаа амандамните што ги прифати Владата.

Пратеникот Илија Димовски од ВМРО-ДПМНЕ изјави дека пратениците во Собранието на Република Македонија се сведоци на најнискиот, највулгарниот и најжестокиот обид да се стопира нормалната работа на парламентарните комисии.

- Овој хаос кој што го внесува СДСМ во работата на Собранието е израз на нивната немоќ, на нивното незнаење, на нивната безидејност и на нивниот страв од пораз на нормални, редовни, регуларни, локални избори. На што сме сведоци денеска. Законодавно-правната Комисија чиј претседател е госпоѓата Благородна Дулиќ агресивно триесетина пратеници од СДСМ и нивните коалициони партнери се обидуваат на секој возможен начин да го стопираат нејзиното нормално функционирање, изјави Димовски.

Димовски рече дека на ЗКП опозициските пратеници им пречеле на претставниците на службите, односно на стенографките.

- Имавме недолично однесување кое што Македонија не го видела дваесет години досега. На другата Комисија за финансирање и буџет која работи без претставник на Влада и без потребен кворум за работа има еклатантно злоупотребување од страна на Горан Мисовски и Игор Ивановски кои Комисијата денеска ја користат како партиска говорница со отворен Собраниски канал за да држат прес - конференција. Тоа досега во овие 20 години не се случило, рече тој.

Тој рече дека со ова СДСМ јасно покажала дека сака да ја закочи работата на Комисиите во Собранието и нагласи дека ВМРО-ДПМНЕ апелира до нив оваа ситуација што ја предизвикуваат во Собранието, со навреди, со обиди за физички напади, со закани, со злоупотреба на Комисиите да ја прекинат заради тоа што внесуваат немир кај граѓаните.

Димовски рече дека некој седи во својот комотен партиски кабинет и диктира со овој театар, но, дека директната одговорност за било кои последици ќе ја носат оние луѓе кои што се директни извршители на ова ниско, агресивно и лошо за државата сценарио.Статијата е прочитана 597 пати.


Испрати коментарИнциденти и пред и во Собранието
Кошкања меѓу пратениците во Собранието
(ФОТО) Блокада на опозицијата на автопатот Велес – Скопје
Бугарија незадоволна од тврдењата на Давутоглу за Македонија
Исламисти уриваат светилишта во Мали
Почнуваат божикните празници по Грегоријанскиот календар
(ОБНОВЕНО) Расправата за буџетот се сели на улица
Опозициските лидери пред Собранието, драмата се претвора во криза
Монти не се кандидира, но би ја водел новата влада
СДСМ со жив штит ќе го спречува усвојувањето на буџетот
Во Гевгелија се гради индустриска зона
Со топла ракија и оро се береа бадникарските гранчиња
Груевски апелира да се донесе буџетот
(ФОТО) Новогодишна светлечка магија во Скопје
Лустрацијата не запира
Фондот за здравство воведува смени во Скопје
Студот однесе 200 жртви во Централна и Источна Европа
Сезоната на Попова Шапка почна со ноќно скијање
САД во дострелот на севернокорејска ракета
Дачиќ - Во реалниот живот Косово е се подалеку од Србија
Помина предлогот за нов устав во Египет
Французин добитник на 102 милиони евра на Евро Милион
Пуштен во употреба целосно репариран воз на МЖ „Транспорт“
Македонците во Албанија бараат нов Попис под меѓународен мониторинг
Дете најдено обесено во потпокрив на куќа во Чајле, Гостиварско
Италијанскиот претседател го распушти парламентот
Османи - Македонија е зрела за широка коалиција
Либертас - Македонија членка на ЕУ во 2020 година
Ставрески - Очекувам буџетот да се донесе до крајот на годината
Двајца убиени, десетици повредени, стотици уапсени при протести во Аргентина
Охрид ќе добие двокатен туристички автобус
Владата организира „Ден на идеи“
СДСМ - Државата е задолжена со нови 100 милиони евра
Мико - Условувањето за НАТО фрустрира, оти за име не се преговара
Ставрески - Парите од Светска банка нема да ги трошиме за избори
Средба на лидерите од Коалицијата „За подобра Македонија“
Маринец кој мокрел над мртов Авганистанец доби 500 долари казна
(ФОТО) Државата со вино си го наплаќа долгот од „Повардарие“
Бугарите земаат најниски плати во Европа
Тачи не верува дека Македонија брзо ќе добие датум за преговори
Одложено судењето на гостиварскиот полицаец
Бошкоски оздраве и сведочеше за Тушевски
Дефектите на „Водовод“ пријавувајте ги на бесплатен број
„Градска“ одбележува 50 години од постоењето
Бездомниците од Момин Поток добија ранци со топла облека
За патишта и железници 50 милиони евра од ИПА
„Вранец“ на „Тиквеш“ ќе се пие во Данска
Давутоглу - И за крајот на светот ќе одберев да бидам во Македонија
Во избирачкиот список евидентирани 1.749.038 граѓани
Еден загинат и шестмина повредени во сообраќајка кај Радовиш
Иванов - Очекуваме нови иницијативи и идеи од Нимиц
Конфедерацијата на слободни синдикати бара да се донесе буџетот
Поради крајот на светот, Ртањ преплавена од новинари и научници
Грчки медиуми - „Македонија“ е втор дом на Давутоглу
(ВИДЕО) НАСА - Зошто не дојде крајот на светот
Билатералните односи меѓу Македонија и Турција се одлични
Следната година ќе биде една од најтоплите
Асанж - Викиликс во 2013 година ќе објави уште милион документи
(ФОТО) Две децении дипломатски односи Македонија-Турција
Нимиц во Грција и во Македонија од 8 до 11 јануари
Ставрески прифати 44 амандмани на опозицијата
Пердју - Не е мудро Бугарија да ја попречува Македонија
ВМРО-ДПМНЕ - Преку блокадата на буџетот, СДСМ ги уценува граѓаните
Биографија на Бил Гејтс во издание на „Бата прес“
За една година од Македонија изнесени 461 милиони долари
Најниската понудена камата за новиот заем е 3,9 отсто
Новогодишни хуманитарни изненадувања за најмладите
ДУИ ги потврди позициите за законот за бранители
Макрадули - Градската власт им нуди розови очила на скопјани
СДСМ не отстапува од нивниот план за штедење
Син ја задави мајка си поради цигара
Златна зора бара одмазда за Унгарија
ЕУ бара одговорно однесување од политичките партии
(ФОТО) Неуспешен обид да почне судењето за „Монструм“
Александра Зафировска останува на чело на Судскиот совет
Турција е најголемиот затвор за новинари во светот
На Табановце запленети 25 килограми марихуана
Асанж - Мрачни сили надвиснале над интернетот
Путин негира дека има здравствени проблеми
И 2013 критично важна за Грција
Чекови на половина милијарда долари најдени кај Ѕидот на плачот
Над 30 илјади косовски Албанци земале српски пасош
Продолжува расправата за Законот за бранители
Продолжува координацијата за деблокирање на буџетот
Почнува судењето за „Монструм“
(ФОТО) Кампањата на Макрадули како претседателската на Пахорgrazerin, 23.12.2012 09:54:28
Nemoza da razbera ,koj vi smeta vije da rabotite kako vlada .Koga trosefte pari za kluposti po vas cev nikogo ne prasuvavte .sega vi se krivi i opozicijata pa onda zosto ima opozicija ako nese boro za podobruvanje.Vije ste katastrofalna ne-vlada na Makedonija pokatastrofalno nemoze da bide..A vo Makedonija sve vo pogolema beda.pozdrav

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 3°C

Делумно облачно

Понеделник
Сончево
Макс: 6°C, Мин: 0°C

Вторник
Сончево
Макс: 9°C, Мин: 1°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз-Титова Совладетелка (35)
Дали Јованка била параноик.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Настани

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |