Архива Контакт Редакција Маркетинг Претплата
Барај
период од-до
-
Онлајн издание
Вести Магазин Спорт
Онлајн Вести
20.02.2012, 10:13
Нимиц во Скопје на разговори со македонскиот државен врвНа оделните средби со претседателот Иванов, со премиерот Груевски и со министерот за надворешни работи Попоски, ќе се разговара за надминувањето на разликите во спорот со Грција

Специјалниот пратеник на генералниот секретар на Обединетите нации за прашањето за името, амбасадорот Метју Нимиц, денеска во Скопје ќе има средби со македонскиот државен врв.

На оделните средби со претседателот Ѓорге Иванов, со премиерот Никола Груевски и со министерот за надворешни работи Никола Попоски, ќе се разговара за актуелните прашања во однос на надминувањето на разликите во спорот со Република Грција, како и за динамиката на разговорите во наредниот период.

Државниот врв на Република Македонија по координацијата одржана во петокот во пресрет на посетата на Нимиц, излезе со заклучок дека „Република Македонија останува цврсто посветена за надминување на прашањето за името и, како и досега, активно и конструктивно ќе учествува во процесот. Како страна која со сериозен пристап учествува во разговорите очекув�� и се надева на иста активност, сериозност и конструктивност и од другата страна“.

За очекувањата од посетата на Нимиц, премиерот Груевски во петокот изјави дека треба да се сочека и да види што ќе донесе медијаторот. - Сигурно доаѓа со некакви намери и идеи, останува да ги слушнеме, да ги анализираме и потоа да дадеме изјави, рече македонскиот премиер.

Најави и дека доколку некогаш се дојде до конкретен и прифатлив предлог тој ќе биде ставен на референдум. - Ќе продолжиме со сите сили, напори да одиме напред, но и со отворени очи да бараме решение кое ќе биде доволно добро да го прифатиме и да го понудиме на референдум пред граѓаните, рече Груевски.

Медијаторот Метју Нимиц утре од Скопје ќе замине за Атина каде што треба да има средби и со грчки државни претставници.
Статијата е прочитана 418 пати.

Испрати коментарФОН бара правично рангирање на универзитетите
Сестра го избодела брата си со нож
Трошоците за живот во јануари повисоки за 1,2 отсто
Одложени преговорите меѓу Приштина и Белград
Реакции во Грција на договорот за новиот пакет-помош
Од март до аеродромот „Александар Велики“ со автобус
Косовски војници ќе се обучуваат на македонските полигони
Од утре треба се врати уличното осветлување
ТАВ најави нови авиолинии, бара поддршка од државата
Иванов - Македонија е пример за изучување на јазиците на заедниците
Дури за три недели одлука за „Чебрен и „Галиште“
Тетовец фатен во Италија со 280 кг марихуана
Македонија долго чека на отворање на преговорите
Јеменците на избори против Салех
Богородичната црква во Париз ги менува камбаните
Mинистерoт за одбрана Бесими во посета на Косово
Четиринаесет повредени во судар на два трамваја во Белград
Доминик Строс-Кан притворен во Лил
Пападимос - Кредитниот договор да биде разгледан од парламентот до 15 март
Да се искористи дијалогот на високо ниво
Евроминистрите повторно ја спасија Грција од банкрот
Табличките со прекари хит уште првиот ден
Рамковски - Осуден сум уште пред да ми пресудат
Ристовски - Барањата на работодавачите ќе бидат разгледани
Околу 46 отсто невработени на возраст од 15 до 29 години
Околу 70.000 патници се превезени на аеродромите во јануари
„Гугл“ обвинет за шпионажа
Нимиц се воздржа од изјави по средбата со Попоски
Јоаким Гаук ќе биде новиот германски претседател
Јеремиќ - Уганда не го призна Косово
Шведска привлечна за Европејците во време на кризата
Индискиот град Колката ќе се претвори во син град
Нови прописи за органско вино во ЕУ
Повторно штрајк на франкфуртскиот аеродром
Започна карневалот во Рио де Жанеиро
Три лица загинаа во лавина во САД
Еврозоната ќе расправа за помошта за Грција
Почнува издавањето на нови регистарски таблички
Презентирана програмата за јубилејот „20 години АРМ“
Германците го поддржуваат Јоахим Гаук за претседател
Од утре со нови регистарски таблички налик на европските
Откриени крадците во „Кам маркет“
Претседателот Иванов во Истанбул
Османи - Политичарите кокетираат со меѓуетничките тензии
Сончево и потопло време со температура до 12. степен
Уганда го призна Косово како независна држава
Професор натепал ученици на голем одмор
Премиерот се надева на суштинска средба во Атина
Груевски најави изградба на нов Клинички центар
Се шири листата на осомничени за „Калдрма“
Македонија останува конструктивна во разговорите за името
(ОБНОВЕНО) Два куршума испукани врз телевизија Алфа
Ограбен Археолошкиот музеј во Древна Олимпија
Македонците во Албанија на средба со ОБСЕ
САД повлекуваат од Европа повеќе од 11.000 војници
Евакуација на болно момче од Малино со хеликоптер
Нов бран македонски азиланти во Швајцарија
Дописник на „Њујорк Тајмс“ умре во Сирија
Пад на профитот на банката „Сосиете Женерал“
Зголемена платата на битолскиот градоначалник
Јабланица се поврза со останaтиот свет
Германскиот претседател поднесе оставка
(ВИДЕО) Повторно запалено македонското знаме во Приштина
Сообраќајот се одвива забавено, наместа има голомразица
Kоординација кај Иванов во пресрет на посетата на Нимицmilka, 20.02.2012 10:58:25
kakvi pregovori koga so novite registarski tablici so naznaka mk direktno gi provocirame grcite i se oddalecuvame od pregovorite za imeto i eu........
Vremenata Spogodba da se raskine, 20.02.2012 11:19:58
Nema potreba da pominuvame Sovetot za bezbednost i ostanuva da primenime strategija na Igor Janev.Nie pominavme vo Sovetot za bezbednost i sme členka na ON.Nam ni treba samo prosto mnozinstvo od prisutnite, koi glasaat vo Generalnoto sobranie na OON za zamena na referencata so ustavnoto ime.Bidejќi se raboti za faktot deka veќe sme primeni kako polnopravna členka na ON i deka ne stanuva zbor za suštinski prašanja, za nas ќe se glasa so prosto mnozinstvo, i toa da se zameni referencata direktno vo Republika Makedonija ili indirektno prvo da se pobara sovetodavnoto mislenje od Meѓunarodniot sud na pravdata za legalnosta na dopolnitelnite uslovi pri priemot na Makedonija vo ON.Ova dava golema verojatnost deka so direkten priod so promena na referiranje vo ustavnoto ime može da se završi cela rabota so imeto vo ON.Glasanje so poddrška na nevrzanite zemji znači deka ako vo salata na Generalnoto sobranie se prisutni i glasaat 100 državi, nam ni e potrebno samo 51 zemja da se izjasnat Za.
jimmy1, 20.02.2012 11:47:27
Neka si odi doma ne ni trebaat kumovi. Imeto si go imame i nie mnogu ubavo. Dosta nie od vakvi kukavici. Nema potreba od pregovori za imeto, na toj sto ne mu odgovara sam neka si gi resava kompleksite. Da zivee MAKEDONIJA, lulkata na Balkanot.
nikola, 20.02.2012 11:52:06
DO MILKA A da se prekrstime site po grcki i naznaka na registraciite da smenime vo gr za da ne gi nalutime i plus po 5 % od platite da ima davame na grcite za da bidat nakloneti sprema nas a?
pile, 20.02.2012 11:53:15
Izbranite politicki lideri od gragjanite, se` da nosat i klucni odluki vo znacajni istoriski momenti za drzjavata i za idninata na generaciite, a ne da se zatskrivaat zad institutot referendum, a posebno ako se ima vo predvid deka odredbite od VS od 1995 godina mnogu mal broj na gragjani gi poznavaat, a so Presudata na MSP od 05.12.2011 godina, retko koj gragjanin e integralno zapoznaen.Po zavrsuvanje na posetata na medijatorot G-din Metju Nimic na regionot i od potezite koi sto ke bidat povleceni od strana na sosedna Grcija po Haskata presuda,dokolku nema radikalno odobrovoluvanje sto ke se implementira vo mesec mart od strana na EUso odreduvanje na datum za otpocnuvanje na pregovori za clenstvo na R.Makedonija vo EU,so sto ke gi eliminira dvojnite arsini,parlamantarnoto mnozinstvo vo R.Makedonija treba da donese rezolucija za vcrtuvanje na uste edna zvezda na znameto na SAD, dokazjaniot sojuznik i partner na R.Makedonija, i usoglasuvanje na pravnata regulativa so regulativata na SAD.
Aleksandra, 20.02.2012 12:07:07
Promena na ustavnoto ime ni slucajno toa e stavot na makedonskiot narod no site preostanati clenki treba jasno da se izjasnat dali ja podrzauvaat Makedonija i prsudata od Hag ILI SAMO EDNA DRZAVA CLENKA KAKO STO E GRCIJA KE SE PODIGRUVA SO SITE

„УТРИНСКИ ВЕСНИК“
ЕЛЕКТРОНСКО ИЗДАНИЕ

"""

  


Site Meter


Време
Скопје, -1°C

Магла

Среда
Делумно облачно
Макс: 7°C, Мин: -4°C

Четврток
Сончево
Макс: 8°C, Мин: -2°C
овозможено од Yahoo! Weather
НајчитаниНајкоментирани
Блог избор

Онлајн издание | Вести | Магазин | Спорт |
Печатено издание | Политика | Македонија | Економија | Хроника | Коментари | Свет | Култура | Спорт | Скопје | Забава | Хороскоп |