22 УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија
Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Спорт
26.12.2012, 16:57

УЕФА ги обжали своите казни за Србија и Англија

УЕФА вложи жалба против санкциите што ги изрече нејзиниот орган за контрола и за дисциплина против Србија и Англија за инцидентите на натпреварот на селекциите до 21 година во октомври.

„Прегледувајќи ги наведените одлуки за изрекување казни во конкретниот случај, дисциплинскиот инспектор на УЕФА почувствува дека е неопходно веднаш да ја потврди својата намера да се жали во име на УЕФА“, стои во соопштението од европската куќа на фудбалот.

УЕФА има право да се жали за одлуките што ги донел нејзиниот Дисциплински комитет и да побара потешки казни ако смета дека се преблаги.

Англиската Фудбалска асоцијација ја критикуваше УЕФА за тоа што не испратила „доволно силна порака“ за расизам откако Фудбалскиот сојуз на Србија беше казнет со 80.000 евра од УЕФА и му беше наредено следниот меч на репрезентацијата до 21 година на домашен терен да се одигра пред празни трибини откако нејзините играчи и навивачи беа прогласени за виновни за несоодветно однесување. Казните следуваа по победата на Англија со 1:0 во реваншот од баражот за Европското првенство до 21 година, одигран на 16 октомври во Крушевац, кога гостинскиот бек Дени Роуз се пожали дека бил навредуван на расистичка основа од српските фанови пред, за време и по натпреварот. Англија погоди од последниот удар на мечот, по што изби тепачка меѓу фудбалерите и официјалните лица веднаш по последниот свиреж.

Двајца тренери на Србија, четворица нејзини фудбалери и двајца англиски репрезентативци се суспендирани од УЕФА.


Статијата е прочитана  пати.


Испрати коментар

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИE

    


Site Meter


Време
Скопје, 7°C

Делумно облачно

Сабота
Обилни врнежи
Макс: 4°C, Мин: -5°C

Недела
Сончево
Макс: 6°C, Мин: -4°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Фељтон
Јованка Броз – ТИТОВА СОВЛАДЕТЕЛКА (39)
Зошто Јованка бараше масерка.„Утрински весник“ специјално за своите читатели во целост ги објавува сите 50 продолженија на фељтонот „Јованка Броз-Титова совладетелка“
Интервју - Нема да дозволиме насилство врз медиумите
Во Собранието се прекрши домашното и меѓународното законодавство. Практично, се случи цензура, бидејќи некој реши да им ...

Дневник  | Вест | Теа Модерна | Огласник24

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп | Саботен магазин |